Головна » 2014 » Березень » 9 » Тарас Шевченко в експозиції Художнього музею у Луцьку.
Тарас Шевченко в експозиції Художнього музею у Луцьку.
Л. Петриченко
Тарас Григорович Шевченко. 1925 р.
Папір, олівець, графічний вугіль

Як відомо Художній музей у Луцьку – відділ Волинського краєзнавчого музею, представив на огляд глядачів свою нову експозицію. В одному із залів музею де представлене «Українське та російське мистецтво др. пол. ХІХ – початку ХХ століття» (твори Івана Айвазовського, Лук’яна Попова, Кирила Лемоха, Руфіна Судковського, Володимира Орловського, Фотія Красицького та Андроника Лазарчука). Вперше в експозиційний ряд введено експонат який віддавна зберігався у фондосховищі Волинського краєзнавчого музею. Це – портрет Тараса Григоровича Шевченка, що виконаний на папері олівцем із використанням графічного вугля. Портрет обрамлено старою багетною рамою. В правому, нижньому куті площини листа – підпис «Л.Петриченко», датування (12.04.1925 р.) і зазначення місця створення портрету «Ферма Ботин». Твір звертає на себе увагу добрим професійним рівнем виконанням. Він є своєрідним артефактом доби, тих тривожних передвоєнних років, коли Волинь стала одним із епіцентрів боротьби проти ополячення українського народу. Рівень національного самоусвідомлення українців на той час був дуже високим. Образ Тараса Шевченка став зримим символом цієї боротьби. Портретами Кобзаря тоді прикрашались світлиці багатьох волинських осель. Зазвичай їх розміщали біля ікон, прикрашаючи інколи вишиваними рушниками.
Твір Л.Петриченка – один із таких раритетів. Мабуть він був світком багатьох подій, цікавих бесід, шевченківських літературних вечорів, коли в тісному домашньому колі вголос читали «Кобзаря».
Нині розпочато наукове дослідження експонату. Ще немає достовірних даних про постать його автора. Але можна із певністю говорити, що він добре володів виражальною мовою професійного мистецтва, а головне, створюючи образ поета-пророка втілив у ньому свою шану і велику любов. Очевидно підчас праці художник послуговувався відомими прижиттєвими фотографіями Тараса Григоровича Шевченка.

Фотографія А. Деньєра (1859 р.)

Категорія: Художній музей | Переглядів: 790 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/3