Любомльський краєзнавчий музей

Любомльський краєзнавчий музей
Любомльський краєзнавчий музей був створений у 1973 році. Засновником і його першим директором став вчитель історії і невтомний краєзнавець Дмитро Остапюк. В той час у нього вже  була приватна колекція по археології, нумізматиці, письмових документах. Було багато й інших експонатів, які він збирав  протягом кількох десятиліть, об’їздивши всі села району. Любов до рідного краю і фанатична відданість історії сприяли тому, що йому було довірено зайнятись створенням музею наприкінці 60-х років. Проблема була в тому, що не було необхідного приміщення та й посаду музейного працівника тодішня влада відмовилась ввести в штат. Займаючись організацією музею Д.О.Остапюк періодично зараховувався на різні гуртківські посади в клубі піонерів, сільських  будинках  культури, планетарії.
У 1970 році в центрі Любомля було побудоване триповерхове приміщення і третій поверх вдалось виклопотати під краєзнавчий музей.
Дмитро Олександрович сам розробив ескізи вітрин, а науковці Волинського краєзнавчого музею Людмила Туліна та Олександра Нагорна надавали методичну допомогу в оформленні експозиції. У пошуках експонатів постійно проводились експедиції по населених пунктах району. Д.О.Остапюк налагодив зв’язки з Холмським музеєм (Польща). Він неодноразово їздив до Польщі, вивчав їх досвід і варіанти розміщення експозиції. Дирекція Холмського музею у 1970 році передала в дар Любомльському музею цінні експонати по мінералогії, стародруки, наукову літературу і фотонегативи із 350 сторінок Холмських гродських книг, ревізій Любомльського і Ратнівського староств з 1500 по 1580-ті роки, зроблених у Варшавському архіві. Перша неофіційна екскурсія в музеї була проведена 9 травня 1973 року для польської делегації, яка прибула на свято. А офіційне відкриття відбулося 28 травня 1973 року. Експозиція складалася з шести відділів: природи, археології, середньовіччя та етнографії, Другої світової війни, післявоєнного періоду, інтернаціональної дружби. В 1976 році Міністерство культури присвоїло Любомльсьому музею звання народного.
У 1993 році музей одержав статус державного, а на посаду директора було призначено Олександра Дмитровича Остапюка – сина відомого краєзнавця. Постійно переймаючи науку від батька, Олександр Остапюк рано почав займатись краєзнавством, колекціонуванням. Він гідно продовжує справу свого батька. Музей під його керівництвом став чи не єдиним сховищем пам’яток матеріальної та духовної культури краю.
Протягом року музей відвідує до 5-7 тисяч чоловік, серед них, зокрема, й іноземні делегації із США, Ізраїлю, Канади, Аргентини, Німеччини, Польщі та інших держав.
У теперішній час значні поповнення до музейних фондів надходять з Ягодинської митниці, райсуду, окремих дарувальників тощо. На сьогодні в музеї понад 17,6 тисяч експонатів основного фонду.
Заклад має такі відділи:
- природи;
- археології;
- середньовіччя;
- новітньої історії.
Значними є колекції музею з археології, зібрання нумізматики, стародруків та предметів народного побуту й етнографії. В музеї також представлено матеріали про відомих людей, уродженців міста Любомль і Любомльського району: теолога Северина Любомльчика, артистку Наталію Ужвій, письменників і поетів — Ларису Черкашину, Ростислава Братуня, Власа Мизинця, Василя Гея, Володимира Лиса. Експонуються матеріали про владоможців Любомльщини — гетьманів Івана Виговського, Павла Тетері, Дмитра Вишневецького і Ксаверія Браницького.
За час своєї діяльності музей тричі проводив переоформлення експозиції, у виставковому залі загалом проведено понад 40 виставок. Колективом музейного закладу організовано 9 археологічних розвідок у місто Любомль і по Любомльському районі. Публікуються статті в наукових збірниках. Проведено дві обласні краєзнавчі конференції.
Музей, об’єднавши навколо себе краєзнавців, шанувальників історії, робить усе, щоб віднайти, зберегти і вивчити пам’ятки минулого, знайомити громадськість із невідомими або незаслужено забутими сторінками нашої історії.

Адреса: 44300, Волинська обл., м.Любомль, вул. Незалежності, 33.
Тел.: (03377) 2-42-56.
Е-mail: Luboml_muzej@ukr.net
Музей працює з 10.00 до 18.00 год., перерва з 13.00 до 14.00 год.
Вихідні дні - субота, неділя.

Вхідна плата: для учнів та студентів – 2,00 грн., для дорослих – 4,00 грн.
Екскурсійне обслуговування: учні та студенти – 20,00 грн., дорослі – 25,00 грн. (для групи не більше 20 чол.).

Директор: Фініковський Юрій Миколайович.