Музей академіка Михайла Кравчука (с.Човниця Ківерцівського району)

    Село Човниця Ківерцівського району – батьківщина геніального українського математика Михайла Пилиповича Кравчука (1892-1942) – академіка АН УРСР (з 1929), члена математичних товариств Франції, Німеччини, Італії, якого безпідставно репресовано у 1938 році. Праці вченого з різних галузей математики (вищої алгебри та математичного аналізу, теорії диференціальних та інтегральних рівнянь, теорії ймовірностей та математичної статистики увійшли до скарбниці світової науки. Він був вчителем Архипа Люльки – конструктора реактивних авіадвигунів та Сергія Корольова – конструктора радянських космічних кораблів, майбутнього академіка Володимира Челомея. Методи Михайла Кравчука застусовувалися в США, Японії та інших країнах при моделюванні кібернетичної техніки. Наукові праці М.Кравчука використовували американські автори першого у світі комп’ютера. 1992 року ЮНЕСКО занесла ім’я українського математика до Міжнародного календаря найвизначніших діячів науки й культури.
    Музей академіка Михайла Кравчука у Човницькій ЗОШ І-ІІ ступенів Ківерцівського району був відкритий 16 червня 1987 року з ініціативи тодішнього директора школи – Степана Федоровича Лукашука і його родини – дружини Євгенії Семенівни та дочки Лесі Степанівни – педагогів школи. Це перший музей цього славного сина України. Його експозиція розповідає про життя, наукову і громадську діяльність Михайла Пилиповича Кравчука і має розділи – „Дитячі та юнацькі роки”,  „Навчання в університеті”,  „Педагогічна та наукова діяльність”,  „Період репресій. Вшанування пам’яті академіка Михайла Кравчука” . У музеї представлені численні монографії ученого і журнали, в яких друкувався його науковий доробок. Матеріали про використання наукових праць Михайла Кравчука з різних галузей математики, алгебри, математичного аналізу, математичної статистики при конструюванні ракетно-космічних систем, авіаційних двигунів, комп’ютерів.  Тут є книги Михайла Кравчука „Листи до принцеси філософського змісту”, „Про перетворення кратних інтегралів”, „Математика для сільськогосподарських профшкіл” та ін. Зберігається праця вченого, яку використав американський учений Джон Вінтсент Атанасов для створення першого у світі електронного комп’ютера. Є копії архівних матеріалів про судові звинувачення Михайла Кравчука, медичного заключення про причину його смерті та ін.
    За значні успіхи у пошуковій, експозиційній і збиральницькій роботі, популяризацію наукової діяльності академіка Михайла Кравчука музею присвоєно звання „Зразковий музей”.
    Біля школи встановлено погруддя Михайла Кравчука, а на місці хати, де народився учений – пам’ятний знак.

 
Адреса: 45200, Волинська обл., Ківерцівський р-н, с. Човниця.
Тел.: (03365) 2-81-26, 0666873511.

Музей працює у понеділок та середу з 11:00 до 13:00.  

Директорка: Лукашук-Свиновей Леся Степанівна.