Головна » 2020 » October » 21 » Ручні жорна з Мельниці потрапили до обласного музею
Ручні жорна з Мельниці потрапили до обласного музею

Збірка Волинського краєзнавчого музею поповнилася новим надбанням – ручними жорнами першої половини ХХ ст., що походять з села Мельниця Ковельського району Волинської області.

Давній пристрій для розмелювання зерна складається з двох каменів (пісковика), розташованих один над другим у дерев’яній основі, яка має форму чотирикутного станка на ніжках. Нижній камінь є нерухомим, верхній обертається на металевому веретені за допомогою ручки-погонича. Обидва мають насічки (карбування), які забезпечують подрібнення і перетирання зерна. На одній з сторін дерев’яного корпусу розташований жолобок для виходу борошна.

Побутували такі жорна майже в кожному господарстві й використовувалися селянами ще у 1950-60-х роках. За їх допомогою здійснювали невеликий помел зерна (від 2 до 10 кг).

Висловлюємо щиру подяку лучанину Павлу Січкарю за передачу жорен до музейної збірки.

Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 243 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0