Музей волинської ікони – відділ Волинського краєзнавчого музею

Музей волинської ікони    Музей волинської ікони в Луцьку, відділ Волинського краєзнавчого музею, відкритий у серпні 1993 року. Це єдиний в Україні музей, який представляє самобутню регіональну школу волинського іконопису. Збірка музею нараховує більше 1,5 тис. пам’яток сакрального мистецтва, а саме понад 600 ікон XVI-XIX ст., предмети металопластики (шати ікон, церковне начиння, іконки), декоративну різьбу (царські врата, кіоти ікон) та скульптуру. Створення колекції пов’язане з іменем відомого українського мистецтвознавця Павла Жолтовського (1904-1986), який очолював наукові експедиції Волинського краєзнавчого музею 1980-х років з вивчення та збору історичних і культурних пам’яток у храмах Волині.
   Безцінною перлиною збірки є Холмська Чудотворна ікона Божої Матері, унікальна пам’ятка візантійського мистецтва ХІ-ХІІ ст., одна з найшанованіших християнських святинь.
   У червні 2001 року до 10-ї річниці незалежності України була створена розширена експозиція Музею волинської ікони в новому приміщенні. У залах музею експонується біля 100 творів іконопису XVI-XVIII ст. XVI століття представлене іконами „Спас у славі”, „Розп’яття”, „Юрій Змієборець”. Канонічністю, строгістю композицій та віртуозністю виконання відзначений монументальний образ „Спаса у славі” середини XVI ст., що є одним із кращих зразків такого іконографічного типу.
   Про майстерність волинських іконописців XVII ст., різноманітність стилів, творчої манеи, малярських осередків свідчать ікони „Зішестя Святого Духа на апостолів” noч. XVII ст., „Різдво Богородиці” та „Вознесення пророка Іллі” першої пол. XVII ст., „Зішестя до пекла” середини XVII ст., „Св.Варвара з житієм” кінця XVII ст.
Музей волинської ікони  Одухотвореністю, благородством і красою лику, вишуканістю колориту та різьбленого тла вражає ікона „Спас Вседержитель” першої пол. XVII ст.
   Діяльність монастирських іконописних осередків на Волині у Х V ІІ–поч.Х VIII ст. Представлена творчістю волинскього іконописсця 1630 р. (икони „Юрій Змієборець”, „Покрова Богородиці”, огородиця Одигітрія), Майстра ікон з Михнівки (ікони „Раздво Богородиці”, „Причащання Святого Онуфрія”).
Вершиною професійного малярства Волниі є твори видатного українського живописця Йова Кондзелевича (1667–після 1740), в яких органічно поєднані східна та західноєвропейська іконописні традиції. У 19 років він стає ченцем Білостоцького Хрестовоздвиженського монастиря поблизу Луцька. Відтоді творчий і життєвий шлях майстра пов’язаний із Волинню, яка зіграла вирішальну роль у формуванні його самобутнього таланту. В експозиції можна побачити роботи Йова Кондзелевича: одвірки дияконських та царських врат 1696 р, ікони „Спас Вседержитель” та „Святий Георгій”, фрагменти пророчого ряду Іконостасу. Вони зачаровують тональним багатством, гармонійністю і яскравістю кольорів, живописною теплотою образів, бездоганно побудованими композиціями.
   Особливу увагу відвідувачів привертає рідкісна за сюжетом ікона „Спокуса Ісуса Христа” початку XVIII ст. Її автор працював поруч з Кондзелевичем у складі монастирських артілей.
   Підписний апостольський ряд 1750 р. відкриває імена обдарованого народного маляра Слави Михальського та його сина Томаша. їх творам та іконам „Свята Катерина”, „Коронування Богородиці”, „Святий Миколай” притаманні яскрава декоративність, елементи світськості, портретність ликів окремих персонажів.
Музей волинської ікони   У музеї експонуються оригінальні зразки декоративної різьби і скульптури Волині XVIII ст. – царські врата „Древо Єсея”, фігурки ангелів та святих.
   Окремий зал музею присвячений Холмській Чудотворній іконі Божої Матері, де проводяться не тільки екскурсії, але й богослужіння. У затишному залі можна залишитись і наодинці зі святинею, – музейні працівники завжди нададуть Вам таку можливість.
   У музеї щороку влаштовуються виставки з музейних фондів та приватних колекцій. Інтерес у відвідувачів викликають виставки пам’яток російського іконопису XVIII – XIX ст. та церковного начиння, вилучених на волинських митницях.
   Музей волинської ікони відомий в Україні і за її межами не лише своєю цікавою експозицією, але й науковою, дослідницькою, організаторською роботою. Щорічно на базі музею проводяться наукові конференції з волинського іконопису.
 
Адреса: 43005, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Ярощука, 5.
Тел/факс: (0332) 24-34-12
Е-mail: [email protected], [email protected]
Музей працює з 10.00 до 18.00 год.
Вихідні дні - субота, середа.

Вхідна плата: для учнів, студентів, пенсіонерів - 20,00 грн.; для дорослих - 40,00 грн.
Екскурсійне обслуговування: (група до 30 осіб, 45 хв.) для учнів, студентів, пенсіонерів - 100,00 грн.; для дорослих - 200,00 грн.

Вхідна плата на стаціонарні виставки:
а) для учнів, студентів, пенсіонерів - 10,00 грн.; для дорослих - 20,00 грн.;
б) на окремі виставки при значних затратах та унікальності вхідна плата встановлюється окремим наказом.

Музей відвідують безкоштовно: учасники АТО та операції Об’єднаних сил; діти учасників бойових дій на Сході; сім’ї загиблих учасників ООС (АТО); діти-сироти та супроводжуючи їх особи; особи з інвалідністю (І-ої групи з одним супроводжуючим); діти дошкільного віку; діти, позбавлені батьківського піклування; солдати, матроси строкової служби, військові ліцеїсти і курсанти; учасники і ветерани Другої світової війни та прирівняні до них громадяни; учасники ліквідації Чорнобильської аварії; співробітники музеїв; Герої України; багатодітні родини; особи, які відвідують музей з метою забезпечення професійних потреб; особи, які відвідують музей з метою промоції і партнерської підтримки; представники засобів масової інформації (за пред’явленням документів, що засвідчує належність до вказаної категорії громадян).

Завідувачка: Єлісєєва Тетяна Миколаївна, заслужений працівник культури України.