Головна » 2013 » Травень » 28 » 28 травня – 40 років від дня відкриття Любомльського краєзнавчого музею (1973).
16:33
28 травня – 40 років від дня відкриття Любомльського краєзнавчого музею (1973).
28 травня – 40 років від дня відкриття Любомльського краєзнавчого музею (1973).

Музейні працівники Волині щиро вітають
директора Любомльського краєзнавчого музею
Дмитра Олександровича Остапюка
та колектив музею
з 40-річним ювілеєм
та зичать міцного здоров’я,
творчої наснаги та нових здобутків на ниві
музейництва та історичного краєзнавства Волині,
збереження, дослідження та популяризації
історико-культурної спадщини Любомльщини!
 
Довідка:
Відкриттю Любомльського краєзнавчого музею передувала велика пошукова, дослідницька робота місцевих краєзнавців, яка бере свій початок з кінця ХІХ століття. За сприяння товариства краєзнавців, створеного в 1927 році, при гімназіях і школах Любомльського повіту працювали історичні гуртки і збирались експонати. Працівник Волинського музею Ян Фітцке був з експедицією у Любомлі і постійно тримав контакт з викладачами гімназії. Він передав на виставку у приватну Любомльську гімназію частину музейних експонатів.
Потім були кілька десятиліть затишшя в краєзнавчій роботі на території району. Поштовхом до пробудження інтересу до краєзнавства на початку 60-х років ХХ століття стала підготовка до випуску видання «Історії міст і сіл Волинської області». Почали вивчатись архіви, записуватись легенди, збирались експонати, статистичні дані. У школах почали створюватись історичні куточки. Але зібрані експонати не інвентаризувались, за них ніхто не відповідав, тому через деякий час через неправильне зберігання вони були знищені або розкрадені.
Вихід з цієї ситуації запропонував місцевий краєзнавець і вчитель історії Дмитро Олександрович Остапюк. Він запропонував створити Любомльський районний краєзнавчий музей. У той час він мав уже приватну археологічну та нумізматичну колекцію, багато письмових документів.
У 1970 році в центрі Любомля було побудоване триповерхове приміщенні, третій поверх якого Д.О.Остапюку вдалось виклопотати під краєзнавчий музей. Краєзнавець сам розробив ескізи вітрин, а науковці Волинського краєзнавчого музею Людмила Туліна і Олександра Нагорна надали методичну допомогу в оформленні експозиції.
Офіційне відкриття Любомльського краєзнавчого музею відбулося 28 травня 1973 року, хоча перша екскурсія для польської делегації була проведена ще 9 травня.
Експозиція складалася з шести відділів: природи, археології, середньовіччя та етнографії, Великої Вітчизняної війни, післявоєнного періоду, інтернаціональної дружби. В 1976 році Міністерство культури присвоїло Любомльському краєзнавчому музею звання «Народний». Проте склалось так, що з кінця 1970-х років музей залишився без господаря, ніхто за нього офіційно не відповідав. До 1989 року музей майже не працював. За цей час пропала частина найцінніших експонатів, міллю був пошкоджений багатий етнографічний матеріал. За ініціативою завідувача Любомльським райвідділом культури В.І.Клімовича в музеї розпочали переоформлення експозиції.
На громадських засадах музей працював до 1991 року. Екскурсійна робота в основному велась бібліотечними працівниками, а з лютого цього ж року було введено посаду завідувача краєзнавчим музеєм. На той час в музеї нараховувалось 724 експонати основного фонду; почали регулярно проводити екскурсії, фонди поповнювались новими експонатами.
У 1993 році музей отримує статус державного, а на посаду директора призначено Олександра Дмитровича Остапюка – сина відомого краєзнавця. Переймаючи любов до науки, історії рідного краю від батька, Олександр Остапюк рано почав займатись краєзнавством, колекціонуванням, гідно продовжуючи його справу.
Сьогодні музей під керівництвом О.Д.Остапюка є чи не єдиним сховищем пам’яток матеріальної та духовної культури краю. В музеї понад 19 тисяч експонатів основного фонду. У 2012 році Любомльський краєзнавчий музей став призером Першого Волинського обласного музейного фестивалю «Музейний туристичний ресурс – 2012». У конкурсі фестивалю «Музейний туристичний ресурс – 2012» у номінації «Мистецтво музейної експозиції» Любомльський краєзнавчий музей за експозицію «Війна 1812 року» був нагороджений дипломом ІІ ступеня.
Музей, об’єднавши навколо себе краєзнавців, шанувальників історії, робить усе, щоб віднайти, зберегти і вивчити пам’ятки минулого, знайомити громадськість із невідомими або забутими сторінками нашої історії.
Лариса Криштапюк
_____________________________
Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2013 рік / упр. культури і туризму Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; Волин. ДОУНБ ім. Олени Пчілки ; ред.-упоряд. Є. І. Ковальчук, А. А. Понагайба. – Луцьк : ПВД «Твердиня», 2012. – С. 62-64.
Категорія: Любомльський краєзнавчий музей | Переглядів: 1406 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]