Головна » 2021 » April » 7 » З колекції Музею волинської ікони: «Благовіщення»
З колекції Музею волинської ікони: «Благовіщення»

Благовіщення. XVIII ст.

Походження: смт. Олика Ківерцівського району, замок Радзивілів
Матеріали і техніка: полотно, олія
Реставрація: 2001 р., НАОМА, К. Гавриленко

Серед образів із зображенням Благовіщення в колекції музею є ікона на полотні, яка за документами надійшла до фондів із замку Радзивілів в Олиці. Після арешту органами НКВС останнього ординатора Олики Януша Радзивілла з сином Едмунтом, націоналізації їхніх володінь, були розграбовані та знищені унікальні предмети олицької збірки. Тільки невелика їхня частина у 1939–1940-х рр. була вивезена до Луцького музею науковими співробітниками. Тодішній працівник музею Анатолій Дублянський згадував, що багато безцінних культурних реліквій вивозилося до Києва, Москви, Ленінграду без будь-якого обліку. Обсяг врятованого був порівняно невеликим. За підрахунками Н. Пушкар, головного зберігача фондів Волинського краєзнавчого музею, це 333 предмети, а також, ймовірно, 13 документів. Скромна, за кількістю, збірка творів олійного живопису нині експонується у Художньому музеї м. Луцька. Можливо, ікона «Благовіщення», як і ікони серії «Хресна дорога» з колекції музею першопочатково знаходилися в Олицькому колегіальному костелі Святої Трійці. Побудуваний у 1640-х роках коштом пожертвувань Альбрехта Станіслава Радзивілла, він проіснував до 1945 року. Після закриття костелу радянською владою, пам’ятка поступового почала руйнуватися. На початку 90-х костел передали римо-католицькій громаді. У 2013 році у костелі розпочалися реставраційні роботи, які стали найбільшим проєктом відновлювальних робіт, що здійснюється зусиллями місцевої парафії та польського Фонду культурної спадщини.

На іконі «Благовіщення» з фондів музею традиційна композиція доповнена зображенням у хмарах чотирьох херувимів та Бога Отця, який опирається на сферу і тримає у правій руці скіпетр. Внизу ікони зроблений напис «Zwiastowanie n.p.M.» – «Благовіщення Найсвятішої Панни Марії».

Джерело: Музей волинської ікони

Категорія: Музей волинської ікони | Переглядів: 134 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0