Головна » 2018 » January » 24 » „В своїй хаті своя правда і сила, і воля”
„В своїй хаті своя правда і сила, і воля”

Т. Г. Шевченко

З нагоди відзначення у Ківерцівському районі Дня Соборності України, 100-ї річниці проголошення Четвертим універсалом Центральної Ради незалежності Української Народної Республіки і 100-річчя бою під Крутами заплановано проведення в районі історичної декади „Відродження нації”, яка триватиме з 22 по 29 січня 2018 року. Розпочалась декада відкриттям виставки історичних матеріалів про Волинь в Українській революції 1917–1921 років „В своїй хаті своя правда і сила, і воля”.

На відкриття виставки завітали представники влади району, міста, працівники державних установ, учні.

Відкрив захід Олександр Дем’янюк – доктор історичних наук, професор Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти (ВІППО), уродженець і житель міста Ківерці. Серед експонатів виставки уже представлені збірники Олександра Йосиповича, які багаті фактичним матеріалом, та в цей день земляк прийшов знову з подарунком – дві книги займуть свою нішу у фондах нашого закладу. У своїх роботах історик аналізує події, подає своє бачення та намагається знайти причини поразок визвольних змагань.

Серед експонатів виставки – матеріали, що розповідають про провідників революційного руху, її лідерів, які формували ідеологію і порядок денний тих подій.

Доповнити уяву про події далеких років допоміг перегляд візуальних матеріалів та пісні Січових стрільців.

Експозиція виставки стала органічно-яскравою, оскільки була побудована на оригінальних експонатах (понад 100), які люб’язно надав для ківерчан та гостей музею Володимир Патрай – керівник клубу історичної реконструкції „Азимут”(місто Ківерці). Допоміг йому лучанин Олександр Бахарєв – колекціонер, учасник багатьох історичних реконструкцій по всій Україні.

Більшість із цих речей була не відома цілковитому загалу. Як виглядали мужні захисники нашої держави на початку ХХ століття? Яку зброю використовували, яке мали спорядження? Серед одностроїв представлений одяг учасників військових формувань: українського січового стрільця австро-угорської армії 1914–1918 років, рядового 165-го Луцького піхотного полку російської імператорської армії, поручника 1-го піхотного полку ім. Богдана Хмельницького 1917 року (одним з перших, хто записався до полку був актор та режисер Микола Садовський), рядового 3-ї роти 10-го штурмового батальйону кайзерівської армії 1919–1921 років. А ще – присутні мали змогу познайомитися з маловідомим фактом про те, як майже 100 років тому створювалася морська піхота…з гуцулів, бо вони добре вміли сплавляти ліс карпатськими річками, а тому мали неабиякий досвід перебування в екстремальних умовах на воді. Виставку одностроїв доповнив одяг мореця (матроса) 1-го гуцульського полку піхоти (квітень 1919). Експонати (одяг, емблеми, нашивки) реконструйовані чи відтворені за взірцями одностроїв борців визвольного руху першої половини ХХ століття.

На тумбах виставкової зали – зразки холодної та вогнепальної зброї часів УНР. Серед інших найпомітніших експонатів – дивом збережений Прапор та Герб України періоду визвольних змагань у роки Другої світової війни, знайдений під час ремонту даху Свято-Михайлівської церкви УПЦ КП с. Липне у 2008 році.

На нашій виставці представлені ті матеріали, на які у совєтський період наклали табу і назвали „українським буржуазним націоналізмом”. Лише зараз, після Революції Гідності, після збройної агресії Росії проти України, тема справжньої Української Революції була переосмислена і представлена широкому загалу.

Ми щиро вдячні Володимиру Патраю, Олександру Бахарєву, Олександру Дем’янюку, а ще підприємцю – ківерчанину Володимиру Сачковському, який матеріально допоміг у формуванні тематичної експозиції.

Українська Революція 1917–1921 років – один із найважливіших для нас уроків історії, який демонструє жертовність українців у боротьбі за свободу, а разом із тим застерігає, як дорого може коштувати незгода між нами.

Галина Слатініна,
науковий співробітник Ківерцівського краєзнавчого музею

Категорія: Ківерцівський районний краєзнавчий музей | Переглядів: 640 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/1