Ковельський історичний музей

Музей створений згідно Наказу управління культури виконкому обласної Ради народних депутатів ,,Про створення музеїв на правах відділів обласного музею” від 26.06.1989 року. У лютому 1992 року музей було передано Ковельському міському відділу культури.
Ковельський історичний музей є культурно-освітнім та науково-дослідним закладом, головним хранилищем пам'яток матеріальної і духовної культури пов’язаних з історією м. Ковеля та Ковельського району.
Основними напрямками діяльності музею є дослідження, вивчення, збереження та пропаганда історичних надбань краю, показ через експозиції, виставки, друковані видання і масові заходи пам'яток духовної і матеріальної культури Ковельщини.
Експозиція музею складається з розділів:
- Традиційне волинське народне вбрання кінця XIX- початку XX ст.
- Геологічна історія та будова території Ковельщини
- Ковельщина від найдавніших часів до кінця XVIII ст.
- Ковельщина у складі Російської імперії (період до 1917 р.)
- Ковельщина в період I-ої світової війни
- Ковельщина в роки II Речі Посполитої
- Ковельщина в роки Другої світової війни
- Повоєнна відбудова і розвиток міста та району до середини 80-х рр. XX ст.
- Ковельщина на шляху Незалежності
Сьогодні на обліку музею нараховується 5787 експонатів, серед них 495 етнографічних речей, 175 зразків образотворчого мистецтва, цілий ряд предметів природничого та історичного характеру.
У музеї зберігається цікава колекція геологічних порід, починаючи з періоду докембрію, є рештки кісток найдавніших тварин, цікавий рослинний гербарій. Чимало експонатів з Ковельського району – етнографія; речові матеріали, починаючи з XI ст.: прикраси, писало, зброя (XI ст. та кінця XIV ст.), козацькі речі, робочий ковальський міх та наковальня (кінець XIX ст.), ковальський механізм (початок ХХ ст.), речі членів Ковельського окружкому КПЗУ та речі виготовлені в концентраційних таборах політв’язнями засудженими за зв'язок з ОУН-УПА та інші.
Водночас у музеї знаходяться експонати передані жителями м. Ковеля. Це піаніно Київської фабрики „А.Stpobl” (кінець XIX ст.), дзеркало (початок XX ст.) годинники (кінець XIX ст.), срібне та мідне кухонне начиння, зброя 1812 р., першої та другої світових воєн, чимала нумізматична колекція початку XIX ст. У фондах музею зберігаються стародруки релігійного характеру: Біблія початку XIX ст.(французькою мовою), Євангелія кінця XVIII ст., Святе письмо і Псалтир початку XX ст., церковна періодика 1924-1938 років.
Чимало друкованих матеріалів представляють розділ освіти. У фондах зберігаються шкільні підручники 1893 р., 1895 р., 1908 р., 1918 р., 1940 р., 1943 р., атестат зрілості випускника ковельської гімназії 1915 р., шкільні свідоцтва, фотографії навчальних закладів міста різних історичних періодів та учнівські знімки.
Гордістю музейної збірки є колекція фотокарток відомих ковельських фотосалонів: А.Епштейна, Цигельмана, Лєвіна, Терери, Ковальчука, Сосни та інш. (кінець XIX ст. – 1939 рік ).
Ряд матеріалів висвітлюють радянський період (в т. ч. листи  відомих волинських керівників партизанського руху тощо), періоду розбудови української державності.
Цікавою для екскурсантів, для мешканців міста та його гостей є етнографічна колекція, що представлена у трьох інвентарних групах (тканини, скло, дерево, глина; вироби із заліза та інших металів). Музейні експонати колекції „Тканини” сформовані за групами: натільний,  нагрудний та верхній одяг. До двох інших груп належать знаряддя праці та різноманітні пристосування до них, а також вироби народних ремесел. Серед них чимало землеробських знарядь для обробітку ґрунту, збирання врожаю, його обмолоту та переробки.
В експозиції Ковельського історичного музею представлений „поліський плуг”, датований кінцем XIX ст, копачка, сапа, мотика, лопата. Цікавими експонатами є залізоробні предмети та відтворена кузня XIX ст., що підтверджує: у середні віки на Ковельщині ковальське ремесло було найбільш поширене. Основним стаціонарним обладнанням кузні є горно та з'єднаний із ним через сопло ковальських міх, виготовлений із бичої шкіри. У кузні є набір ковальських інструментів.
В експозиції музею широко представлені ковальські вироби: зубило, рубило, підкови, сокири, пилки, замки, ключі, рогачі тощо.
Музей презентує колекцію самоварів, скляний, керамічний та залізний посуд починаючи з початку XX ст.
Відвідувачі музею мають змогу побачити солом'яні та липові вироби: козуби, кошики, корзини, капелюхи, личаки; ткацький верстат (початку XX ст.), дерев'яні гребені і гребінку для чесання льону, конопель, дергавки для чесання льону, веретено, коловоротки, кужілку, снувальницю, щітку для розчісування льону.
У музейних фондах зберігаються речі, виготовлені із різних порід дерев і призначені для усіляких господарських потреб. Це ступки із товкачиками, прачі для прання білизни, скрині, ночви і дерев'яні пенали, рублі і качалки, діжки і бочки, жорна, чотириколісний дерев'яний віз, масниця для виготовлення масла, інші експонати.
У етнографічній колекції представлені гончарні вироби. Сьогодні відвідувачі історичного музею мають змогу побачити керамічні вироби з опаленої глини ( горщики, двійнятка-горнятка, макітри, люльки, посуд для вина, датований XIX ст.).
Цікавими для сучасного жителя міста і села є рибальські пристосування: верші, ості, речі скотарського призначення для відлякування хижих тварин, вироби зі шкіри, тощо.
Таким чином можна стверджувати, що у Ковельському історичному музеї є багато оригінальних та автентичних експонатів, котрі дають змогу глибше, ґрунтовніше пізнати історичне минуле Ковельщини, заняття його жителів у різні періоди суспільно-політичного розвитку, а також проводити систематичну навчально-виховну роботу серед учнівської, студентської молоді, дорослого населення, формувати патріотично-національні почуття, гордість за багату культурно-духовну спадщину Волині та Полісся.

 
Адреса: Україна, 45000, Волинська обл.,  м.Ковель, вул.Олени Пчілки, 11.
Телефон: (03352) 5-91-00, факс 3-24-35.
 
Музей працює з 9.00 до 17.00 год.
Вихідні дні: понеділок.

Вхідна плата: для учнів та студентів – 3,00 грн., для дорослих – 5,00 грн.
Екскурсійне обслуговування: учні та студенти – 30,00 грн., дорослі – 35,00 грн.

Директорка: Матвійчук Маргарита Євгеніївна