Головна » 2017 » March » 16 » Волинь в Українській революції 1917–1921 років
17:54
Волинь в Українській революції 1917–1921 років
Волинь в Українській революції 1917–1921 років

16 березня 2017 року у Волинському краєзнавчому музеї відбулось відкриття виставки «Волинь в Українській революції 1917–1921 років», приуроченої до 100-річчя від заснування Центральної Ради та початку революції. На презентацію були запрошені студенти історичного факультету Східноєвропейського університету імені Лесі Українки і Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою. Завітали також і ті лучани, яким не байдужа історія рідного краю.

Зі вступним словом до присутніх звернувся директор Волинського краєзнавчого музею, заслужений працівник культури України Анатолій Силюк. Він наголосив, що даний музейний проект є лише початком дослідницької й аналітично-дискусійної роботи, покликаної привернути увагу громадськості до пошанування подій Української революції на теренах Волинського краю.

Виступ А. Силюка (крайній справа). На задньому плані – професори Я.Шабала і Г.Бондаренко

Доктор історичних наук, проректор з науково-освітньої роботи та моніторингу якості освіти Волинського інституту післядипломної освіти Олександр Дем’янюк розповів про специфіку становища Волині на початку революції. Адже у 1917 році все ще тривала Перша Світова війна і у нашому регіоні перебували російські та німецько-австрійські війська.

Розповів він і про формування перших українських військових підрозділів на теренах Волинської губернії. Також Олександр Дем’янюк подарував музею блок марок і конверт «Українська революція 1917–1921. 100 років», які щойно випустила «Укрпошта».

Передача марок і конверту О. Дем’янюком до Волинського краєзнавчого музею

Доктор історичних наук, декан історичного факультету СНУ імені Лесі Українки Анатолій Шваб наголосив, що без Української революції сторічної давності не було б сучасної незалежної України. Та розповів про можливі спільні дослідницькі проекти університету і музею. Його колега, доктор історичних наук і завідувач кафедри всесвітньої історії історичного факультету СНУ імені Лесі Українки Віктор Крамар подав дуже цікаві особисті знахідки з маловідомих сторінок історії Української революції на Волині.

На заході також виступив заступник міського голови, історик Сергій Григоренко. Він провів паралелі між політичною ситуацією на Волині під час Української революції і сьогоденням. Зокрема, зауважив про недопустимість роз’єднаності патріотичних сил, що може призвести до руйнації держави.

Насамкінець, автор даного проекту, провідний науковий співробітник Волинського краєзнавчого музею Сергій Лис представив присутнім матеріали виставки. Це, зокрема, документи, світлини, нагороди добровольчої військової формації Українських січових стрільців, воїни якої в роки Першої Світової війни відкрили на Волині перші українські школи. Унікальними експонатами є оригінальний примірник накладної, написаної від руки головою Центральної Ради Михайлом Грушевським і примірник однієї з його книг, видрукуваної саме революційного 1917 року. Розміщений і блок матеріалів про політичну діяльність Гетьманату Павла Скоропадського та головного ідеолога українського монархізму волинянина В’ячеслава Липинського.

Чимало з представлених експонатів належить до періоду воєнних дій 1919–1921 років, коли саме на Волинь частково перемістився центр державотворчих процесів УНР. Зокрема, документи і фотографії визначних політичних та військових діячів, які на завершальному етапі Української революції перебували на теренах нашого краю. А також блок матеріалів про діяльність уряду УНР на еміграції, його допомогу у формуванні офіцерських кадрів для УПА–«Поліської Січі» в роки Другої Світової війни і, зрештою, передачу всіх своїх повноважень президенту України Леоніду Кравчуку в 1992 році.

Простежується на виставці і тема становлення української державної символіки, яка формувалась у той час. Увазі відвідувачів представлена символіка Луцька революційних часів, прапори різних відомств Гетьманату Павла Скоропадського і УНР. Окремим блоком наочно показується історія червоно-чорної символіки Ордену Залізної Остроги січових стрільців, яка потім лягла в основу символіки УПА.

Закцентовано увагу і на темі відродження українських військових традицій на Волині у 1917–1921 роках. Показані світлини двох волинян, які билися проти російських червоногвардійців під Крутами – Матвія Данилюка і Остапа Гаврилюка. Блок матеріалів демонструє історію українських козацьких підрозділів синьожупанників і сірожупанників, сформованих на початках існування УНР на Ковельщині та Володимир-Волинщині відповідно. Представлена увазі відвідувачів колекція зброї сторічної давності. Цікавими є і деякі інші речі періоду революції на виставці: тогочасні друкарська машинка, апарат Морзе, фотоапарат тощо. Окремим блоком показано матеріали, які розповідають про творення пісень і музики в лавах Січового Стрілецтва: світлини українських військових оркестрів, творців пісень, деякі музичні інструменти.

На окремій вітрині представлено рідкісну колекцію грошових знаків, які функціонували на українських землях у 1917–1921 роках. Це банкноти УНР та Української Держави, Радянської України, Австро-Угорщини, Німеччини, відродженої Польщі, Німеччини, імперської та більшовицької Росії. Унікальним надбанням музею є Волинські регіональні бони, в тому числі й чи не найкрасивіші з них – Луцькі гривні. Представлені й тимчасові грошові знаки інших українських земель: Одеси, Єлисаветграда (тепер – Кропивницький) і навіть тих, які функціонували на Далекому Сході – в Зеленому Клині (Українська Закитайщина). Увазі відвідувачів пропонуються також оригінали марок-шагівок, що слугували замість розмінного знаку УНР та серія поштових марок України 1920 року.

Виставка «Волинь в Українській революції 1917–1921 років» діятиме в дні роботи музею. На її основі планується проведення музейних заходів у рамках подальшого відзначення 100-річчя Української революції.

Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 705 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/5
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]