Торчинський народний історичний музей імені Григорія Гуртового

Торчинський народний краєзнавчий музей
Торчинський народний історичний музей – перший музей на громадських засадах на Волині. Засновник, організатор і багато років незмінний директор музею – Григорій Олександрович Гуртовий (1924-2012), музеєзнавець, історик та краєзнавець. Все своє життя він присвятив  науково-дослідницькій роботі по вивченню історії волинського краю.
Музей було створено 23 березня 1957 року, а офіційно відкрито 17 вересня 1960 року. 10 травня 1967 року за рішенням Колегії Міністерства культури України був удостоєний  звання „Народний музей”.
В 2003 році для Торчинського народного історичного музею було виділено нове приміщення, в якому у 2007 році після реконструкції та ремонту була відкрита нова експозиція.
Григорій Гуртовий розробив наукову концепцію побудови майбутньої експозиції – найголовніші краєзнавчі матеріали розміщені тематичними комплексами. Це експонати, документи, речі, що розповідають про Торчин, села Луцького і сусідніх районів з найдавніших часів до наших днів.
Музей має багату і різноманітну фондову збірку. Це – палеонтологічні знахідки, археологічні пам’ятки, скарби монет, великий фонд документів різного часу, стародруки, вироби місцевих ремісників, побутові речі сільських і міських мешканців, твори живопису і скульптури, меморіальні речі, зокрема, унікальна шафа і дзеркало колишнього мешканця села Городок, відомого польського письменника, художника і етнографа Й.І.Крашевського. Зараз в музеї зберігається більше 7,5 тисяч експонатів.
На експонатах свого музею Григорій Олександрович виховав цілу плеяду самовідданих волинських істориків-краєзнавців, а ще більше – просто патріотів України.
Григорієм Гуртовим були проведені серйозні дослідження в галузі історичного краєзнавства Волині. Він один з перших серед сучасних науковців підняв з небуття імена ряду видатних історичних постатей України, волинян за походженням Галшки Гулевичівни – фундаторки Луцького братства; Стефана Стубілевича – видатного вченого; Мар’яна Перетятковича – відомого зодчого, академіка та багатьох інших.
Предметом дослідження науковця була новітня історія України – голодомор 1932-1933 років, трагедія Луцької тюрми у червні 1941 року, діяльність ОУН-УПА на Волині. Багато уваги Григорій Гуртовий приділяв вивченню українського козацтва і доводить його волинське походження.
Результатом наукових досліджень, пошуку, копіткої збиральницької праці краєзнавця стали книги „Волинь – край козацький”, „Торчин – передзвін віків”, „Волинський Ружин і гетьмани Ружинські”, „Євреї містечка Торчин”, „Голгофа голоду” та ін., а також статті, публікації, виступи на наукових конференціях.
Григорій Олександрович Гуртовий – заслужений працівник культури України, нагороджений орденами „За заслуги” ІІІ ступеня, „За мужність”, є лауреатом обласних премій імені Миколи Куделі та „Одержимість”. Він був обраний Почесним професором у галузі історії Волинського національного університету імені Лесі Українки. В 2006 році став лауреатом премії імені Д.Яворницького Всеукраїнської спілки краєзнавців.
Торчинський народний історичний музей є скарбницею історико-культурної спадщини Волинського краю, значним осередком пропаганди та вивчення історичних, мистецьких та культурних пам’яток у Луцькому районі. Завдяки своїй роботі Торчинський музей у 2009 році визнаний переможцем Першого всеукраїнського конкурсу громадських музеїв у номінації „Історія рідного краю”.
     Рішенням Луцької районної ради від 11.07.2013 № 25/12 Торчинському народному історичному музею присвоєно ім’я Григорія Олександровича Гуртового – його засновника і багаторічного директора, ветерана музейної справи Волині, земна дорога якого обірвалася 1 вересня 2012 року.


 
Адреса: 45612, Волинська обл., Луцький район, смт. Торчин, вул. Незалежності, 84.

Тел.: (0332) 79-75-56.
Е-mail: [email protected]

Музей працює з 8.00 до 17.00 год., перерва з 13.00 до 14.00 год.
Вихідні дні: субота, неділя.

Вхідна плата: для учнів та студентів – 5,00 грн., для дорослих – 10,00 грн.
Екскурсійне обслуговування: 20,00 грн.

В. о. директорки: Сахнюк Алла Василівна.