Головна » 2017 » August » 27 » Вони боролися за вільну Україну
16:07
Вони боролися за вільну Україну
Вони боролися за вільну Україну

Напередодні святкування Дня Незалежності України у Кортеліському історичному музеї було проведено презентацію розділу експозиції про УПА „Вони боролися за вільну Україну”. Адже саме вояки УПА жертвували своїм життям за свободу і незалежність України.

Працівники музею оформили нові стенди в експозиції музею, де розміщені фотографії вояків УПА, які вели боротьбу на території Ратнівщини.

На презентацію були запрошені ветеран УПА із с.Повіть Кобринського району Республіки Білорусь Савчук Федір Йосипович та інші гості.

Ведучі Марія Ярошук і Людмила Дордюк розповіли про довгий і тернистий шлях українського народу до незалежності, до її державності.

Богдан Зек – наш земляк і провідний науковий співробітник Волинського краєзнавчого музею, кандидат історичних наук, який плідно співпрацює з нашим музеєм і передав багато фотографій для експозиції, зазначив, що Ратнівщина завжди була в авангарді історичних подій, це край, який має перспективи для вивчення, дослідження його історії. Він розповів про національно-визвольну боротьбу ратнівчан за волю і незалежність України. Зокрема, зупинився на постаті Олега Штуля, його родини, яка зазнала репресій, як приклад багатьох сотень українських родин, які цілими сім’ями боролися за Україну. Звернувся до учнів, присутніх на святі, що саме вони повинні вивчати історію, знати її і передавати наступним поколінням.

Своїми спогадами про участь у повстанській боротьбі поділився ветеран УПА Федір Йосипович Савчук, який розповів, що із с.Повіть воювало в УПА 140 чоловік. Спочатку до повстанців пішли його батько і старший брат, а пізніше у віці 16 років він теж до них приєднався. „Спочатку проходили вишкіл у таборі біля села Велика Глуша на протязі двох місяців. Після закінчення навчання, прийняли присягу і отримав ручний кулемет Дегтярьова і був призначений у сотню „Хмари”. Постійно ходили в походи і вели бої, як з німцями так і із червоними партизанами на території від Пінська і до Ковеля. Саме під Ковелем на залізниці повстанці підірвали ворожий ешелон з технікою за допомогою німецької міни. Але найбільше Федору Йосиповичу запам’ятався бій з німцями на околиці його рідного села Повіть. На початку літа 1944 року він ще з двома повстанцями ходили у розвідку і почули від людей, що окупанти забирають молодь на роботу в Німеччину. Зробили засідку біля дороги в житі і незабаром побачили три підводи, на яких їхало дев’ять німців. Також там сиділи і дівчата. Інші дівчата разом з хлопцями йшли пішки за підводами. Коли вони наблизились, повстанці крикнули, щоб ті падали на землю. А самі відкрили вогонь по фашистам і всіх перебили. На жаль, від повстанських куль загинула і одна дівчина”.

Приблизно через рік під час облави військ НКВД Федір Йосипович був поранений в ногу та потрапив у полон біля села Заприп’ять нашого району. Військовим трибуналом був засуджений до смертної кари, яку потім замінили на 25 років ув’язнення, оскільки на той час був неповнолітнім.

Адам Семенович Харлампович – голова РДА 2005-2010 рр. розповів, що в його родині батько в 1944 році був призваний в Радянську Армію, а два дядьки – Улян та Омелян боролися за свою землю, за свою хату, за Україну. Про це він дізнався від діда, який розповів про хрест у лісі, де похований дядько Улян. Його фотографія, яку вдалося знайти в архівах, тепер є в експозиції музею на стенді.

Директор музею Микола Михалевич відзначив, що в нашому краї було багато українських повстанців та людей, які їх підтримували. Він розповів коротко присутнім про долю таких визначних діячів УПА Ратнівщини, як Горнік Михайло („Орлик”) із Кортеліс та Андрій Михалевич („Кос”) із Замшан.

Звернув увагу на унікальний експонат – бідон 1945 року, в якому зберігався архів „Коса”. Цей бідон повстанці закопали в лісі біля села Вужиськ і наказали відкопати його місцевому жителю, який не був з ними зв’язаний, коли настане вільна Україна.

Ведучі, на закінчення, подякували від імені присутніх запрошеним гостям за розповіді, за можливість поспілкуватися із живим учасником Української Повстанської Армії.

Джерело: Кортеліський історичний музей

Категорія: Кортеліський історичний музей | Переглядів: 792 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 2.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]