Головна » 2015 » April » 23 » Фігурні кремені з давнього артпростору в музеях Волині
Фігурні кремені з давнього артпростору в музеях Волині

Увагу археологів, краєзнавців віддавна привертають давні крем’яні вироби, що нагадують звірів, риб, плазунів. Вони не є знаряддями праці, але мають навмисну бічну підправку оббивкою, ретушуванням. Звичайно, за основу брався кремінець, що нагадував давнім людям якусь живу істоту, наприклад, людину чи щось інше. Такі предмети особливо часто трапляються на дюнах Полісся, де колись проживали первісні мисливці та рибалки: на берегах озер Люб’язь Любешівського р-ну, Луки Старовижівського р-ну Волинської обл., Нобель Зарічнянського р-ну Рівненської обл., та с. Лахвичі Любешівського р-ну на березі Прип’яті. Ці знахідки – справжні зразки примітивного мистецтва. Багато з них нині знаходяться у музеях Волині.

Крім кременів, у вільний час люди з хистом художників обробляли дерево, кістки, зображуючи вужів, птахів, людей тощо. В музеях Білорусі, зокрема Мінська, зберігаються викопані в торфовищах справді шедеври первісного мистецтва. На жаль, таким знахідкам дослідники поки що приділяють мало уваги.

О. Кричевський, Г. Охріменко

Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 844 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/6