Головна » 2016 » May » 16 » «Ніч музеїв-2016» у Художньому музеї
«Ніч музеїв-2016» у Художньому музеї

Ввечері, 13 травня, пройшовши через символічну браму гості Художнього музею стали учасниками Міжнародної культурно-мистецької акції «Ніч музеїв-2016», присвяченої пам’яті Лесі Українки (1871 – 1913). Епіграфом були вибрані слова великої поетеси, особливо актуальні сьогодні:

Хто визволиться сам, той буде вільний,

Хто визволить кого, в неволю візьме.

Цьогоріч символом свята став блискучий портрет Лариси Косач у виконанні української художниці Софії Караффи-Корбут (1924 – 1996), який був відображений також на значку, що традиційно дарується гостям. А також шляхетський герб родини Косачів «Косач», подарований луцьким художником Сергієм Корсаєм. Ще одним подарунком музею став портрет гетьмана-переможця Івана Виговського, який створив Геннадій Юр’єв. Іван Виговський впродовж багатьох років працював саме у стінах Луцького замку та палацу, де зараз розташований Художній музей.

На початку акції Зоя Михайлівна Навроцька, завідувач музею озвучила мету події, а саме, не просто ще раз пригадати святе для кожного українця ім’я в ювілейний рік поетеси, а поглянути на її життя і творчість із дещо незвичайної точки зору, розставивши нові акценти у її доробку.

Подію не оминули увагою міський голова Микола Ярославович Романюк та його заступник Андрій Киця, а також начальник управління культури Волинської облдержадміністрації Дмитрук Валерій Юхимович із заступником Стрільчуком Віталієм Васильовичем.

Святкова програма розпочалась у великій залі музею, де відбувся фортепіанний концерт із творів Людвіга ван Бетховена (1770 – 1827) та Фридерика Шопена (1810 – 1849), які найчастіше звучали в салонах європейської аристократії на межі XIX – XX століть. Вони були улюбленими композиціями Лесі Українки. Ця музика у виконанні заслуженого працівника культури України Ірини Циганкової дозволила кожному учаснику події відчути духовні імпульси тієї доби, пережити ті почуття, які переживала поетеса в моменти гри на фортепіано.

На доповнення Дарина Зубчук – учениця Ірини Циганкової, лауреат міжнародних конкурсів, лауреат Всеукраїнського огляду-конкурсу за програмою Українського фонду культури «Нові імена України» виконала власний твір на вірш Лесі Українки «Прощання з фортепіано».

В надзвичайно проникливій поетичній частині програми гості музею зустрілись із заслуженою артисткою України Лідією Данильчук із міста Львів. У її виконанні прозвучали вибрані вірші Лесі Українки, сцени із вистав «Одержима», «На полі крові», «Розмова» (режисер ТМ «Театр у кошику», заслужений діяч мистецтв України Ірина Волицька, м. Львів). Ці твори якнайповніше розкривають суть мистецького проекту «Хто визволиться сам, той буде вільний, хто визволить кого, в неволю візьме».

Гарним емоційним доповненням дійства стала соната для фортепіано №23 Людвіга ван Бетховена, відома під назвою «Апасіоната». Твір, що надихав Лесю Українку, виконав Мікаел Гюлазян, учень Ірини Циганкової, випускник Національної музичної академії України імені Петра Чайковського, лауреат міжнародних конкурсів.

Наступний розділ програми відбувся на тлі графічних листів Софії Караффи-Корбут. В площині цих творів ніби оживають герої «Лісової пісні». Хлюпочеться хвилями озерце, кумкають жабки, гудуть джмелі… Тут буйно квітне чебрець, дурманять пахощами полин та м’ята. Аж на стовбури дерев плететься барвінок… Уява геніальної художниці породила казковий світ волинського лісу, оспіваного в рядках геніальної поезії. Цікаво розповіла про виставку завідувачка літературно-меморіального музею Лесі Українки у Колодяжному Віра Михайлівна Комзюк, завдяки старанням якої ці ілюстрації належать до фондів Волинського краєзнавчого музею.

Обговорення виставки, декламування поезії, відгуки про побачене й почуте, обмін думками – все це відбувалось в дружній атмосфері з бокалом доброго вина…

Сподіваємось, що розійшовшись кожен своєю життєвою стежиною, як у поезії Лесі Українки «Віче», у серцях учасників залишаться незабутні враження.

Фото: Віктор Чухрай

Джерело: Художній музей

Категорія: Художній музей | Переглядів: 967 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/2