Головна » 2013 » Липень » 2 » У Любомльському музеї презентовано виставку до 75-ої річниці від початку руйнування православних церков на Холмщині та Південному Підляшші.
2 липня 2013 року у Любомльському краєзнавчому музеї відбулась презентація виставки «1938. Акція руйнування православних церков на Холмщині та Південному Підляшші». На жаль, виставка у районі пробула лише один день, уже завтра її презентуватимуть у сусідньому Ковельському районі, та все ж чимало охочих відвідали музей. Серед тих, хто завітали до виставкового залу були і працівники райдержадміністрації, районної ради, учні шкіл району та ін.

Усі вони мали змогу наочно побачити та почитати на спеціально обладнаних стендах про акцію руйнування православних церков на Холмщині та Південному Підляшші, також поспілкуватись із директором музею Олександром Остапюком, який більш детально розповів про події 1937-1938 рр.
Варто зазначити, що цього року минає 75 років від початку нищення православних храмів у Польщі 1938 року. Від середини травня до середини липня 1938 р. на Холмщині та Південному Підляшші християнська Польща зруйнувала 91 церкву, 10 каплиць, 26 домів молитви – разом 127 святинь.
Як розповів краєзнавець відвідувачам, польська влада у 30-х роках ХХ ст. вирішила полонізувати Холмщину і Підляшшя. «На таємному з’їзді, який проходив в м. Любліні у січні 1935 р., присвяченому українській меншині в Люблінському воєводстві, було вирішено, що треба сполонізувати Холмщину, а щоб цього досягти необхідно було використати Православну церкву», – повідомив Олександр Дмитрович відвідувачам музею. Акція проходила таким чином: закривали позаштатні й нелегальні храми, почалися утиски священиків, щоб проповіді виголошувались тільки польською мовою, залякували православних мирян (бойові дружини вибивали вікна, шантажами місцева адміністрація змушувала парафіян змінювати віросповідання). Знесення храмів здійснювали місцеві координаційні комітети. За доручення повітових старостів управи ґмін організовували розбирання церков.
Наостанок завершуючи своє спілкування з гостями музею його директор наголосив на тому, що ми – українці та поляки повинні пам’ятати про ті події, але спекулювати ними задля роздмухування конфлікту між двома сусідніми та дружніми народами не варто. Варто і далі розбудовувати партнерські стосунки на благо двох держав. Він також підкреслив те, що нам поталанило жити у часи коли влада нікого не утискає через віросповідання, ми маємо можливість відвідувати ті храми, святині і сповідувати ту віру, яку кожен для себе сам обирає.

Категорія: Любомльський краєзнавчий музей | Переглядів: 625 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0