Головна » 2016 » May » 12 » Волинський краєзнавчий музей запрошує до іконостасу
18:51
Волинський краєзнавчий музей запрошує до іконостасу
Волинський краєзнавчий музей запрошує до іконостасу

   16 травня 2016 року о 14.00 год. у Волинському краєзнавчому музеї відбудеться презентація іконостасу із Свято-Троїцької церкви с. Головно Любомльського району.

   Головно – одне з найдавніших поселень Волині. Перша документальна згадка про село датується 1444 роком. До 60-х років XVIII століття селище було у власності Польської Корони. У 1768 році король віддав його разом з усім Любомльським староством у володіння графу Франциску Ксаверію Браницькому (1730-1819). 1841 року стараннями сина Браницького Владислава (1782-1843) у Головно був побудований кам’яний Свято-Троїцький храм, замість дерев'яної церкви, яка згоріла у 1820 році. Двоярусний іконостас встановили наприкінці ХІХ ст. Його виготовили 1886 року, про що свідчить дата на одній із колонок. Іконостас, очевидно, був привезений з іншої церкви і пристосований до архітектоніки місцевого храму. На це вказує невідповідність висоти і ширини іконостасу аркоподібному вівтарному простору: навершя іконостасу виступає над аркою, а сторони іконостасу завершуються дияконськими вратами, а не храмовими іконами.

   У 2009 році цей іконостас та бокові вівтарі «Причащання Святого Онуфрія» та «Зішестя Святого Духа на апостолів» за погодженням з Інститутом «Укрзахідпроектреставрація» були передані настоятелем храму архімандритом Савою (Мякота) до Волинського краєзнавчого музею. Іконостас був демонтований спеціалістами музею під керівництвом завідувача реставраційної майстерні Анатолія Квасюка. У музеї були проведені консерваційно-реставраційні роботи та монтаж іконостасу.

   Іконостас з Свято-Троїцького храму с. Головно виконаний у стилі класицизму, який став пануючим в опорядженні іконостасів ХІХ ст. З моменту офіційної заборони в Україні зведення сакральних споруд за національними традиціями (1800 р.) на зміну монументальним, багато оздобленим різьбленою пластикою, насиченим іконами іконостасам, приходять невисокі (1–2 яруси), прикрашені скромним накладним різьбленим декором. Іконографія скорочена до намісного і празничного рядів і обмежена іконами «Богородиця Одигітрія» та «Христос Вседержитель» у намісному ряді, «Різдво Христове», «Вхід Господній у Єрусалим», «Воскресіння Христове», «Вознесіння Господнє» у празниковому ряді. На дияконських вратах зображені «Ангел-охоронець» та «Святий Стефан». Завершується іконостас іконою «Тайна вечеря» та хрестом-розп’яттям.

   Іконостас із Свято-Троїцького храму с. Головно буде цікавим для огляду відвідувачами музею, для вивчення дослідниками сакрального мистецтва волинського краю.

Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 700 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]