Головна » Статті » Камінь-Каширський народний краєзнавчий музей
ЮВІЛЕЙ МУЗЕЮ ЯК ФАКТОР ВПЛИВУ НА КУЛЬТУРНИЙ ПРОСТІР КРАЮ.
Наталія Пась,
директор Камінь-Каширського краєзнавчого музею,
м.Камінь-Каширський
 
ЮВІЛЕЙ МУЗЕЮ ЯК ФАКТОР ВПЛИВУ НА КУЛЬТУРНИЙ ПРОСТІР КРАЮ
Музеї – це не лише науково-дослідні та культурно-освітні заклади, а й пізнавальні та виховні центри, місця зустрічі людей з подібними зацікавленнями, де є умови і предмет для дискусії, діалогу, обміну інформацією, де кожен відвідувач має змогу сформувати власну думку щодо тієї чи іншої історичної події або факту на основі експонатів чи архівних документів. Тому організація в музеї культурних та науково-освітніх заходів є важливою ланкою роботи.
Серед різноманітних форм діяльності слід відмітити відзначення ювілеїв, а з поміж них – визначних дат в історії музею.
Зважаючи на те, що ювілейні дати, закономірно, привертають більшу, ніж зазвичай, увагу громадськості, кожна наступна подія у літочисленні закладу – це хороша можливість якомога ширше популяризувати музей, привернути увагу суспільного середовища до музейних подій, зібрань, новин, до проблем збереження й охорони історико-культурної спадщини, зрештою, потреб і зацікавлень музейної галузі, позитивно вплинути на його імідж, а, отже, й імідж того міста, району, де він знаходиться. Це також можливість донести інформацію про культурно-освітню діяльність музею і необхідність тісної співпраці з навчальними закладами краю.
У 2010 році Камінь-Каширський народний краєзнавчий музей відзначив тридцятирічний ювілей.
Напередодні ювілейних урочистостей було проведено ряд заходів:
- підготовчі роботи до проведення історико-краєзнавчої конференції «Минуле і сучасне Волині та Полісся: Сторінки історії Камінь-Каширщини», присвяченої 70-річчю Камінь-Каширського району та 30-річчю з часу заснування Камінь-Каширського народного краєзнавчого музею;
- видання збірника наукових праць конференції;
- видання вибраних праць першого директора на громадських засадах Камінь-Каширського народного краєзнавчого музею Василя Кмецинського «Місто над Циром»;
- оголошення акції «Збережемо історію разом»;
- створення та презентація нових експозиційних розділів музею: «Природа краю», «Камінь-Каширщина. Перше знайомство», «Їх долі в історії краю»;
- виготовлення сувенірної продукції з логотипом музею;
- виготовлення сувенірної «Власної марки» з логотипом музею;
- видавництво ювілейних листівок та календаря;
- виставка рушників Камінь-Каширського Полісся 30–80-х років ХХ ст. «Поліський оберіг»;
- фотодокументальна виставка «Музею – 30 років»;
- ремонт музейного приміщення.
Реалізація цих заходів вимагала залучення до співпраці широких кіл громадськості, учнівської та студентської молоді, краєзнавців, освітян.
На початку року було оголошено про старт акції «Збережемо історію разом», яка була звернена до громадськості району і міста, активної учнівської молоді. Акція мала за мету активізувати збір матеріалів (фотографій, документів, особистих речей тощо) про історичні події на території нашого краю, долю людей в історії Камінь-Каширщини, зафіксувати свідчення очевидців та учасників історичних подій, спогадів старожилів краю. Повідомлення про старт акції було озвучене посередництвом районного радіомовлення, районної газети «Полісся» та обласної – «Волинь-нова». Акція мала успіх. Результатом стало поповнення основного фонду музею на 120 одиниць.
Для залучення науковців та музейних працівників до участі у науковій конференції інформаційний лист було розміщено на сайті «Музейний простір України».
Активну участь у підготовці наукової конференції та збиранні матеріалів для нових експозицій взяли члени ради музею, залучивши до цієї справи освітян, краєзнавців та осіб, небайдужих до історії краю.
Таким чином, підготовка до ювілейних заходів набула широкого резонансу в місті та краї, завдяки чому розширились партнерські зв’язки із музеями, збільшилась кількість відвідувачів.
Урочиста академія з нагоди ювілею – подія цікава тим, що дає можливість публічно подякувати спонсорам, дарувальникам, усім, хто переймається життям музею, підтримує, допомагає у вирішенні проблем. На святі Камінь-Каширського музею місцева вдала з розумінням поставилась до потреб установи з огляду на сучасні вимоги до реалізації новітніх форм і методів роботи. Про це свідчать придбані сучасні технічні засоби, які дають змогу урізноманітнювати форми роботи, формувати фоно – і фотоархіви, залучати до пошукової діяльності відвідувачів різного віку. Основний фонд музею поповнили дарунки: унікальні книги, альбоми, диски, етнографічні і нумізматичні речі тощо.
Учасники ювілейних урочистостей отримали приємні враження від ознайомлення із новими експозиційними розділами «Природа краю», «Камінь – Каширщина. Перше знайомство» та «Їх імена в історії краю», виставки рушників Камінь – Каширського Полісся 30 – 80- х років ХХ ст.. «Поліський оберіг», на якій було представлено більше 70 рушників і сувоїв полотен.
Ключовою подією святкових заходів у Камені-Каширському було проведення ХХХVІІ Всеукраїнської історико-краєзнавчої наукової конференції «Минуле і сучасне Волині і Полісся. Сторінки історії Камінь-Каширщини» і видання збірника матеріалів конференції, до якого ввійшли доповіді та повідомлення з археології, історії, культури, етнографії та природи Камінь-Каширщини, Волині, Волинського Полісся та України. Це – наукові розвідки і дослідження архівістів, краєзнавців, археологів, мистецтвознавців, етнографів із Волині, Києва, Білорусі, Рівного, Острога, Польщі тощо. Збірник, надійшов у бібліотеки району й області, став настільною книгою для краєзнавців, учнів та студентів, усіх, хто цікавиться історією рідного краю. Для участі в конференції були запрошені представники влади, духовенства, місцеві краєзнавці, вчителі історії, які мали змогу поспілкуватись, знайти відповідь на поставлені запитання, подискутувати, зрештою, сформувати спільну точку зору на ті чи інші питання. Озвучені проблеми, пов’язані із охороною культурної спадщини, зокрема, стан пам’яток історії та археології, на яких наголошували доповідачі, згодом обговорювали на відповідних радах, над ними працюють у профільних інституціях, шкільних аудиторіях, тобто, триває робота по їх вирішенню.
Для популяризації музею значну роль відіграє рекламна продукція, зокрема: сувеніри, листівки, брошури із зображенням музейних брендів. Виготовлення таких речей з означенням ювілейного літочислення завжди є цікавим для колекціонерів та шанувальників музейного простору. До Камінь-Каширського музейного ювілею були виготовлені календарі, власна марка з конвертом, запрошення, комплект листівок тощо.
Кожен ювілей – це нагода спонукати освітні та культурні установи до співпраці із музеєм як сучасною інституцією, яка, за визначенням Міжнародної ради музеїв (ІСОМ) – «служить суспільству та його розвиткові і для цього збирає, зберігає, досліджує, популяризує та експонує матеріальну і нематеріальну спадщину людства, а також об’єкти довкілля, з метою вивчення, навчання та для естетичного задоволення»[1. С. 200].
Загалом, проведення ювілейних заходів у музеї дає можливість для обміну досвідом роботи, започаткування нових взаємозв’язків із іншими музеями не лише в Україні, а й за кордоном, установами, цікавими особистостями, залучення громадськості до музейного життя, збереження музейної аудиторії і, зрештою, переконання суспільного середовища в тому, що саме музеї – хранителі історичних реліквій, і що саме тут кожен експонат буде збережений, доступний для широкого загалу і прислуговуватиметься народу.
____________________
1. Волинський музейний вісник. – Випуск 1. – Луцьк . – 2010.
___________________________________________________
Волинський музейний вісник: Наук. зб.: Вип. 3. / упр-ня культури і туризму Волин. ОДА; Волин. краєзн. музей; каф. документознавства і музейн. cправи ВНУ ім. Лесі Українки ; Упоряд. А. Силюк, Є. Ковальчук. – Луцьк, 2012. – С. 39-42.
Категорія: Камінь-Каширський народний краєзнавчий музей | Додав: volyn-museum (16.07.2012)
Переглядів: 1519 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]