Музей освіти Волині при Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти

Згідно наказу управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації від 7 грудня 2000 р. № 459 «Про створення Музею освіти Волині» музей при Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти почав функціонувати, а з 1 лютого 2006 року була введена посада завідувача музею.
Головною концепцією створення музею є збереження, вивчення і використання досвіду волинян у навчанні і вихованні починаючи від давніх часів Київської Русі, Галицько-Волинського князівства, шкіл при монастирях і до сьогодення.
В музеї зібрано чимало оригінальних експонатів. Основна частина експозицій присвячена недалекому минулому і сучасному освіти Волині. Цікавим експонатом тогочасної друкованої продукції є Статут Луцької братської школи, створеної в 1620 році.
Продовжують експозицію документи, матеріали, які характеризують освіту наступних XVIІ-ХX століть: грифельна дошка для учнів початкових класів, свідоцтва про закінчення школи, похвальний лист та інші документи, які представляють навчання у польських та єврейських школах. Окремий стенд присвячено вчителям-ветеранам Другої світової війни: документи, фотографії, які розповідають про заснування Волинського педагогічного інституту (Вчительського інституту) і перших учительських курсів.
Особлива увага приділена людям, які є золотим фондом освіти Волинського краю.
У фондах музею зберігаються матеріали про життєвий та творчий шлях вчителів і викладачів, які втілювали і розвивали передові педагогічні ідеї А.Макаренка, В.Сухомлинського, В.Шаталова та інших відомих педагогів. Окрему частину музею займає експозиція, яка представляє середні і вищі навчальні заклади та нові типи шкіл, що діють на Волині сьогодні. Створення Музею освіти Волині — справа не одного року. Матеріали для нього збиралися впродовж 20 літ. Окрім педагогів, велику допомогу у його створенні надали Державний архів Волинської області, Волинський краєзнавчий музей.
Крім оглядових та тематичних екскурсій, підсумкових уроків з вивчення рідного краю в музеї періодично експонуються виставки робіт декоративно — прикладного мистецтва учнів, студентів та педагогів області. В музеї зібраний цікавий матеріал про діяльність шкіл нового типу: гімназії, ліцеї, колегіуми.
Експозиція має такі розділи:
1. Давня історія освіти Волині.
2. Розвиток освіти у XVI—ХIX ст. 
3. Освіта в 1921–1939 роках.
4. Освіта в 1939–1941 роках.
5. Освіта у післявоєнні роки.
6. Ветерани Другої світової війни.
7. Освіта 50–90-х рр. ХX ст. 
8. Вища школа.
9. Гордість освітянської Волині (заслужені вчителі України).
10. Навчальні заклади нового типу.
11. Освіта в районах області.
 
Адреса: 43000, Волинська область, м. Луцьк, вул. Винниченка, 31.
Тел: (0332) 72-16-41
Веб-сторінка: тут
Музей працює: понеділок — четвер 8.30-17.30, п’ятниця 8.30-16.15, обідня перерва 13.00-13.45 год.
Вихідні: субота, неділя
 
Завідувачка музею: Янковенко Алла Анатоліївна.