Головна » 2012 » Серпень » 7 » Продовженням експозиції Музею Луцького братства стане відновлений братський некрополь.
Навпроти вівтарної частини братської Хрестовоздвиженської церкви у Луцьку в 2002 році було встановлено надгробок з меморіальною плитою. На ній викарбувано імена тих, хто заповідав поховати себе у підземеллі церкви — крипті, братському некрополі. В останньому рядку значиться: «Данило Братковський, 1702 р.».
Цей нині відомий братчик, поет, український шляхтич, мужній борець за православну віру і незалежність України 26 листопада був привселюдно скараний лютою смертю неподалік Братського будинку і церкви (там встановлено горельєф), на площі Ринок заповів поховати себе у братській усипальниці.
Вочевидь, з того часу служба Божа там не проводилась, оскільки фактів про пізніші захоронення не виявлено. У 1803 році ця церква пережила сильну пожежу, згодом через недбальство царської влади обвалилася. Некрополь більш як два віки був відкритим, зневаженим, розграбованим, підтопленим підземними водами, завалений землею, цеглою. У часи комуністичного атеїзму туди скидали різний мотлох.
Чотири роки тому за ініціативи організаторської роботи і в основному меценатській допомозі голови Братства святого апостола Андрія Первозваного Андрія Бондарчука розпочались роботи щодо впорядкування крипти, перезахоронення останків перших братчиків, відомих людей. І от напередодні свята пророка Іллі вони були в основному закінчені. А оскільки на той час у верхньому храмі ще йшли ремонтні роботи, було вирішено відправити службу Божу у відновленому братському некрополі. Її провів настоятель храму, братчик о. Василь Клочак. На службу прийшли прихожани, братчики. На честь останніх пролунало спільне «Многая літа!». До речі, в цей же день, на це свято у 1991 році пройшла і перша служба Божа у верхньому храмі, який був відновлений після розміщення тут планетарію.
А поки до освячення і відкриття некрополю, яке відбудеться на храмове свято Воздвиження (торік на це свято було відкрито Музей Луцького братства ХVІІ-ХХІ ст.), тут будуть впорядковуватись останки братчиків і він стане доступним для відвідувачів, продовженням експозиції Музею Луцького братства, впишеться у новий туристичний маршрут.

На фото: За упокій душ братчиків молилися отець Василь Клочак і прихожани.
Волинь-нова. – 2012.  – 7 серпня. – С.14.
Категорія: Музей історії Луцького братства | Переглядів: 667 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/2