Волинський краєзнавчий музей

 
 

    Волинський краєзнавчий музей – головний музей Волинської області, найбільший і найдавніший з нині діючих музеїв Волині. Його було відкрито 16 червня 1929 року у Луцьку з ініціативи створеного 1927 року Волинського товариства краєзнавства та опіки над пам’ятниками минулого. Преса писала з нагоди відкриття: Волинський музей за своїм змістом є строго регіональний і має завдання не лише збирати різноманітні зразки пам’яток, але й поширювати знання про ті пам’ятки культури і мистецтва і любов до них, досліджувати терен Волині, її природу, пам’ятки історії, етнографії

   На базі закладу 1940 року було організовано обласний історико-краєзнавчий музей. У роки Другої світової війни колекція музею зазнала значних втрат, однак уже 1944 року, одразу після вигнання нацистських загарбників з теренів Волинської області, музей відновив свою роботу як Волинський державний історико-краєзнавчий музей. 17 серпня 1985 року Волинський краєзнавчий музей було відкрито у новому приміщенні в центрі Луцька.
   Нині Волинський краєзнавчий музей має в своєму складі ще п’ять діючих музеїв. Це філія – Колодяжненський літературно-меморіальний музей Лесі Українки, створений 1949 року, чотири відділи: Художній музей (1973 р.), Музей волинської ікони (1993 р.) і Музей історії Луцького братства (2011 р.) у Луцьку, та меморіальний музей В’ячеслава Липинського у с. Затурці Локачинського району. Створюється Музей етнографії та народних промислів Волині у Луцьку. 
   
 
   На сьогодні у фондах Волинського краєзнавчого музею зберігається понад 165 тисяч експонатів основного фонду, які репрезентують природу, історію, етнографію, мистецтво волинського краю. Музей має багату колекцію природничо-наукових матеріалів, колекції геологічних мінералів, рослин, тварин. Історія Волині з найдавніших часів і до сьогодні представлена унікальними пам’ятками археологічної збірки, нумізматичної колекції, етнографічними матеріалами, писемними документами, зразками сакрального мистецтва (іконопису, сніцарства, металопластики, ковальства, шитва). 
   Музей має багату збірку народно-ужиткового мистецтва: вироби ткацтва і вишивки, зразки волинського народного костюму. Останніми роками у музеї створено особові фонди видатних діячів історії та культури волинського краю, зокрема митрополитів УАПЦ Анатолія Дублянського та Полікарпа Сікорського, історика і політолога В’ячеслава Липинського, художника-вояка УПА Ніла Хасевича та інших. Комплектування фондів є основою науково-дослідницької роботи музею.
   Колекції музею представлені в експозиції, яка складається з розділів природи, давньої та новітньої історії, тематичних виставок. Експозиція музею розміщена на площі понад 2 тисяч кв.м у 23 стаціонарних та 9 виставкових залах, вона побудована за тематичним (відділ природи) і тематично-хронологічним принципами (відділ історії).
   Матеріали відділу природи розміщені  у 8 залах, доповнені озвученими діорамами, розповідають про природу волинського краю, знайомлять з геологічною будовою, кліматом, річками й озерами, багатою флорою і фауною Волинської області. Відділ давньої історії охоплює період історії волинського краю від найдавніших часів до 1917 року. Експозиція постійнодіючої етнографічної виставки „Духовна культура Волині” представляє народноужиткове мистецтво Волині – вироби ткацтва і вишивки, зразки волинського народного костюма, плетіння з соломки, коріння та лози, різьблення по дереву, гончарні вироби, писанки, розповідає про традиції та обряди волинян, музичне мистецтво. Відділ новітньої історії представлено експозиціями „Волинь у 1939-1941 роках”, „Напад нацистської Німеччини на СРСР”, „Рух Опору на Волині (1941–1944 рр.)”, „Вигнання з Волині нацистських загарбників” і постійнодіючими виставками „Волинь: історія, політика, економіка, культура (1945-2020)”  та „Шевченківська світлиця Миколи Куделі”.
   Щороку в музеї створюється біля семи десятків різноманітних виставок як з фондів музею, так і з інших установ. Музей відвідує понад 100 тисяч чоловік. Завдяки зусиллям науковців музею його зібрання не тільки примножуються, але й активно служать справі розвитку української культури та науки.                
   Волинський краєзнавчий музей нині став відомою в Україні та за її межами науковою установою, визнаним осередком культури краю, скарбницею його історико-культурних надбань, культурно-освітнім, методичним та координаційним центром музейної справи в області. Результати наукових досліджень працівників музею знаходять своє втілення у проведених наукових конференціях, складених каталогах фондових колекцій, написаних наукових статтях і довідках, лекціях та екскурсіях, удосконалених експозиціях та створених нових музеях, підготовлених нових виставках, 
проведених науково-освітніх заходах, виданих наукових збірниках, путівниках та ін., що робить музейні колекції доступними для широкого загалу.   
  Волинський краєзнавчий музей є значним науковим центром, організатор обласних, всеукраїнських та міжнародних наукових конференцій, зокрема, „Волинський музей. Історія і сучасність” (І – 1994; ІІ – 1999; ІІІ – 2004; IV – 2009, V – 2014), „Леся Українка та родина Косачів в контексті української та світової культури” (І – 1996; ІІ – 2001; ІІІ – 2006, IV – 2011), „Минуле і сучасне Волині та Полісся. Олена Пчілка і родина Косачів в історії інтелектуальної еліти України та Волині” (2009, 2014), „Волинська ікона: дослідження та реставрація” (щорічні, з 1994), Волинської обласної науково-етнографічної конференції (І – 2003; ІІ – 2005, ІІІ – 2007, IV – 2013, V – 2017), а також обласних конференцій, присвячених історико-культурній спадщині більшості районів області.    Волинським краєзнавчим музеєм спільно з Замосцьким музеєм з 2003 року започатковані українсько-польські двомовні наукові „Замосцько-Волинські музейні зошити”, а з кафедрою документознавства та музейної справи Волинського національного університету імені Лесі Українки в 2010 році – науковий збірник „Волинський музейний вісник”. Разом з Волинською державною обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Олени Пчілки з 1991 року щорічно видається „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині” на наступний рік.
    У 2007 році Волинський краєзнавчий музей та його відділи – Музей волинської ікони і Затурцівський меморіальний музей В’ячеслава Липинського, філіал – Колодяжненський літературно-меморіальний музей Лесі Українки, стали переможцями обласної акції „7 чудес Волині”. У 2008 році Волинський краєзнавчий музей, Музей волинської ікони та Колодяжненський літературно-меморіальний музей Лесі Українки були нагороджені дипломами за участь  у II Всеукраїнському музейному фестивалі „Музеї у сучасному поліетнічному світі” в м.Дніпропетровську, а Музей волинської ікони – за участь у Всеукраїнському проекті „Україна туристична”.
 
Адреса: 43005, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Шопена, 20.
Тел.: (0332) 72-03-64, замовлення екскурсій - 24-75-82.
Е-mail: [email protected]
[email protected] (для Музейного простору Волині)
Офіційний сайт: volyn-kray-mus.at.ua
Музей працює з 9.00 до 17.00 год., у неділю - з 10.00 до 18.00 год.
Вихідні дні - субота, понеділок.

Вхідна плата: для учнів, студентів, пенсіонерів - 20,00 грн.; для дорослих - 40,00 грн.
Екскурсійне обслуговування (група до 30 осіб., 45 хв.): для учнів, студентів, пенсіонерів - 100,00 грн.; для дорослих - 200,00 грн.

Вхідна плата на стаціонарні виставки:
а) прирівняна до вхідної плати в музей (за кожну виставку окремо);
б) на окремі виставки при значних затратах та унікальності вхідна плата встановлюється окремим наказом.

Музей відвідують безкоштовно: учасники АТО та операції Об’єднаних сил; діти учасників бойових дій на Сході; сім’ї загиблих учасників ООС (АТО); діти-сироти та супроводжуючи їх особи; особи з інвалідністю (І-ої групи з одним супроводжуючим); діти дошкільного віку; діти, позбавлені батьківського піклування; солдати, матроси строкової служби, військові ліцеїсти і курсанти; учасники і ветерани Другої світової війни та прирівняні до них громадяни; учасники ліквідації Чорнобильської аварії; співробітники музеїв; Герої України; багатодітні родини; особи, які відвідують музей з метою забезпечення професійних потреб; особи, які відвідують музей з метою промоції і партнерської підтримки; представники засобів масової інформації (за пред’явленням документів, що засвідчує належність до вказаної категорії громадян).

Директорка: Важатко Оксана Георгіївна.


Филиал:
Колодяжненський літературно-меморіальний музей Лесі Українки

Відділи:
Музей волинської ікони
Художній музей
Музей історії Луцького братства
Затурцівський меморіальний музей В’ячеслава Липинського