Головна » 2013 » Грудень » 2 » Відкрито виставку про археологічні дослідження на Володимир-Волинському городищі у 2010-2013 роках.
15:00
Відкрито виставку про археологічні дослідження на Володимир-Волинському городищі у 2010-2013 роках.
Відкрито виставку про археологічні дослідження на Володимир-Волинському городищі у 2010-2013 роках.
2 грудня відбулося відкриття виставки: „Прихована історія: археологічні дослідження на Володимир-Волинському городищі у 2010-2013 роках”. У відкритті виставки взяли участь краєзнавець Ярослав Царук, польські колеги доктор, археолог Домініка Сємінська, магістр, історик Адам Кучинські, археологи Сергій Шабловський, Руслан Фурманюк та студенти Володимир-Волинського педагогічного коледжу імені А.Ю.Кримського і жителі міста.
На території давньоруського городища протягом трьох сезонів 2011- 2013 років експедиція ДП „Волинські старожитності” продовжила розпочаті у 2010 році наукові роботи у двох напрямках: дослідження фундаментів стіни замку Казимира (під керівництвом С.Панишка) і дослідження та ексгумацію жертв з поховальної ями (під керівництвом О.Златогорського). Оцінивши масштаби несподіваних ексгумаційних робіт, ДП „Волинські старожитності” запросили польських спеціалістів з Ради Охорони Пам’яті Війни і Мучеництва (професор Анджей Кола, доктор, археолог Домініка Сємінська, магістр, історик Адам Кучинські, магістр, археолог Міхал Сємінські).Так була створена міжнародна археологічна експедиція. У складі експедиції працювали українські антропологи з Інституту археології НАН України: О.Козак та Ю.Долженко та з польської сторони – Беата Іванек. Також участь у дослідженні приймали працівники ТзОВ „Спеціалізована установа „Військові меморіали” (м.Дніпропетровськ) під керівництвом Олега Захарова.



Городище у місті Володимирі-Волинському є зосередженням пам’яток археології та історії, які мають ключове значення для розуміння історичних процесів на теренах Центральної та Східної Європи впродовж середньовіччя, нового та новітнього часів.
Першочерговим завданням експедиції було дослідження замку Казимира, прихованого нашаруваннями століть. Знахідки княжих часів поряд зі стінами впевнено підтверджують високий статус міста, відображений у писемних джерелах.



Дослідження ж масових поховань на території городища, можуть дати відповідь на багато питань політичної історії середини ХХ ст. та розкрити страхітливий злочин, прихованих від людського ока. Відповісти на питання хто були жертви і хто були кати?
Міжнародною експедицією за три польові сезони (2011-2013 рр.) ексгумовані останки 1132 жертв розстрілів.



На думку істориків, масові розстріли на території Володимира-Волинського можуть бути справою рук енкаведистів та німецьких окупантів. Відомо, що на території Володимир-Волинського городища діяла тюрма, яку використовували як радянська, так і німецька окупаційна влада. Наявна кількість гільз у першій, другій та третій траншеях були німецького виробництва – дев’ятиміліметрові. А в четвертій траншеї були виявлені гільзи іншого калібру – 7,65. Говорити чітко, хто вчинив цей злочин, можна лише після повного завершення наукових робіт – як ексгумаційних, антропологічних, так і науково-пошукових робіт в архівах. Наразі існують тільки припущення, оскільки зрозуміло, що і радянська, і німецька тоталітарна машина не шкодувала людей.
Судячи з більшості гільз, датованих початком 1941 року, вбивство відбулося не раніше весни 1941 р. Жертв заводили у заздалегідь викопану траншею партіями по 15-45 осіб. Під час досліджень людських останків було засвідчено, що вони розміщуються рядами по 10-15 чоловік. Кожен наступний ряд перекривав попередній. Розстріляні були в одязі, взуті, з особистими речами та прихованими коштовностями, деякі – із золотими коронками чи мостами на зубах. Виявлено12 золотих монет, а також золоте кільце, дитячі сережки, кулони, натільні хрестики. Чисельними знахідками були пластмасові жіночі гребінці та заколки. Виявлено 8 польських монет і 22 радянські міжвоєнного періоду. Серед інших знахідок: лінзи (2 в металевій оправі), зубні пластмасові щітки, металеві пряжки, декілька ґудзиків до одягу, серед них – з військового польського одягу з орлом, намисто. В одному з поховань було виявлено приховане люстерко з портретом маршала польського Едварда Ридз-Сміглого. Цікава знахідка була виявлена на грудях одного з розстріляних – це матерчата сумка з великою кількістю бойових набоїв до гвинтівки. Ще одна з жертв мала окислені чорнилом зуби, мабуть тримала у роті перед стратою, записку.
Більшість з розстріляних виявились жінками, присутня була також досить велика частка дітей різного віку – від 1-1,5 – до 14-18 років (70 %).
При розстрілі люди стояли, повернувшись спиною до розстрільної команди – більшість пострілів зроблено ззаду. Присутність великої кількості поранень обличчя, як кульових, так і нанесених тупою зброєю свідчить про те, що очевидно страта проходила в декілька етапів. Людей добивали зблизька. У багатьох чоловіків та жінок присутні сліди вистрілів у потилицю. Таке поранення можна нанести лише зблизька або навіть впритул. Окрім того, біля декількох кістяків малих дітей знайдені гільзи, що також свідчить про те, що стріляли зблизька.



Знайдені зубні щітки, виделки, ложки і приховані загиблими золоті монети та інші прикраси можуть свідчити про немісцеве походження жертв.
Цікавим фактом є знахідка на двох тілах чоловічого шкіряного взуття, обрізаного по-тюремному (залишена передня і задня частини, щоб в’язень не міг швидко йти, а тим паче бігти). Це взуття вказує на те, що принаймні двоє розстріляних утримувалося в ув’язненні деякий час перед розстрілом.
На жаль, на сьогоднішній день ще не знайдено однозначних прямих доказів, ким було здійснено розстріл, і хто були замордовані люди.



Категорія: Державний історико-культурний заповідник „Стародавній Володимир” | Переглядів: 1005 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]