10:25
Відбулася презентація виставки „Волиняни – Шевченківські лауреати”.
|
|
27 квітня 2011 року у Волинському краєзнавчому музеї відбулася презентація виставки „Волиняни – Шевченківські лауреати”, присвяченої 50 річниці заснування Національної премії України імені Тараса Шевченка.
20 травня 1961 року, у рік століття від дня смерті Тараса Григоровича Шевченка, вийшла постанова Ради Міністрів УРСР „Про встановлення щорічних Республіканських премій імені Т.Г.Шевченка”. Тоді ж затверджено Положення про премії та зразки почесних знаків і дипломів лауреатів, створено Урядовий комітет, до якого увійшли поряд з партійно-державними керівниками визначні діячі української культури. Премія присуджувалась за високохудожні твори літератури, журналістики, образотворчого мистецтва, музики, театру, кіно, які визнані та високо оцінені громадськістю. Щоразу їх присудженню передувало широке обговорення і популяризація мистецьких творів у пресі, по радіо, телебаченню, на художніх виставках тощо.
9 березня 1962 року першими лауреатами Шевченківської премії стали Олесь Гончар, Павло Тичина і Платон Майборода.
Згідно Указу Президента України від 27 вересня 1999 року № 1228/99 премія була перейменована в Національну премію України імені Тараса Шевченка. Це найвища творча відзнака в Незалежній Україні.
На виставці представлено понад 200 експонатів з фондів Волинського краєзнавчого музею, що стосуються волинян – Шевченківських лауреатів. У різні роки ними стали:
1979 р. – Євген Шабліовський, вчений-шевченкознавець, член-кореспондент АН УРСР, уродженець м. Камінь-Каширська;
1984 р. – Наталія Ужвій, українська актриса, Народна артистка СРСР, уродженка м. Любомль;
1992 р. – Микола Жулинський, літературознавець, академік НАН України, уродженець с. Новосілки Млинівського району
1994 р. – Василь Зінкевич, Герой України, Народний артист України, м. Луцьк;
1995 р. – Євген Сверстюк, письменник, публіцист, шестидесятник, доктор філософії, уродженець с. Сільце Горохівського району;
2004 р. – Василь Слапчук, письменник, заслужений діяч мистецтв України, уродженець с. Новий Зборишів Горохівського району.
Василем Дмитровичем Слапчуком була передана для експонування його урядова нагорода – Диплом лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка № 284 від 5 березня 2004 р. та іменна медаль.
Серед інших експонатів виставки: художні та публіцистичні твори, фотографії, афіши, запрошення, плакати, особисті речі.
Виставка експонуватиметься в дні роботи музею протягом квітня – травня 2011 р.
|
|
|
Всього коментарів: 0 | |