Головна » 2012 » Липень » 20 » Відбулася екскурсія до Музею Луцького братства із циклу „Екскурсоводи у відпустці” (ВІДЕО).
20 липня 2012 року у м.Луцьку відбулася чергова екскурсія із циклу „Екскурсоводи у відпустці” (ВІДЕО). Цього разу вона була присвячена історії Луцького братства, яке діяло в обласному центрі Волині у минулі століття.
Нагадаємо, що у травні тут побували і депутати Луцької міської ради, оглядаючи міські музеї. Цей музей був відкритий минулоріч. Він знаходиться у Старому місті поблизу Покровської церкви. Зауважимо, що протягом віків у Луцьку діяли братчики, які навчали дітей, допомагали знедоленим, друкували книги. Був і шпиталь. Серед братчиків були навіть князі, проте у складі братства були і шляхтичі, і міщани, і бідняки. Найвідомішим із ниє є поет Данило Братковський, якого стратили на луцькому майдані Ринок за його правдиву поезію. Зазначимо, що тодішній військово-польовий суд не мав права його судити, адже він був шляхтичем.
Кілька років тому з’явилося фототипічне видання його поезій у збірці „Світ, по частинах розділений”.
Зауважимо, що музей з’явився недавно силами ентузіастів, а до того тут були руїни і сміття. Музей створений без жодної копійки державних коштів. Це єдиний в Україні музей такого типу. Ним опікується знаний на Волині громадський діяч Андрій Бондарчук. Проте наразі його хвилює два питання. Перше: досі не визначено, на чийому утриманні перебуватиме музей – міському чи обласному. Владці поки що відфутболюють це питання, а платити за світло, тепло та інші комунальні послуги чоловіку доводиться із власної кишені. Друге: він прагне перепоховати братчиків, які покояться у крипті під церквою та музеєм. Аби це зробити, необхідно хоча б 100 тисяч гривень. Зауважимо, що він разом із колегами виніс із крипти (підземної гробниці) декілька машин сміття та землі. Нині у крипті – останки 25-30 людей, у тому числі Данила Братковського, який заповідав себе тут поховати. Проте кістки померлих поки що затоплює вода, а у травні у крипті бракувало світла. Ходити вузькими і темними коридорами підземелля доводилося навпомацки, підсвічуючи ліхтариком, та у гумових чоботах. Тому потрібно потурбуватися про унеможливлення підтоплення. Нині ж тут за кошти благодійників та звичайних людей проведено світло, ведуться розкопки, аби належним чином поховати рештки братчиків. Нарікає Андрій Бондарчук на те, що депутати Луцької і Волинської рад пожертвували зовсім мало коштів, коли братська кружка стояла у цих будівлях, а прості лучани дали чимало.
Стартує історія Луцького братства у 1617 році, коли над християнською вірою на тогочасній Україні нависла загроза знищення. Найбільші такі братства діяли у Луцьку, Львові та Києві. Віра об’єднала простих людей і шляхту. За рахунок благодійників і пожертв братство мало величезні землі у Луцьку і велику кількість споруд. Перші з них були дерев’яними. До Луцького братства належали і матір Івана Мазепи, і гетьман Іван Виговський, який починав у Луцьку писарем, й іконописець Йов Конзилевич. У братства була просто розкішна бібліотека. Завдяки зусиллям об’єднання братчиків у Луцьку з’явилася перша друкована книжка. У 20-тих роках XVIII століття між світською і духовною братією відбувся конфлікт, і це призвело до знищення Луцького братства.
Цікаво, що щомісячна плата кожного братчика становила 4 «білих монети». Діяло братство згідно зі статутом. Наприклад, існувала певна система покарань. Найбільшим вважалося виключення із братства. На неприсутніх без поважних причини під час похорон співбратчиків накладався штраф – фунт воску.
У музеї є й зала з портретами найвідоміших братчиків. При братстві діяла і школа. Тут вчили граматиці, грецьку та латинську мови, діалектику (мистецтво полеміки), риторику (складання промов та листів), етику та філософію. Ця шкода буда на рівні сучасного коледжу. Вчили тут і арифметику. Розігрувати драматичні вистави.
Для тих, хто хоче відвідати цей музей, зауважимо, що він працює з 10:00 і до 18:00 щодня, окрім суботи та неділі. Вартість квитків для дітей та студентів 1,5 гривні, для дорослих – 3. Вартість екскурсії – 15 гривень. Про неї потрібно домовлятися заздалегідь.
Зауважимо, що за кошти братчиків збудована каплиця Іверської Божої Матері, яка була знищена у 1959 році. Нині на її місці – пам’ятник. Каплиця була збудована у 1894 році за рекордно короткі строки. Для каплиці з Москви була привезена ікона Іверської Божої Матері. Нині уже довго ведуться розмови про те, чи відновлювати цю каплицю у первозданному вигляді, чи споруджувати нову церкву, чи відновлювати церкву святого Михаїла, яка стояла тут ще раніше.
До луцького братства має стосунок і російська імператорська родина. Так, коли Хрестовоздвиженська церква під дією часу, вітрів, дощів та пожеж мало не остаточно зруйнувалася, і будівлю готувалися розтягнути на дошки, то її по суті врятував російський імператор, який дізнався про святиню, де у далекі часи захищали православну віру. Так, від імператора було отримало 3 тисячі карбованці. Пізніше Олександр ІІІ разом із родиною у серпні 1890 року відвідав відновлений храм. У музеї зберігається величезна мармурова плита із написом на честь цієї події.
Нині Хрестовоздвиженська церква – діючий храм. Наразі тут триває ремонт. У радянський час тут був планетарій. Андрій Бондарчук розповів, що за через кілька місяців має відкритися і крипта для огляду. Це буде унікальна музейна споруда для України.
Олена КУЗЬМИЧ
Джерело: сайт „Волинська правда”, 21.07.2012
Категорія: Музей історії Луцького братства | Переглядів: 771 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/1