Головна » Статті » Іваничівський народний історичний музей |
Лариса Куль – продовжувач славних традицій
Лариса КРИШТАПЮК, Олександр ВЕРНИДУБОВ (Луцьк)
Лариса Куль – продовжувач славних традицій
Є на Волині люди, закохані в історію рідного краю. Вони належать до когорти збирачів нашої минувшини, її культурних і духовних надбань. Проте, без одержимості, здорового ентузіазму та навіть фанатизму їм не обійтись.
Не бракує ні першого, ні другого, ні третього Ларисі Миколаївні Куль – директору Іваничівського історичного музею. Віднаходити цікаві речі для неї – щоденна справа. І так триває 17 років поспіль.
Іваничівський історичний музей було відкрито у травні 1975 року з нагоди святкування 30-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Тут були зібрані багаті і цікаві матеріали – джерело пам’яті і духовності. До цього чимало зусиль доклали невтомні ентузіасти своєї справи – краєзнавці Леон Пучковський, Микола Корзонюк, Василь Усик та багато інших. З 1994 року завідувачем музею була призначена Лариса Миколаївна Куль.
Реліквії минувшини та сьогодення складають основу експозиції Іваничівського історичного музею. Нині тут понад 2 тисячі експонатів. Лариса Миколаївна говорить, що в іншій професії себе не уявляє, хоча за освітою – вчитель початкових класів. Закінчила Луцьке педагогічне училище і відразу поїхала на роботу за місцем призначення чоловіка до Любомля. Вона полюбила цей поліський край, бо він чимось нагадував рідне село. Оскільки душа тягнулась до рідних місць, чоловік наважився перевестись до Іваничівської районної лікарні. А вчительських вільних посад не було і Лариса Миколаївна погодилась на посаду завідувачки районним музеєм.
Комунікабельність, вміння знаходити стежину до дитячих сердець неабияк допомагали їй звикнутися до нової роботи. А ще – отой давній інтерес до минувшини, народних звичаїв, обрядів та побуту.
Село Завидів, звідки родом Лариса Куль, здавна славилося рукодільницями. Одна із них – Олександра Кулай. Довгими зимовими вечорами вона сідала за ткацький верстат, який дістався їй у спадок від мами, і виготовляла тонкої роботи із вишуканим орнаментом рядна. Родина Кулаїв виготовила більше сотні ряден, рушників, якими прикрашали стіни, застеляли ліжка, стільці, долівку світлиці.
Чимало самобутніх виробів майстринь розійшлося по домівках односельчан, знайомих і рідних.
Багато витворів минувшини, зокрема і ткацький верстат мами знайшли своє місце в етнографічній кімнаті музею, в створення якої Лариса Миколаївна вклала багато старань і душі. Сюди з усього району звозила вона старовинні рушники, картини, численні побутові речі. А основу світлиці склали експонати з маминого кухрика, із сільських осель завидовців. До музею тягнуться творчі особистості. Всім Лариса Куль приділяє увагу, не шкодує доброго слова. Часто заходить в музей місцевий умілець Іван Грачук. І кожен раз не з пустими руками. В 2009 р. передав музею власноруч виготовлену скрипку. Для Лариси Миколаївни такі експонати найдорожчі. Бо в них зосереджена не лише часточка історії селища, а й людська пам’ять.
Під керуванням Лариси Куль Іваничівський музей ожив, тут закипіла робота. Був час, коли через кризу експонати мандрували з одного місця в інше, багато стародруків і цінностей безповоротно втрачено, експозиції роками не оновлювалися. Музейні скарби необхідно було рятувати. І вона береться за таку потрібну копітку роботу. Доброю підмогою в цьому завідувачці слугували курси, семінари з музеєзнавства, які відбувалися при обласному краєзнавчому музеї. А ще – обмін досвідом між колегами з інших районів.
Сьогодні Іваничівський історичний музей має змістовну експозицію, яка відповідає сучасним вимогам, проводить масову науково-освітню дослідницьку роботу і є ефективним засобом виховання учнівської і студентської молоді, жителів селища та району.
Для Лариси Куль музей – це не лише тиша і виставки. Насправді – велика пошукова, просвітницька праця, опис кожного експонату. А ще – екскурсії. Приміщення музею зовсім невеличке, розігнатись ніде. Тому й виникла в Лариси Миколаївни цікава ідея – розширити експозицію на всі Іваничі. Хоча районний центр лише в повоєнний час віднесли до категорії містечок, однак історія не пройшла повз цей населений пункт. Донедавна в Іваничах не було навіть карти селища. Отак і жили мешканці, користуючись давнім рукописним варіантом, який колись накреслив спеціаліст земельного відділу. Але такий зразок в путівник помістити неможливо, тому довелося створювати нову карту.
Отак завдяки ентузіазму завідувачки музею з’явився в Іваничах документ, де зазначено всі вулиці та провулки районного центру. Проте, Лариса Миколаївна мріяла про створення цілого туристичного шляху, про храм історії з самих Іванич. Вона розробила цікаву екскурсію по містечку, в якому є чимало цікавого. Мало хто знає, що дерев’яна Церква Сорока Севастійських Мучеників – це пам’ятка архітектури 18 – 19 століть, котру заклали ще перші власники селища – члени землянського роду Іваницьких. Лишилося також рукописне Євангеліє, напрестольний хрест із чашею та ікона Благовіщення Пресвятої Богородиці. Щоправда, ці цінності ще на початку 20-го століття передали до Володимирського хранилища старожитностей. До Першої світової війни ікона саме там і зберігалася. Але на початку війни святиню перевезли на схід. Тепер це власність Харківського художнього музею. В Іваничах лишилась тільки копія. Ці, і багато інших цікавих матеріалів увійшли до путівника «Іваничі», який побачив світ у 2008 році.
Вистачає Ларисі Миколаївні снаги й на справжні відкриття. Саме завідуюча музеєм провінційного містечка повідомила загалу ім’я талановитого поета Миколи Муцька – «шістдесятника» з Іваничів.
Довгий час його записи зберігала мати. Нещодавно рукописи потрапили до музею. Частина літературної спадщини Миколи Муцька втрачена. Все, що вдалося віднайти увійшло до збірки поезій «Затиснута в серці пісня», яку в співавторстві з Валентиною Штинько підготувала Лариса Куль.
18 травня 2011 року у Волинському краєзнавчому музеї вдруге підбивали підсумки і визначали переможців обласної рейтингової акції «Музейна подія року на Волині – 2010», присвячена Міжнародному дню музеїв. Метою акції було визначити місце музею в житті громади; зміцнити позитивний імідж Волині, як провідного туристичного центру у межах Західної України; підвищення наукового та методичного рівня музейних заходів, професійної майстерності наукових співробітників музеїв Волині. На конкурс Лариса Куль подала матеріали про свято родинних традицій «Родина, родина – глибоке коріння…» (творчий світ династії Кривонюків-Тишківських), родинну виставку виробів з природних матеріалів, бісеру та вишивки сестер Кривонюків – Лілії, Алли і Наталії, яке відбулося 4 березня 2010 року в Іваничівському історичному музеї.
За підсумками акції почесне 3-є місце посіли події, які відбулись у музеї під керівництвом Лариси Куль.
У неї великі творчі плани. На черзі – створення книги про Іваничівський район. Адже й донині цей край не має такого дослідження.
Сьогодні Лариса Куль, об’єднавши навколо себе краєзнавців, шанувальників історії робить усе, щоб віднайти, зберегти і вивчити пам’ятки минулого, знайомити громадськість із невідомими або незаслужено забутими сторінками історії Іваничівщини.
ПУБЛІКАЦІЇ ПРО МУЗЕЙ
1. Усик В. Створимо музей // Колос- 1974.- 02 березня
2. Швець В.В Іваничах відкрито музей // Молодий ленінець.- 1975.-12 червня
3. Спіцин Л. День сьогоднішній і день минулий // Радянська Волинь.-1976.-26 жовтня
4. Усик В. Наша спільна справа. // Колос- 1980.- 11 вересня
5. Усик В. Громадські музеї // Колос- 1981.- 04 квітня
6. Петрощук В. Нелегкою буває не тільки людська доля // Колос- 1995.- 11 січня
7. Панасюк І. Самоцвіти людської душі // Колос- 1998.- 03 квітня
8. Петрощук В. Бережемо надбане, створюємо нове // Колос- 2002.- 17 травня
9. Панасюк Л. Візерунки рідного краю // Колос- 2004.- 31 серпня
10. Стрий В. Скарбничка історичної пам'яті Прибужжя // Колос- 2005.- 27 січня
11. Усик В. Музею - 30 літ // Колос- 2005.- 07 травня
12. Стрий В. Різали дрова - знайшли бивня // Колос- 2005.-17 травня
13. Шинкар С. Волинські мамонти гублять бивні на дорозі //Сім'я і дім.- 19.05.2005
14. Петрощук В. Серцем торкнутися історії // Колос-2005.- 24 травня
15. Штинько В. Ковальчук Є. Про що кричить музейна тиша // Волинь.- 09,07.07.2005
16. Стрий В. Пам'ятна віха в історії Іванич // Волинь.- 2005.-11 листопада
17. Шостак В. Світ, в якому ми живемо // Колос-2006.- 04 квітня
18. Петрощук В. Я на шляхетській народивсь Волині... // Колос-2006.-06 травня
19. Лісова А. Рідний край у світлинах Анатолія Витрищука // Волинь.-2006.-14 жовтня
20. Петрощук В. Іваничі у світлинах Анатолія Витрищука // Колос-2006.-17 жовтня
21. Комзюк Г. Музей - наше багатство // 2007.- 24 березня
22. Петрощук В. Серед дум печальних у важкій неволі // Колос- 2007.- 16 жовтня
23. Лісова А. Картини із заслання - у районному музеї // Волинь.- 2007.- 27 жовтня
24. Гаврилюк Т. У музеї - виставка дитячих робіт // Колос- 2008.-05 січня
25. Гаврилюк Т. Вишивала долю я руками...// Колос-2008.- 25 березня
26. Стрий В. Із маминої скрині - у музей! // Волинь.-2008.- 24 липня
27. Стрий В. Маршрутами Іванич // Колос-2008.- 23 вересня
28. Стрий В. Перший путівник про Іваничі // Волинь.-2008.- 25 листопад
29. Гаврилюк Т. Прекрасне - своїми руками // Колос- 2008.- 20 грудня
30. Петрощук В. Затиснута в серці пісня // Колос-2009.- 13 січня
31. Стрий В. Скарбничка історичної пам'яті // Колос- 2009.- 17 січня
32. Петрощук В. Повернення із забуття // Колос- 2009.-17 лютого
33. Головачук С. Музей на Банковій // Волинська газета.- 2009.- 19 лютого
34. Штинько В. Талант, якому не дали розквітнути // Волинь.- 2009.- 24 лютого
35. Стрий В. Вишивала ненька рушники квітчасті // Колос- 2009.- 17 березня
36. Стрий В. Більш як 30 років діє в Іваничах музей // Колос-2009.- 31 березня
37. Петрощук В. Родина, рід...Які слова високі! // Колос-2010.- 16 березня
38. Гаврилюк Т. І підсумки, і мрії, й побажання...// Колос- 2010.- 30 грудня
39. Гаврилюк Т. Різдво по-дитячому // Колос- 2011.- 06 січня
Л.М.Куль працює завідувачем Іваничівського історичного музею з вересня місяця 1994 року.
Публікації в пресі:
1. Куль Л. У кожного села свій хрестик, своя гладь // Колос- 1999.- 12 лютого
2. Куль Л. Прибузький край на межі тисячоліть // Колос- 2000.- 27 жовтня
3. Куль Л. І рушник вишиваний - на щастя, на долю...// Колос- 2001.- 23 березня
4. Куль Л. Храми Іваничівщини // Колос- 2002.- 19 квітня
5. Куль Л. Не перерватись ланцюгу пам'яті // Колос- 2002.- 27 вересня
6. Куль Л. Порицький бібліофіл // Колос- 2003.- 07 лютого
7. Куль Л. Невмируще слово земляка // Колос- 2003.- 18 квітня
8. Куль Л. Дні і ночі Волині // Колос- 2003.- 25 квітня
9. Куль Л. Борець за кращу долю України // 2003.- 17 жовтня
10. Куль Л. Цінуймо і бережімо // Колос- 2003.- 12 грудня
11. Куль Л. Дослідники Волині // Колос 2004.- 30 січня
12. Куль Л. їх подвиги безсмертні // Колос- 2004.- 21 вересня
13. Куль Л. Прощаниця // Колос- 2005.- 12 квітня
14. Куль Л. Славнозвісний співвітчизник // Колос-2005.-13 грудня
15. Куль Л. Віковічна святиня // Колос- 2006.-04 липня
16. Куль Л. Зникаюча краса // Колос- 2007.- 17 лютого
17. Куль Л. Лицар Української державності // Колос-2007.-05 травня
18. Куль Л.Славний ювілей Порицька // Колос.-2007.- 15 травня
19. Куль Л. Ми по світу ідем у вишиванці // 2007.- 13 вересня
20. Куль Л. Зобов'язані берегти // Колос- 2008.-19 квітня
21. Куль Л. Козацькі корені Волині // Колос-2009.- 13 жовтня
22. Куль Л. Дослідник минувшини // Колос- 2010.- 14 грудня
23. Куль Л. Історія Іванич - через призму років // Колос- 2011.-15 березня
Участь у конференціях:
1. Куль Л. З історії Іваничівської ікони Благовіщення Пресвятої Богородиці.// Волинська ікона: дослідження та реставрація.Науковий збірник. Випуск 15. Матеріали ХУміжнародної наукової конференції, м. Луцьк, 25-26 вересня 2008 року.- Луцьк, 2008.-218с, іл.
2. Куль Л. З історії створення та діяльності Іваничівського народного історичного музею.// Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої 80-річчю Волинського краєзнавчого музею та 60-річчю Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки, Луцьк -Колодяжне, 19-20 травня 2009 р. Волинський музей: історія і сучасність: Науковий збірник: Вип. 4.- Луцьк, 2009.- 542 с, іл.
3. Куль Л. Козацькими шляхами Іваничівщини.// Минуле і сучасне Волині та Полісся. Сторінки історії Камінь-Каширщини. Науковий збірник. Випуск 37. Матеріали XXXVII Всеукраїнської історико-краєзнавчої наукової конференції, м.Камінь-Каширський.-Луцьк, 2010.- 240 с, іл.
Музейні видання:
1. ІВАНИЧІ. Путівник. Луцьк: Медіа, 2008.- 16с Автор проекту, текст - Л. Куль.
2. Муцько М. ЗАТИСНУТА В СЕРЦІ ПІСНЯ: поезії.- Іваничі, 2008.- 76с/ 4сіл. (Видано на матеріалах з фондів Іваничівського історичного музею. Упорядники Куль Л.М., Штинько В.С.)
______________________________________
Минуле і сучасне Волині та Полісся. Волинь у 1941 році: люди, події, факти. Сторінки історії Іваничівщини. Науковий збірник. Випуск 39. Матеріали XІХ Всеукраїнської наукової історико-краєзнавчої конференції, смт.Іваничі. Упоряд. А. Силюк, Л.Куль. – Луцьк, 2011. – С. 115-117.
|
|
|
|
Переглядів: 1648 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0 | |