Головна » 2013 » Травень » 8 » Володарі і магнати Великого Князівства Литовського з музеїв Львова та Луцька зібралися у Мінську (ВІДЕО).
23:08
Володарі і магнати Великого Князівства Литовського з музеїв Львова та Луцька зібралися у Мінську (ВІДЕО).
Володарі і магнати Великого Князівства Литовського з музеїв Львова та Луцька зібралися у Мінську (ВІДЕО).

8 травня 2013 року у Національному художньому музеї Республіки Білорусь відкрилася виставка „Портрети володарів і магнатів Великого князівства Литовського” зі збірок Львівського історичного музею, Львівської національної галереї мистецтв та Волинського краєзнавчого музею (Луцьк).Національний художній музей Республіки Білорусь постійно веде роботу з пошуку і експонуванню художніх і історичних цінностей, що мають відношення до білоруської історії, але що знаходяться за кордоном. Коли у 2012 році у Литовському художньому музеї (Вільнюс) з великим успіхом пройшла виставка „Портрети Великих князів литовських і вельмож Великого Князівства Литовського з українських музеїв”, у керівництва НХМ РБ виникло природне бажання показати її в Мінську. Бо в епоху Великого Князівства Литовського склалася територія нинішньої Республіки Білорусь, сформувалися білоруська мова, писемність і книгодрукування, культурні традиції, прекрасна архітектура, досягло розквіту самобутнє мистецтво – іконопис, культова скульптура, гравюра, портрет.Для виставки в Національному художньому музеї Республіки Білорусь надали свої твори найбільші і старі музеї Львова: Історичний музей і Національна галерея мистецтв, збірки, що зберегли, ще з XIX – початку XX ст., а також Волинський краєзнавчий музей, заснований у 1929 році. Значна частина портретів (всього їх 61) представляє вищих діячів Речі Посполитої і Великого Князівства Литовського в XIV – XVIII століттях, пов'язаних з білоруськими землями не лише державними справами, але і важливими подіями особистого життя. Наприклад, Владислав Ягелло (Ягайло) повінчався з Софією Гольшанською в Новогрудке, Стефан Баторий побудував королівську резиденцію в Гродно і мав намір перенести сюди з Кракова столицю Речі Посполитої. Владислав Ваза свого часу відвідував Несвиж, Ружаны і Жировичи. Вклонитися чудотворній Жировичській іконі приїжджав Ян Собеський з сином. З магнатських родів на виставці найбільш широко представлені Радзивилли. Причому вісім портретів походять із замку в Олиці на Волині (Радзивилли „князі Священної Римської Імперії на Олыце і Несвиже”). Більшість портретів Сапегів, Тишкевичів, Сангушек, Поцеїв, що походять, ймовірно, з їх сімейних галерей, уперше сталі відомі білоруським дослідникам.Люди, зображені на портретах, жили на землях України, Білорусі, Литви, – розповіла генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Вознецкого Лариса Разенкова. – Тут ми можемо побачити незвичайну збірку, адже таких портретів майже не збереглося, в основному вони зберігаються в музеях Львова і Волині. Тому, думаю, глядачеві буде дуже цікаво”.На виставці є портрети зі знайомими номерами. Такі ставили в Несвіжі та в Олиці. Є тут і зображення замків Радзивиллів у замальовках Наполеона Орди.
Директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк, зокрема, сказав: „Та робота, яка сьогодні ведеться у Білорусі по вивченню, дослідженню спадщини Радзивиллів, просто нас радує! І ми сподіваємося, як ви підняли Несвіжський замок, нам вдасться (з часом) підняти Олицький».Можна не сумніватися, що виставка стане неабиякою подією в культурному житті не лише Мінська, але і усієї країни. Нагадавши загальне минуле, вона послужить зміцненню культурних зв'язків сучасної Білорусі із спорідненими народами - українцями, литовцями, поляками.
 
Виставка експонуватиметься з 8 травня по 26 серпня 2013 року.

Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 1103 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]