Головна » 2017 » October » 31 » Чотири століття на варті українського духу (ФОТО, ВІДЕО)
Чотири століття на варті українського духу (ФОТО, ВІДЕО)

Нещодавно Луцьке Хрестовоздвиженське братство разом із громадськістю, вченими, УПЦ Київського патріархату, міською та обласною владою відзначило 400-ліття, – повідомляє «Волинь-нова».

Зародилось воно у нелегкі для України й Української Церкви часи, коли наша віра була на межі небуття. Передові свідомі люди, патріоти – основа Братства. Його ядром стали українські шляхтичі та духовенство, луцькі міщани, які у нелегких умовах не зрадили ні віри, ні України. Серед них багато славних талановитих людей: Іван Виговський, Галшка Гулевичівна, Лаврентій Древинський, Йов Кондзелевич, Данило Братковський та багато інших. В історію Волині, України Братство вписало свою славну сторінку.

Перший день відзначення можна вважати духовним: у братському Хрестовоздвиженському храмі відбулася служба Божа, у братському некрополі – поминання братчиків, чий прах покоїться там, хресна хода до Свято-Троїцького собору, а в актовій залі Волинської православної богословської академії (ВПБА) – урочиста академія, присвячена ювілейній даті. Після благословення заходу владикою Михаїлом канцлер єпархії отець Михайло Цап зачитав вітання Патріарха УПЦ Київського патріархату братчикам і учасникам академії. Представники міської та обласної влади – перший заступник голови ОДА Олександр Степанцов, заступник голови обласної ради Роман Карпюк, перший заступник міського голови Григорій Недопад, а також владика Михаїл вручили Почесні грамоти і подяки братчикам.

А у Волинському краєзнавчому музеї, Музеї історії Луцького братства відбулася Міжнародна наукова конференція, присвячена 400-літтю Братства. На форумі були представлені цікаві доповіді, тривали дискусії. Голова Луцького Хрестовоздвиженського братства (відродженого) Андрій Бондарчук нагородив учасників конференції ювілейними керамічними медалями, вручив кожному присвячену цій даті ювілейну монету Нацбанку. Наступного дня відбулася цікава поїздка у село Жидичин Ківерцівського району, де гості ознайомились із діяльністю Свято-Миколаївського чоловічого монастиря і були приємно вражені відродженням давньої православної святині.

Належному відзначенню ювілею сприяли офіційні організації, установи, симпатики Братства і Музею, зокрема управління культури ОДА, департамент культури Луцької міської ради, керівництво Єпархіального управління, ВПБА, Жидичинський Свято-Миколаївський чоловічий монастир УПЦ КП, ЖКП № 3, Волинський коледж харчових технологій, редакція газети «Волинь-нова», Торговий дім «Zеmаn», Валерій Копилов, Ірина Дацюк, Микола Слатов, Кирило Ткачов, Ігор Мельниченко, Тамара Андрейчук, Дмитро Пуха. Суттєву допомогу надали наші друзі зі США Роман Гелетканич, Алла і Михайло Гереці, отець Ігор Махлай, Володимир Бакум.

Братчики і колектив Музею історії Луцького братства щиро дякують усім, хто долучився до відзначення такої поважної дати в історії Волині та України.

18 жовтня за участю представників «Товариства нумізматів Волині», Волинського товариства «Просвіта», Інституту післядипломної педагогічної освіти, Східноєвропейського університету у Музеї історії Луцького братства відбулася презентація ювілейної монети. До речі, серед трьох добре відомих історичних братств — Київського, Львівського та Луцького — наше налічує найбільше достойників, яких Національний банк відзначив зображенням на ювілейних монетах: Іван Виговський, Галшка Гулевичівна, Петро Могила, Іван Огієнко. Крім того, як уже згадувалось, випущена монета на честь 400-ліття Луцького Хрестовоздвиженського братства.

Незабаром буде видано збірник матеріалів Міжнародної наукової конференції, який стане предметом вивчення і дослідження ширшим колом зацікавлених.

Андрій БОНДАРЧУК,
голова Братства
Олена БІРЮЛІНА,
завідувач Музею історії Луцького братства