Камінь-Каширський народний краєзнавчий музей

Камінь-Каширський народний краєзнавчий музей був створений у грудні 1980 року. Засновником музею, його першим директором і автором експозиції  був невтомний краєзнавець, вчитель Камінь-Каширської середньої школи Василь Кмецинський.
Музей розповідає про природу та історію  Камінь-Каширщини, древньої Волинської землі. Камінь-Каширський є одним з найдавніших міст України. Перша писемна згадка про місто зустрічається у Галицько-Волинському літописі під 1196 роком.
Експозиція музею розміщена у 5 залах. Самобутня природа Камінь-Каширщини показана в тематичній експозиції зразками флори і фауни, реконструкцією окремих куточків волинської природи.
Цікаві археологічні пам’ятки волинської неолітичної культури тшинецько-комарівської культури доби бронзи давньослов’янського періоду розповідають про найдавніший період у житті краю.
Речові і документальні матеріали представляють  давню історію поліського краю, центр якого  місто Камінь-Каширський був північним  форпостом Волинської землі. Тут Великий князь Роман Мстиславович збудував фортецю, у якій, як засвідчує літопис, воювали його сини Данило і Василько. В історії Камінь-Каширщини був і литовський період. Життя краю пов’язане з найдавнішими князівськими родами Сангушків-Кошерських.
Територія Камінь-Каширщини впродовж віків була місцем бойових дій. Гриміли тут козацькі війни, пройшла цим краєм Перша світова війна і, звичайно, залишила глибокі рани, остання – Друга світова війна, про події якої, її героїв, визволення краю детально розповідає експозиція музею на цікавих оригінальних експонатах періоду Другої світової війни, унікальних фотографіях, писемних джерелах.
Відображена в експозиції і новітня історія Камінь-Каширщини.
Окремий експозиційний розділ, побудований на меморіальних матеріалах, присвячений Євгену Шабліовському (1906-1983 рр.), уродженцю міста Каменя-Каширського, визначному відомому вченому , шевченкознавцю, члену-кореспонденту Академії Наук України, заслуженому діячу науки України, в науковому доробку якого – 42 книги, понад 200 наукових праць.
Музей має цікаву колекцію етнографічних матеріалів. Це – вироби ткацтва і вишивки,  плетіння з лози, гончарні вироби, писанки, які представлені оригінальним експозиційним художнім показом в інтер’єрі селянської хати кінця ХІХ – початку ХХ століття.
Нині у збірці Камінь-Каширського народного краєзнавчого музею налічується понад 3 тисячі експонатів.
Цікаві виставки з музейних колекцій, твори народних майстрів представляє виставковий зал музею.
З червня 1992 року музей очолює Наталія Пась – справжній фахівець, організатор, ентузіаст музейної справи, яка проводить велику роботу по дослідженню та вивченню історії Волині, комплектуванню та науковій обробці музейних матеріалів, виявленню пам’яток історії та культури краю. Спільно з Волинським краєзнавчим музеєм та Волинською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України вона підготувала і на базі Камінь-Каширського народного краєзнавчого музею у 2006 році провила ХХ Волинську обласну науково-практичну історико-краєзнавчу конференцію „Минуле і сучасне Волині та Полісся. Камінь-Каширський в історії Волині та України”, приурочену до 15-ої річниці Незалежності України, 810-ої річниці першої писемної згадки м.Каменя-Каширського та 100-річчя від дня народження українського літературознавця Євгена Шабліовського, а у 2010 році –  XXXVII Всеукраїнську історико-краєзнавчу наукову конференцію „Минуле і сучасне Волині та Полісся. Сторінки історії Камінь-Каширщини”, присвячену 70-річчю Камінь-Каширського району та 30-річчю Камінь-Каширського народного краєзнавчого музею. Нею видано каталог „В ній – сповідь долі. Жіноча сорочка із збірки Камінь-Каширського районного краєзнавчого музею”, фотоальбом „Духовні святині Камінь-Каширщини”, буклет про Камінь-Каширський музей, комплект листівок до 30-річчя Камінь-Каширського народного краєзнавчого музею, історико-краєзнавчий нарис Василя Кмецинського „Місто над Циром” та ін.
У 2010 році Музейна толока у Камінь-Каширському  районному краєзнавчому музеї, організована  Наталією Олександрівною, відзначена Дипломом ІІІ ступеня як переможець Першої обласної акції „Музейна подія року на Волині – 2009”, присвяченої Міжнародному дню музеїв.
Нині музей став у районі справжнім культурно-освітнім центром вивчення та пропаганди історичних, художніх та культурних пам’яток краю.
Камінь-Каширський народний краєзнавчий музей щиро запрошує до себе всіх, хто хоче пізнати історію нашого краю, торкнутись до святинь минулого, довідатись про його сьогодення.
 
Адреса: 44500, Волинська обл., м.Камінь-Каширський, вул. Гагаріна, 3.
Тел.: (03357) 2-34-73

Музей працює: з 9.00 до 18.00 год., перерва з 13.00 до14.00 год.
Вихідні дні: субота, неділя.
Вхід вільний.

Директорка: Пась Наталія Олександрівна.