Головна » 2020 » February » 12 » Волинська пам’ятка архітектури національного значення – в аварійному стані (ФОТО, ВІДЕО)
11:18
Волинська пам’ятка архітектури національного значення – в аварійному стані (ФОТО, ВІДЕО)
Волинська пам’ятка архітектури національного значення – в аварійному стані (ФОТО, ВІДЕО)

Пам’ятка архітектури національного значення – Палац Браницьких в Любомлі - перебуває в аварійному стані, розповів директор місцевого краєзнавчого музею Юрій Фініковський. Востаннє, каже, ремонтували будівлю 1957 року, – повідомляє UA: Волинь.

Директор Любомльського краєзнавчого музею Юрій Фініковський: «По всій площині є протікання даху, дерев’яні крокви теж перебувають у стані руйнації, більшість із них уже гнилі, стіни уражені грибком, підвальне приміщення, яке знаходиться під будівлею, затоплене водою і під дією різних факторів це приміщення з часом може завалитися».

Любомльчанин Юрій Фініковський розповідає: відтоді, як в середині 19 століття російський уряд конфіскував у Браницьких їх володіння, у палацу були різні власники.

Директор Любомльського краєзнавчого музею Юрій Фініковський: «В міжвоєнний період тут знаходилися різні польські організації, зі встановленням радянської влади тут знаходився прикордонний загін. У післявоєнний період тут розміщувалося профтехучилище, російська школа. З часу проголошення незалежності – спортшкола».

Краєзнавець Петро Троневич: «Зовсім поряд з палацом Браницьких, через рів знаходиться Замчесько, на якому розміщений меморіал, а в самому Замчеську збереглися підвали Івана Виговського і ці підвали в прекрасному стані, ці підвали 17 століття. Поруч церква святого Юрія. Тому центр міста Любомля, це прекрасний комплекс пам’яток, який має бути збережений».

Зруйновані стіни, гнила підлога, знищена покрівля – так виглядає будівля з середини. На першому поверсі історичної пам’ятки - спортшкола. ЇЇ директор, Олег Максимович, розповідає: спортивні секції відвідують 311 дітей. Показує умови, в яких навчаються школярі.

Директор Любомльської ДЮСШ Олег Максимович: «Це зал боротьби, теж все зроблено, вікна поміняли, мали клопіт дуже великий, практично їх тут не було. Зараз тепло в залі, тут все цвіло, все було в грибку».

Палац перебуває у власності Любомльської міської ради. Для того, щоб реставрувати споруду, потрібно виготовити проектно-кошторисну документацію, а це понад півмільйона гривень, розповів Суспільному міський голова Роман Ющук.

Любомльський міський голова Роман Ющук: «Плануємо на сесії виділити кошти на проектно-кошторисну документацію, але тут об’єкт національного значення і ми звернулися в міністерство культури, щоб і вони звернули увагу на цю пам’ятку історії, тому що з боку держави має теж бути якесь сприяння, щоб цю пам’ятку довести до ладу і зберегти».

Начальник відділу охорони культурної спадщини ОДА Віталій Стрільчук: «Ще у 2015-16 роках Любомльською міською радою були зроблені першочергові кроки щодо виготовлення кошторисної документації. Управління культури та ОДА були готові виступити учасниками по співфінансуванні, однак Любомльська міська рада перший етап розробила, а далі на умови співфінансування нікуди не зверталася».

Після реставрації у палаці Браницьких планують облаштувати музей. Нині його колекції, які музейник Юрій Фініковський називає унікальними, розміщуються у кількох кімнатах адмінприміщення.

Директор Любомльського краєзнавчого музею Юрій Фініковський: «Маємо потужні колекції нумізматики, флористики, стародруків, іконопису. Археологічні збірки дуже цікаві, і на превеликий жаль, з цього масиву із 40-ка тисяч старовини ми можемо розмістити близько однієї тисячі експонатів».

Палац Браницьких міг би стати в майбутньому туристичною окрасою Любомля, каже краєзнавець Петро Троневич.

Краєзнавець Петро Троневич: «Сподіватися на підтримку держави не варто, треба самим розпочинати якісь роботи: з виготовлення історико-архітектурного опорного плану, кошторисної документації і брати участь в проектах. Любомль зможе піднятися тільки завдяки своїй історико-культурній спадщині».

Категорія: Любомльський краєзнавчий музей | Переглядів: 326 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]