Головна » Статті » Музей „Лісової пісні” в урочищі Нечимному |
СТОЛІТНІЙ ЮВІЛЕЙ «ЛІСОВОЇ ПІСНІ».
СТОЛІТНІЙ ЮВІЛЕЙ «ЛІСОВОЇ ПІСНІ».
В урочистостях, які пройшли на Ковельщині, взяли участь десятки гостей з України, ближнього і дальнього зарубіжжя.
Урочистості з нагоди столітнього ювілею написання Лесею Українкою безсмертної драми-феєрії «Лісова пісня» розпочалися у суботу в Ковелі, біля пам'ятника нашій славетній поетесі. Дуже прикро, що у такому важливому заході взяли участь так мало ковельчан, хоча до міста, за словами поетеси та ведучої Ніни Горик, приїхала особлива когорта українських літераторів. Важко пояснити цю апатію до духовного і вічного. Тим більше, що у вітальному слові ковельський міський голова Олег Кіндер говорив про те, як мешканці міста цінують пам'ять своєї землячки. І правий був голова Ковельської районної ради Петро Якубук, який сказав, що настав час боротьби, злету українського духу.
Про величну постать авторки «Лісової пісні» у світовій літературі говорили народна артистка України Лариса Кадирова та відомий поет Петро Засенко. До пам'ятників Лесі Українці і Тарасу Шевченку було покладено квіти. А у Колодяжненському літературно-меморіальному музеї поетеси до учасників свята приєднався голова Національної спілки письменників України, депутат Верховної Ради Володимир Яворівський. У «білому» будиночку Косачів всіх чарувала грою на піаніно народна артистка України Наталія Свириденко, згодом у «сірому» - відбулася година поезії.
Того дня у Ковельському культурно-просвітницькому центрі пройшов поетично-мистецький вечір. Володимир Яворівський сказав, що був у Ковелі на відкритті пам'ятника Кобзарю і відтоді полюбив це волинське місто всім серцем. Певна річ, що не обійшлося без політики, бо останні події у державі не могли не відгукнутися, тим паче у середовищі інтелігенції.
- Якби мені хтось сказав у 1989-1990 роках, коли я вів оті величезні протестні мітинги на Майдані Незалежності, що через двадцять років ми матимемо таке життя, отаку владу і Україну, яка знову стоїть на одній нозі фактично над прірвою, я подумав би, що то говорить людина несповна розуму, - з гіркотою мовив Володимир Яворівський. - Я мав бути у Києві і ви здогадуєтеся чому, але відпросився побути з вами на ювілеї видатного Лесиного твору. Якщо буде винищена вся опозиція, то ви розумієте, чим це може закінчитися.
Володимир Яворівський презентував свій новий роман «Найдовша ніч Президента», заявивши, що страшенно хоче, щоб українці його прочитали. Книжка розповідає про найвищу владу в країні, про ніч президентських виборів. Все тут є документально, але читач має впізнавати персонажі. За словами автора, це дуже злий роман, і навколо нього ще буде багато різних скандалів.
Поетичне свято у Нечимному, яке започаткували волинські літератори, відбулося вже водинадцяте. Усі, хто приїхав сюди цієї недільної днини, були приємно вражені новизною урочища. Будинки-альтанки, що виросли тут нещодавно, нагадують незвичайне дійство і ніби з'являються з дивної казки, розказаної дядьком Левом у сиву давнину. Кожна з них зроблена з натурального дерева, має оригінальну архітектурну форму. Треба віддати належне працівникам Скулинського лісництва Ковельського держ лісгоспу, які доклали всіх зусиль, аби вчасно облаштувати урочище.
Зупиняюся біля однієї такої бесідки із ковельським письменником і журналістом Степаном Скоклюком, який є автором повісті «Нечимле» - першої книжки про цей чарівний куточок на Ковельщині, який надихнув поетесу на написання драми-феєрії «Лісова пісня». Ще пахне живицею. З-за густих верболозів дихає вологою, свіжою травою.
- А де ж хижка дядька Лева? - каже Степан Антонович. - Так хочеться, щоб серед нових будиночків-альтанок з'явилася така хатинка під очеретяною стріхою, з маленькими віконцями. А під час свята «Лісової пісні» - щоб з неї вийшов дядько Лев із бородою, у латаній свитині...
Хтозна, можливо, наступного року так і буде, що додасть колориту й неповторності святковому сценарію.
- Особливої вдячності за облаштування урочища заслуговує заступник голови облдержадміністрації Віталій Карпюк, який з синівською любов'ю і ревністю опікувався цими святими для нас місцями, - говорить голова Волинської обласної письменницької організації Ніна Горик. - Не лише матеріальні ресурси, а й тепло сердець і людську небайдужість віддає пошануванню Лесиного ювілею Ковельська райдержадміністрація. Сприяла проведенню свята й міська влада.
За словами Ніни Горик, письменницька організація Волині до ювілею драми-феєрії Лесі Українки підготувала особливий подарунок - збірник «Стежками «Лісової пісні», до якого увійшли публіцистичні матеріали про поетично-мистецьке свято, і поетичну антологію «Від серця до серця» - вірші волинських поетів, присвячені постаті і творчості геніальної поетеси.
З нової, ювілейної сцени свята виголосили вітання до присутніх голова облдержадміністрації Борис Климчук, голова обласної ради Володимир Войтович, письменник Володимир Яворівський та інші. Влада говорила про безмежну любов до Лесі Українки, просила пробачення і запевняла, що ось-ось розпочнуться роботи з порятунку озера Нечимне: вже й розпорядження відповідне Борис Петрович підписав, і гроші є необхідні.
Дарували свій самобутній талант народні сільські фольклорні гурти із Скулина та Білина, читали поезію Шевченківський лауреат, драматург Олесь Лупій, народна артистка України Лариса Кадирова та багато інших митців. Порадували виступом артисти обласного театру ляльок. До урочистостей традиційно прилучилася заслужена артистка України Світлана Мирвода, яка є родом із Дубової. Добре, що цього разу завітали на свято у Лесин край майстри слова з Білорусі та Польщі, і дуже шкода, що через різні обставини не змогли приїхати гості з Грузії. Багато доклали сил і натхнення в організацію дійства керманичі літературної Волині Ніна Горик та Василь Гей. Завершилося ж свято нагородженням поетів-початківців - переможців поетичного конкурсу серед школярів області.
Ярослав ГАВРИЛЮК
______________________________
Волинь-нова. – 2011. – 9 серпня. – С.8.
|
|
|
|
Переглядів: 1084 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0 | |