Головна » 2018 » September » 26 » Волинські музейники презентують «Імена, написані на небесах» у Рівненській області
20:01
Волинські музейники презентують «Імена, написані на небесах» у Рівненській області
Волинські музейники презентують «Імена, написані на небесах» у Рівненській області

27 вересня 2018 року о 15.00 у Мистецькій залі Центру дозвілля «Лісова пісня» м.Вараш Рівненської області відкривається виставка «Імена, написані на небесах. Патрональні ікони XVII – XIX ст.», яка представляє 28 ікон з колекції Музею волинської ікони у Луцьку, відділу Волинського краєзнавчого музею.

Іменні або патрональні (від лат. патронус – покровитель) образи – це ікони із зображенням святого, який виступає заступником християнина, названого його (святого) іменем. Ікони, що представлені на виставці, зображають шанованих в усі часи на Волині святих, а отже, і поширені на наших теренах християнські імена.

У дохристиянські часи на Русі, та й у Римській чи Візантійській імперіях існувала традиція називати дітей просто по черзі народження або за найбільш очевидною чи бажаною рисою характеру. І лише з появою християнства, перших мучеників та святих, віруючі родини прагнули засвідчити з ними свою духовну єдність, та давали своїм дітям освячені вірою імена.

Наречення людини певним іменем – це наче дар їй від імені Церкви ще одного небесного заступника, який нарівні з ангелом-охоронцем, веде її по життю, сприяючи спасінню душі та здійсненню Промислу Божого. З моменту хрещення людиною опікується той святий, на честь якого вона була названа.

Сьогодні майже усі відомі та звичні нам імена освячені подвигом подвижників та мучеників. «Радійте тому, що імена ваші написані на небесах» (Лк. 10, 20) – сказав Ісус Христос, обравши 70 учнів і посилаючи їх на апостольске служіння. У V-VI ст. найпопулярнішими християнськими іменами були саме імена апостолів, а також, похідні від них жіночі варіанти. Більшість відомих християнських імен мають древнє єврейське, римське або грецьке походження, і у первісному їх значенні містять певні характеристики: Михаїл – Хто як Бог (євр.), Петро – камінь (грец.), Іоан – благодать Божа (євр.), Василій – царський (грец.), Катерина – завжди чиста (грец.) і т.п. Вибір імені майже завжди належав батькам, а в окремі періоди історії – священику, який звершував Таїнство Хрещення і керувався вказівками Місяцеслова (Святці) – тобто церковного календаря, у якому на кожне число кожного місяця наведені розповіді про життя святих, пам'ять яких святкується у цей день. Наречений певним іменем християнин впродовж життя ходив до церкви, сповідався і причащався, замовляв молебен за здоров’я, ставив свічки і прикладався до ікони із зображенням свого небесного покровителя.

На виставці представлені чоловічі патрональні ікони апостолів Петра, Павла, Іоана, святих Миколая, Георгія, Дмитрія та інш.; жіночі – Святих Варвари, Параскеви, Катерини, Єлизавети, а також, так звані сімейні патрональні або ж іменні групові ікони із зображеннням вибраних святих – покровителів кожного члена сім’ї, напр. Святі Матвей та Єлизавета, Святі Яків, Наталія і Тетяна. Доповнюють експозицію сюжетні ікони «Трійця Святої Анни», «Богородиця з Антонієм і Феодосієм Печерськими», «Святі страстотерпці Борис і Гліб». Подібні образи служать втіленням небесних заступників, нагадуванням про важливість молитви і дотриманні Христових заповідей.

Ікони представлені на виставці демонструють творчість професійних і народних малярів Волині, наділені великою силою емоційного впливу, для них характерна внутрішня сила образів, глибина і урочистість, простота і безпосередність.

Джерело: Музей волинської ікони

Категорія: Музей волинської ікони | Переглядів: 453 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 4.7/3
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]