Головна » 2019 » December » 7 » Виставку до 75-ліття освітянської профспілки презентували у музеї
Виставку до 75-ліття освітянської профспілки презентували у музеї

28 листопада в Музеї історії освіти Волині в рамках урочистостей та з нагоди 75-річчя Волинської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України, які пройшли в актовій залі ВІППО, відкрито стаціонарну фотодокументальну виставку «Профспілка освітян Волині: 75 років на захисті прав вчителів».

Організатори виставки: Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти, Волинська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України, Музей історії освіти Волині, Державний архів Волинської області, Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України.

В основу експозиції лягли архівні та особисті документи відомих та маловідомих організаторів та керівників профспілкового руху освітян на Волині, зокрема, Уткіної Олімпіади Гнатівни, голови Маневицького районного комітету профспілки вчителів у 1946-1949 рр.; Антонюк Нінель Василівни, вчителя, члена профспілки працівників освіти вищої школи і наукових установ 1961-1970 рр.; Антонюк Галини Дмитрівни, члена профспілки працівників освіти вищої школи і наукових установ 1965-1982 рр.; Франчук Марії Андріївни (1942-2013), голови Волинського обласного комітету профспілки працівників освіти і науки 1993-1910 рр.; Корнелюк Євгенії Володимирівни, члена Центрального комітету профспілки працівників освіти і науки України, спеціаліста Луцького міського управління освіти; Грановського Василя Григоровича, голови Волинської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України (з 2010 р.), кандидата педагогічних наук.

Державний архів Волинської області надав копії рідкісних документів з історії профспілкового руху освітян на Волині в 50‒60-ті роки ХХ століття, серед яких: коротка інформація про роботу Волинського обкому профспілки працівників початкових і середніх шкіл за 1948 рік. Мова рос. ДАВО: Р-1205, оп. 1, спр. 17а, арк. 1-3; протокол № 5 V пленуму Волинського обкому профспілки працівників початкової і середньої школи від 29 березня 1950 року. ДАВО: Р-1205, оп. 1, спр. 42, арк. 1-9; текстовий звіт про роботу обкому профспілки (Волинського обласного комітету профспілки працівників початкових і середніх шкіл) за 1952 рік. С. 10, 11, 12, 16. Мова рос. ДАВО: Р-1205, оп. 1, спр. 72, арк. титул, 32-34, 38; матеріали 6-ї обласної конференції профспілки працівників початкових і середніх шкіл. Протокол VI обласної конференції профспілки працівників початкової і середньої школи Волинської області від 6-7 лютого 1954 року. ДАВО: Р-1205, оп. 1, спр. 96, арк. титул, 1, 2, 22-25; матеріали VII обласної конференції профспілки працівників початкових і середніх шкіл. Протокол VII обласної конференції профспілки працівників початкової і середньої школи Волинської області від 21грудня 1955 року. ДАВО: Р-1205, оп. 1, спр. 118, арк. титул, 1-6, 35.

Виставку доповнює великий комплекс матеріалів про діяльність Волинської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України на сучасному етапі як впливової громадської організації, яка об’єднує у своїх рядах працівників освіти, науки і студентів. Станом на 1 січня 2019 року це: 3 міські комітети й 1 міська рада профспілки; 13 районних комітетів і 2 районні ради профспілки; 2 первинні профспілкові організації ОТГ; 8 профспілкових організацій вищих навчальних закладів; 7 профспілкових організацій, підпорядкованих безпосередньо обласному комітету профспілки. На обліку в обласній профспілковій організації перебуває 45 567 членів профспілки, які об’єднані у 829 первинних профспілкових організацій, із них 688 профкомів, 133 профорганізатори, 7 профкомів студентів, 27548 членів профспілки, котрі працюють у галузі, 12 370 студентів ВНЗ, 5649 непрацюючих пенсіонерів.

В умовах непростої суспільно-економічної ситуації комітет обласної організації принципово й наполегливо виборював права освітян на працю, її гідну та вчасну оплату. В експозиції мовою документів та фотографій відображено різні форми впливу (листи, заяви, звернення, колективні трудові спори, участь у загальнонаціональних і регіональних акціях) для привернення уваги Уряду, Верховної Ради, Президента України, галузевого міністерства, місцевих органів влади та самоврядування до проблем освіти області.

Виставка буде цікавою для широкого загалу освітян, дослідників та організаторів профспілкового руху на Волині. Її можна оглянути в дні роботи музею до середини грудня 2019 року.

Силюк А. М.,
методист відділу виховної роботи ВІППО

Джерело: ВІППО

Категорія: Музей освіти Волині при Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти | Переглядів: 302 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/2