Головна » 2013 » Січень » 24 » У Волинському краєзнавчому музеї проведені заходи до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту.
27 січня світова громадськість відзначає Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Цей день запроваджено Генеральною Асамблеєю ООН 1 листопада 2005 року (Резолюція № 60/7). «Голокост, що призвів до винищення однієї третини євреїв і незліченних жертв з числа представників інших національних меншин, буде завжди служити всім народам застереженням про небезпеки, що таять у собі ненависть, фанатизм, расизм і упередженість» – йдеться у резолюції. Ініціаторами ухвалення документа виступили Ізраїль, Канада, Австралія, Росія і США, а їх співавторами – ще понад 90 держав. Резолюція Генеральної Асамблеї ООН закликає пам’ятати про злочини минулого і не допустити їх повторення у майбутньому.
На вшанування пам’яті загиблих від Голокосту на Волині 24 січня 2013 року у Волинському краєзнавчому музеї відбувся цикл заходів, це – історична година «Трагедія єврейського народу», відкриття фотодокументальної виставки «Пам’яті жертв Голокосту. Волинь пам’ятає». Виставку підготовлено працівниками відділу новітньої історії Волинського краєзнавчого музею. На виставці представлено документи, світлини, матеріали з фондів Волинського краєзнавчого музею, документи з музею Яд-Вашем (Ізраїль) надані Волинською релігійною громадою прогресивного іудаїзму, особливо цінними є унікальні світлини лучан єврейської національності, котрі загинули під час німецької окупації у Луцьку (понад 70 світлин). Серед них: Софія Алькевич, розстріляна у Луцьку, мама Олександра Симоновського, котрий вижив, Ядвіга Субікіна, котра спасла двох єврейських хлопчиків, Вітольд Фоменко, лучанин, перукар, музикант, котрий передавав євреям у гетто документи, продукти, ліки. Після закінчення війни переїхав жити до Ізраїлю, у 1969 році, вже посмертно, йому присвоєно звання Праведник народів Світу. Також світлини з історії розстрілу чоловіків єврейської громади Луцька 26 червня 1941 року, світлини пам’ятних знаків, встановлених жертвам Голокосту на Волині. На Волині загинуло 110 тис.євреїв (25658 у Луцьку).
На виставці експонуються копії документів з Державного архіву Волинської області про діяльність окупаційної німецької влади, накази, розпорядження, оголошення стосовно поведінки євреїв.
Багато українців ризикуючи життям, рятували євреїв від знищення. Єврейському меморіальному музеєві Яд-Вашем вдалося встановити 2363 прізвища рятівників – українців, які одержали звання Праведник народів Світу. Серед них і лучанка Віра Каспрук, на виставці експонується грамота та медаль Праведниці народів Світу.
У заході взяли участь: виконавчий директор Волинської релігійної громади прогресивного іудаїзму Сергій Швардовський, який познайомив присутніх з діяльністю громади щодо відновлення історичної пам’яті життєпису єврейського населення Волині; лучанин Борис Карп розповів про Голокост, та про історію розвитку таких мов як іврит та ідиш; керівник вокального ансамблю «Яхад»Ольга Козирська, котра підготувала літературно-музичну частину заходу; ведуча заходу, молодший науковий співробітник відділу новітньої історії Волинського краєзнавчого музею Олена Дубень.

Фото Л.Максимова
Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 515 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/4