Головна » 2012 » Квітень » 6 » Музей у Затурцях відвідали родичі В’ячеслава Липинського.
17:47
Музей у Затурцях відвідали родичі В’ячеслава Липинського.
Музей у Затурцях відвідали родичі В’ячеслава Липинського.
На Волині побували родичі В’ячеслава Липинського, щоб побачити відновлене після десятирічної реставрації родинне гніздо.
Востаннє рідні відомого політика й державного діяча, якого називали і лицарем української державності й теоретиком українського консерватизму, на Волині побували два з половиною роки тому. Це був той самий, що й цього разу, Ян Ліпінський (усі рідні В’ячеслава, котрі нині мешкають у Польщі, наполягають саме на такому написанні свого прізвища, на відміну від знаменитого предка, котрий писав його саме в українській транскрипції). Панові Яну, який є племінником В’ячеслава, в червні виповниться вже 91 рік, а його дружині Марії через півроку буде 92. Та навіть поважний вік не завадив їм побувати в рідних Затурцях, щоб побачити відновлене родинне гніздо. Торік після десятирічної реставрації було відбудовано знаменитий будинок із колонами, родинне гніздо Ліпінських, і відкрито в ньому єдиний в Україні та світі Меморіальний музей В’ячеслава Липинського. Хоча він швидше нині став музеєм родини, котра дала світу не лише політика, а й чимало знаних агрономів та лікарів.
У волинському селі неподалік містечка Локачі та древнього Володимира-Волинського сам Ян прожив аж 18 років. Та у вересні 1939 року його батько (рідний брат В’ячеслава) Станіслав вирушив за Буг разом із п’ятьма дітьми, нехитрими пожитками, які помістилися на двох возах, клуночком із насінням (він був відомим агрономом-селекціонером, і з волинського насіння пшениці опісля вивів новий сорт «Вигнанка»). Їх обстрілювали, у них відбирали коней, у Затурцях залишили маєток і нажите добро, тому перша після власне вигнання поїздка у Затурці на початку 1990-х років минулого століття панові Яну далася непросто. Але опісля він часто бував тут, родина передала в майбутній музей чимало меморіальних речей. І побачити, як постало з полум’я родинне гніздо, не завадили ні відстань, ні хвороби, ні вік. З паном Яном побував і його син Анджей зі своєю дружиною Марією. Директор Меморіального музею Віталій Кушнір каже, що цей приїзд мав, на прохання Ліпінських, приватний характер, без представників преси. Як і минулі рази, побували на поминальній службі у місцевому костелі, на стінах якого є табличка, що тут молилася родина Ліпінських і підтримувала цей костел матеріально. Адже Станіслав Ліпінський був головою комітету, котрий у двадцятих роках минулого століття відновлював храм, зруйнований у Першу світову війну. Гостям із Польщі було цікаво звірити знімки відновленого маєтку, надіслані їм на диску Віталієм Кушнірем, із, так би мовити, оригіналом. Родина абсолютно не претендує на повернення своєї власності, як висловився колись пан Ян, їм приємно, що їхній будинок прислужиться українській культурі. Відновлювали ж його за старими фотознімками, надісланими із Кракова Яном Ліпінським. Переконалися, що надіслані ними меморіальні речі не сховані у запасниках і не втрачені, а виставлені в експозиції музею. Щоправда, ще чекає відновлення майже знищений сучасними забудовами парк маєтку, який був зразком дворянської культури кінця XIX — початку XX століття.
На літо в Затурці збирається Єжи Ліпінський, наймолодший син Станіслава, який мешкає у Гданську, йому 81 рік. А 17-18 квітня на Волині з нагоди 130-ї річниці з дня народження В’ячеслава Липинського відбудеться міжнародна наукова конференція «Суспільно-політична спадщина В’ячеслава Липинського і сучасність».
Наталія МАЛІМОН, «День» Волинська область
 
Джерело: «День», №61-62, п'ятниця, 6 квітня 2012

Категорія: Затурцівський меморіальний музей В.Липинського | Переглядів: 721 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]