Музей історії становлення судової влади на Волині

15 грудня 2011 року у приміщенні апеляційного суду області відбулось урочисте відкриття Музею історії становлення судової влади на Волині – першого такого музею в Україні.
Мета створення музею становлення судової влади на Волині – показати історичні періоди становлення судової влади, починаючи від періоду Київської Русі початку ХІ століття, де слово „суд” вперше згадується в Статуті князя Володимира Святославовича „Про десятини, суди і людей церковних” та укладення першої кодифікованої збірки законів – „Руська  Правда” до сучасності. Аналізуючи історичні віхи розвитку, можна побачити, що зі зміною влади, суспільного і політичного устрою країни змінювалися не лише назва судових інституцій, а й завдання і цілі, які ставилися перед судовими органами.
Саме для ознайомлення з кращими традиціями судочинства, забезпечення прозорості та відкритості діяльності суду, сприяння профілактичні роботі по запобіганню злочинності і створено музей.
Всього експозиція музею складається з 12 розділів, у яких розміщені копії та оригінали документів про роботу суду, про керівників та працівників судів у відповідні історичні періоди, зокрема:
- період Київської Русі, починаючи від перших років ХI ст., до першої спроби конституційного закріплення судової влади і принципів її діяльності в історії Української держави та прийняття „Конституції прав і вольностей Війська Запорозького” гетьмана Пилипа Орлика (988–1763 рр.);
- період Російської імперії (1796-1919 рр.);
- період діяльності Української Народної Республіки (листопад 1917 – січень 1920 рр.);
- історія польського судочинства на Волині (1919 – 1939 рр.);
- діяльність Волинського обласного суду, який розпочав свою роботу після утворення Волинської області, відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 4 грудня 1939 року;
- діяльність судів у період окупації Волині німецькими військами (грудень 1941 – лютий 1944 рр.);
- матеріали про суддів, які захищали нашу Вітчизну в період Великої Вітчизняної війни, воїнів-інтернаціоналістів – людей, які військову форму змінили на суддівські мантії.
- сьогодення апеляційного суду Волинської області.
Керівництвом апеляційного суду області запроваджено дні „відкритих дверей” для учнів старших класів та студентів навчальних закладів. В апеляційному суді побували сотні школярів та студентів, які були присутні під час розгляду кримінальних справ про вчинення злочинів у сфері розповсюдження наркотичних засобів, злочинів проти власності – крадіжок, грабежів та інших. Цікавою для відвідувачів є інформація про функціонування судової системи України, роботу апеляційного суду, як її складової ланки, про порядок призначення на посади суддів та працівників апарату тощо. З відгуків педагогів та учнів така співпраця між судом та навчальними закладами є актуальними профілактичним проектом, так званим „виховним щепленням” по запобіганню злочинності серед молоді, вихованню підлітків, корекції цінностей та сприяє формуванню з них правосвідомих та законослухняних членів суспільства. Важливу роль у цьому відіграють і експонатами унікального Музею історії становлення судової влади на Волині.
 
Адреса: 43001, м.Луцьк, вул. Червоного Хреста, 10 (приміщення Апеляційного суду Волинської області, 3-й поверх, судова палата з розгляду кримінальних справ).
Тел.: (0332) 72-15-19.
Режим роботи: 2,4 п’ятниця місяця (екскурсії по замовленню).
 
Директорка: Підгайна Оксана Миколаївна.