Затурцівський меморіальний музей В’ячеслава Липинського – відділ Волинського краєзнавчого музею

      22 серпня 2011 року в селі Затурці Локачинського району урочисто відкрито меморіальний музей В’ячеслава Липинського. У родинному будинку садиби Ліпінських створено єдиний в Україні і світі музей відомого історика, політолога і державного діяча початку ХХ століття, уродженця Волині В’ячеслава Липинського.

Ім’я видатного земляка тривалий час замовчувалось і було мало відоме в Україні. 10 червня 1990 року майже через 60 років по його смерті було впорядковано територію католицького цвинтаря в Затурцях та відновлено могилу В’ячеслава Липинського. В українській пресі з’явились перші публікації про Великого Українця, громадськість підняла питання про охорону пам’ятних місць, пов’язаних з його іменем та створення меморіального музею.
 
29 травня 1995 року Волинським обласним управлінням культури було видано наказ про організацію в колишній садибі Ліпінських в с. Затурці меморіального музею В’ячеслава Липинського, відділу Волинського краєзнавчого музею. Розпочались ремонтно-реставраційні роботи по відновленню двоповерхової будівлі 30-х років ХХ століття та пристосування її під музей. Науковці музею налагодили стосунки з родичами В.Липинського у Польщі, зав’язали листування з Президентом Східно-Європейського дослідного інституту імені В. К. Липинського у США, зібрали значну кількість експонатів.
 
Унікальну колекцію особистих речей та документів В’ячеслава Липинського та його родини вдалося сформувати завдяки його доньці Єві Ліпінській-Сендзеловській з Лондона, племінникам Яну і Казиміру з Кракова та Єжи Ліпінським з Гданська. Для майбутнього музею було передано біля 200 експонатів, серед них: документи, листівки, фото, особисті речі. До особливо цінних пам’яток належать першодруки творів, особисті документи В.Липинського (атестат зрілості, 1902 рік; Послужний список 1918 року; Уповноважуюча грамота уряду Української держави 1918 року за підписом гетьмана Павла Скоропадського), оригінали портретів Марії і Станіслава Ліпінських. Колекція ділиться на шість тематичних частин: „Володимир Ліпінський і родина”, „Казимір Ліпінський і родина”, „Село Затурці”, „Маєток Ліпінських у Затурцях”, „Станіслав Ліпінський і родина”.
 
Згідно наукової концепції музей має чотири експозиційні, виставковий і конференц зали. Експозиція музею розкриває історико-етнографічне тло середовища, в якому жила родина Ліпінських у Затурцях на Волині, родовід, господарський та селекційний доробок родини; життєвий шлях В’ячеслава Липинського; його громадсько-політичну, державну та наукову діяльність. Відтворено фрагменти інтер’єрів будинку „Кабінет Станіслава Ліпінського”, „Вітальня”, „Кабінет В’ячеслава Липинського”. Експозиція охоплює хронологічний період тривалістю 100 років – з 1839 по 1939 роки.
 
У план реконструкції садиби входить й відновлення зеленої архітектури колись прекрасного парку – одного з небагатьох, що збереглися на Волині до наших часів. Парк Липинських був своєрідною візитною карткою дворянської родини кінця ХІХ - початку ХХ століття. Тут гармонійно поєднувалися особливості ландшафту та любов господарів до природи, естетичний смак та агрономічні знання. Все це створило мальовничий зразок садово-паркового мистецтва. Парк був справжньою зоною відпочинку родини Липинських і їх гостей, а у повоєнний період – усіх жителів села Затурці. Після кількох десятиліть запустіння парк знову починає оживати.
 
Відстань від Луцька – 28 км автошляху Луцьк – Володимир; рейсові автобуси курсують щодня із автовокзалів Луцька та Володимира-Волинського.
 
Віртуальна екскурсія Затурцівським меморіальним музеєм В’ячеслава Липинського тут.
 
 
 
Адреса: 44523, Волинська обл., Володмир-Волинський р-н, с.Затурці, вул. 1 Травня, 75.
Тел.: (03374) 9-74-84.
Е-mail: [email protected]
 
Музей працює з 9:00 до 17:00 год.
Вихідні дні - понеділок, вівторок.

Вхідна плата: для учнів, студентів, пенсіонерів - 20,00 грн.; для дорослих - 40,00 грн.
Екскурсійне обслуговування (група до 30 осіб., 45 хв.): для учнів, студентів, пенсіонерів - 100,00 грн.; для дорослих - 200,00 грн.

Вхідна плата на стаціонарні виставки -  прирівняна до вхідної плати в музей (за кожну виставку окремо).

Музей відвідують безкоштовно: учасники АТО та операції Об’єднаних сил; діти учасників бойових дій на Сході; сім’ї загиблих учасників ООС (АТО); діти-сироти та супроводжуючи їх особи; особи з інвалідністю (І-ої групи з одним супроводжуючим); діти дошкільного віку; діти, позбавлені батьківського піклування; солдати, матроси строкової служби, військові ліцеїсти і курсанти; учасники і ветерани Другої світової війни та прирівняні до них громадяни; учасники ліквідації Чорнобильської аварії; співробітники музеїв; Герої України; багатодітні родини; особи, які відвідують музей з метою забезпечення професійних потреб; особи, які відвідують музей з метою промоції і партнерської підтримки; представники засобів масової інформації (за пред’явленням документів, що засвідчує належність до вказаної категорії громадян).
 
Завідувачка: Чопко Віра Юріївна.