Головна » 2020 » June » 4 » Музеї закладів вищої освіти отримають законодавчий статус
Музеї закладів вищої освіти отримають законодавчий статус

Парламент розглянув законопроєкт 2588 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення діяльності музеїв закладів вищої освіти», авторами якого є народні депутати партії «За майбутнє»: Ірина Констанкевич, Тарас Батенко, Ігор Гузь, Дмитро Лубінець, Лариса Білозір, Віктор Балога, Ігор Колихаєв, Степан Івахів, Сергій Мінько, Анатолій Урбанський, Віктор М’ялик, Іван Чайківський. Про це повідомляється на офіційній сторінці народної депутатки України Ірини Констанкевич у Facebook.

В Україні за неофіційними даними у закладах вищої освіти нараховується понад 160 музеїв. Музеї в закладах освіти колекціями та зібраннями поклали початок багатьом сучасним музеям, вони формують впродовж десятиліть науково-освітні традиції і стали по праву візитівками краю й загалом України. На рубежі ХХ–ХХІ ст. музеї закладів вищої освіти формують прогресивний освітньо-культурний простір, зокрема Національний музей медицини України, Державний музею авіації ім. О.К.Антонова, Державний політехнічний музей при НТТУ імені Ігоря Сікорського, а також низка класичних університетів – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, Львівський національний університет ім. Івана Франка та інші, які мають у своєму складі комплекси з кількох музеїв.

В Україні через законодавчу колізію ця категорія музеїв та їхні працівники є незахищеними. Адже маємо ситуацію, коли діяльність музеїв у дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх закладах унормована, а музеїв у закладах вищої освіти – ні!

У законопроєкті пропонується:

• включити музеї до переліку структурних підрозділів закладів вищої освіти;
  • додати до переліку основних посад науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти посади «директор музею» та «науковий працівник музею»;
  • замінити застарілий термін «вищий навчальний заклад» на термін «заклад вищої освіти».

Прийняття закону унормує діяльність музеїв закладів вищої освіти, забезпечить їм належний захист, створить додаткові умови для розвитку музейної справи у закладах вищої освіти. Працівники музеїв офіційно стануть суб’єктами науково-педагогічної діяльності, яку вони фактично здійснюють. Заклади вищої освіти України отримають додаткові конкурентні переваги на ринку освітніх послуг.

Переконана, що університетський музей як соціокультурний феномен покликаний транслювати духовний і культурний досвід спільноти навчального закладу, тому необхідно створити усі умови для закріплення статусу музеїв вищих навчальних закладів, захисту прав їхніх працівників, для належного захисту музейних надбань.

Довідка: з досвіду роботи кращих університетських музеїв, музей Лесі Українки Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки має статус народного, був відкритий 11 вересня 1985 року. Експозиція знайомить із життєвим та творчим шляхом письменниці, історією славетної родини Косачів, а фонди налічують понад тисячу одиниць збереження. За роки свого існування Музей став знаним осередком культурного життя Луцька, центром наукової та творчої роботи.

Категорія: Музей Лесі Українки Волинського національного університету імені Лесі Українки | Переглядів: 272 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0