Головна » 2017 » November » 14 » Соціальний марафон «Історія в колядці»
Соціальний марафон «Історія в колядці»

Шановні колеги!

У краєзнавчих музеях та бібліотеках України зберігається чимало друкованих та рукописних збірників колядок, записаних у різних селах і містечках краю. У переддень Різдвяних свят, за допомогою цих записів ви маєте нагоду і залучити до себе більше дітей та дорослих, і заявити про себе та свою діяльність на всю Україну. Особливо, якщо ви дружите з дитячими фольклорними гуртами або молодіжними гуртами сучасної української музики, які цікавляться фолком.

У стародавніх українських колядках збережено чимало словесних свідчень нашої давнини. Ці зимові календарно-обрядові пісні княжі та козацькі часи співали і в селах, і в містах. У них ідеться про витязів та лицарів, мечі і ясні шаблі, кораблі і просторі тереми, паволоки, оксамити, серпанки і багато інших реалій різних історичних епох. У колядках відображається давнина й тяглість української історії!

Національний музей історії України ініціює Соціальний марафон «Історія в колядці» та пропонує дітям і молоді поглянути на українську історію через призму стародавніх календарно-обрядових пісень – колядок. А українським музеям – презентувати свої надбання в цікавий спосіб.

Просимо інформувати районні історико-краєзнавчі музеї вашого краю про цей соціальний марафон, що єднає Україну.

Мета марафону – зацікавити дітей і молодь історією України в незвичний спосіб; запросити до музеїв та книгозбірень, унаочнити тяглість української історії від руських часів до сьогодення; залучити цю аудиторію до світлого і радісного обряду колядування.

Завдання – надати дітям можливість здійснити власний пошуково-творчий проект: віднайти стародавні колядки їхнього регіону, вивчити їх та розмістити відео в соцмережах, що унаочнить для молоді багатство й давнину нашої історії.

Опис марафону
Тривалість соціального марафону – два місяці. Початок – 1 листопада, завершення 1 січня.
Діти і молодь отримують завдання:

• використовуючи різні історичні джерела, віднайти стародавню колядку свого краю – свого району, села чи містечка, для жителів мегаполісів – узагалі стародавню колядку з будь-якого регіону України. Колядка може бути і з тієї місцевості, з якої походять предки.
  • Колядку варто обирати таку, де є 2-3 назви архаїчних давньоукраїнських реалій: предметів побуту, різновидів зброї, знарядь праці. Скажімо, «кошара», «терем», «рало», «плужок», перловий вінець» що значать ці кілька давніх слів, за змогою віднайти зображення цих предметів чи споруд.
  • Цю пісню слід вивчити й заспівати, знявши свій «виступ» на відео (мобільний телефон, планшет). Співати можна як одному, так і з братами й сестрам чи всією родиною, або з гуртом друзів, цілим класом тощо.
  • Зніматися бажано на тлі історичної будівлі краю або в місцевому краєзнавчому музеї біля експозиції часів Княжої Русі чи козаччини.
    Використання традиційних музичних інструментів і традиційного народного вбрання краю – вітається.
  • Обов’язково перед виступом слід представитися – хто ви, звідки, коротко розповісти про свою колядку – з якого вона регіону, які в ній згадуються історичні слова, показати на відео віднайдені зображення.
  • Найбільш натхненні можуть зробити мультимедійну обробку відео, прикрасити його анімацією, картами місцевості, мультиком за сюжетом колядки.
  • Коли ваше відео буде готове, виставте його в Youtube і оприлюдніть в соцмережі фейсбук із хештегом #НМІУ_коляда
  • Підведення підсумків марафону
    10 осіб (гуртів) що наберуть найбільшу кількість лайків і поширень, отримають у подарунок цікаву програму від НМІУ в час канікул.
  • Троє улюбленців соцмереж – можливість запису інтерв’ю на радіо чи телебаченні.
  • Усі учасники соціального марафону отримають до Різдва приємний даруночок від Національного музею історії України.

Подія на Facebook

Інформація на сайті НМІУ: https://nmiu.com.ua/novyny/536-z-1-lystopada-do-1-sichnia-tryvatyme-sotsialnyi-marafon-nmiu-istoriia-v-koliadtsi

ДЕ ШУКАТИ СТАРОДАВНІ КОЛЯДКИ?

• у бабусь і дідусів з вашої місцевості,
  • у музеях, бібліотеках архівах
  • у збірниках колядок, записаних фольклористами краю,
  • на кафедрах культурології, фольклору та етнології регіональних ВНЗ.

Понад 450 старосвітських колядок і щедрівок є на сайті «Українські пісні».

На жаль, на сайті не вказано, де вони записані. Утім ці тексти допоможуть скласти уявлення, яке багатство стародавніх символічних ми маємо, і що вони насправді є джерелом пізнання нашої давньої історії.

ХТО ДОПОМОЖЕ «РОЗШИФРУВАТИ» СТАРОДАВНІ СЛОВА?

• Музейні працівники
  • Батьки
  • Учителі історії та української мови
  • Фольклористи й етнологи
  • Краєзнавці

Зразок старовинної колядки для жінки-прялі.

Покровителькою пряль вважалася свята Параскева-П'ятниця. У колядці є кілька слів, розкривши значення яких та віднайшовши зображення, сходивши до музею, діти й молодь (які часто не знають навіть як виглядав телефон з диском), дізнаються багато про побут і цінності предків.

Ой рано, рано кури запіли,
Ой дай Боже!
А господиня ще раній встала.
-Господинейко, одчиняй двері,
Маєш гостоньки в свойому дворі.
До тебе іде свята П’ятінка,
Дарує тебе, от як матінка.
В КОМОРИ іде замиканії,
Одчиня СКРИНІ все мальовані.
А в одну кладе тонке ПРЯДИВО,
А в другу кладе біле полотно,
А в третю кладе добреє СУКНО.
Свята П’ятниця дари давала,
Бо господиня мудрая була,
Що у п’ятницю КУЖІЛЬ не пряла,
Хустя не прала, в ЗОЛУ не клала.

(Колядки і щедрівки. – К., 1965. Упорядник О.Дей)

Шукайте колядки вашого краю, оживлюйте їх своїм співом і беріть участь у соціальному марафоні «Історія в колядках»!

З повагою, Ярослава Музиченко – координатор проекту НМІУ

Телефон для довідок: (096)423-70-18

Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 759 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0