Головна » Статті » Рокинівський музей історії сільського господарства Волині-скансен
ВОЛИНЬ — КРАЙ КОЗАЦЬКИЙ.
ВОЛИНЬ — КРАЙ КОЗАЦЬКИЙ
Під такою назвою проходила ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція на базі Музею історії сільського господарства Волині-скансен, що в селищі Рокині Луцького району...
Шість років тому ініціатором її проведення виступив відомий в Україні історик і краєзнавець, директор Торчинського історичного музею, почесний професор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Григорій Гуртовий. Цьогоріч він уже не приїхав на захід, оскільки душа його відійшла у Вічність. Але послідовники, науковці і краєзнавці подали доповіді, що детально висвітлюють цю тему. Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції з питань збереження й подальшого розвитку козацьких традицій увійшли у 48–й випуск наукового збірника «Минуле і сучасне Волині та Полісся: Волинь — край козацький».
Мета організаторів конференції, а це — управління культури обласної держадміністрації, Музей історії сільського господарства Волині–скансен, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, обласна організація Національної спілки краєзнавців України і Волинська молодіжна громадська організація «Школа козацького гарту» — була чітка: наукове обґрунтування витоків ментальності українського козацтва — серцевини історії України, популяризація героїчного минулого козацтва, витоків походження та провідників козацького лицарства, пропаганда культурних здобутків, його бойового мистецтва, сприяння збереженню пам’яток козацької слави та увічнення козацької звитяги.
Доповіді науковців супроводжувалися показом слайдів та відеофільмів. А в перерві, під час брейк-кави, учасники конференції мали змогу ознайомитись із пересувною тематичною виставкою під назвою «Волинська школа лицарства», що присвячена десятій річниці діяльності молодіжної громадської організації «Школи козацького гарту», яку заснували козаки при Музеї і доручили очолити її Олександру Середюку — полковнику Українського козацтва, досліднику козацьких Бойових мистецтв і вчителю бойового гопака.
Щиро вітали отамана, а в його особі і Школу козацького гарту Ростислав Кушнірук, заслужений працівник культури України, засновник і керівник хорової капели «Посвіт», подарувавши Школі збірку хорових творів, аранжувань та обробок повстанських пісень. А Василь Кушнір — голова Волинського Братства ветеранів УПА імені Клима Савура вручив Олександру Середюку пам’ятну медаль «70–річчя УПА».
У другій половині дня, коли з’їхалось чимало молоді на територію «Козацького зимівника», розпочав роботу обласний семінар з Бойового Гопака, який організувала «Школа козацького гарту». У його програмі були майстер–клас фехтування на шаблях, верхова їзда, стрільба з козацького лука (на фото), метання ножами та бойовими зірочками. Незважаючи на спеку, учасники семінару розпочали спорудження частоколу Волинської Січі, яку заклали ще при проведенні першої конференції. Заключним акордом козацьких заходів стали показові виступи вихованців «Школи козацького гарту», що включало «бій із тінню», тан–двобій, фехтування холодною зброєю та елементи козацького характерництва. Особливо вражаюче працював з палицею та двома серпами Роман Ковальчук — чемпіон України з Бойового Гопака 2013 року.
Наступного дня організатори семінару провели виїзне засідання у Гіркій Полонці. Там, на краю села, місцеві козаки під керівництвом свого отамана Ярослава Лозинського спорудили на горі невелику Січ, обладнавши її частоколом зі сторожовою вежею та гарматами. У козацьких одностроях, з чубами та чорними вусами вони нагадували запорожців ХVІІІ століття. Саме для них були прочитані лекції і проведені практичні заняття з Бойового Гопака та шабельного бою. Традиційно козацький куліш закріпив співпрацю між козаками.
Ольга РОГОВА,
старший науковий співробітник
Музею історії сільського господарства Волині–скансен
 
Категорія: Рокинівський музей історії сільського господарства Волині-скансен | Додав: volyn-museum (16.07.2013)
Переглядів: 1128 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]