Головна » 2016 » September » 29 » В обласному музеї презентовано виставку про діяльність ОУН – УПА (ФОТО, ВІДЕО)
15:13
В обласному музеї презентовано виставку про діяльність ОУН – УПА (ФОТО, ВІДЕО)
В обласному музеї презентовано виставку про діяльність ОУН – УПА (ФОТО, ВІДЕО)

28 вересня 2016 року у Волинському краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки «Лицарі Волі», приуроченої до 74-ої річниці від дня створення УПА та 75-ої річниці створення «Поліської Січі». Створена вона на матеріалах музею. В основі її – оригінальні документи, фотографії та речі українських повстанців 1940-х–1950-х років. Зокрема, різноманітна агітаційна продукція підпільних друкарень. Документи, які висвітлюють не лише безпосередню боротьбу повстанської армії, але й діяльність «лісового» уряду – Української Головної Визвольної Ради і автономної частини ОУН (б) – Народно-Визвольної Революційної Організації, яка була суто волинським феноменом.

З чорно-білих воєнних фотографій того часу, представлених на виставці, можна довідатися як про головнокомандуючих УПА, так і про тих командирів, які керували українським національним підпіллям у різних районах Волинської області аж до середини 1950-х років. Великий блок цих світлин було передано Любомльським краєзнавчим музеєм. Цікавою, безумовно, є і колекція зброї часів Другої світової війни, якою користувалися українські повстанці. Окрасою ж виставки є колекція робіт видатного волинського графіка, українського патріота і вояка УПА Ніла Хасевича, матеріали якого свого часу були передані до музею Управлінням СБУ у Волинській області.

Представлені на виставці й світлини та документи, які висвітлюють історію УПА–«Поліської Січі» отамана Тараса Бульби-Боровця, яка постала ще у 1941 році та декларувала боротьбу за відновлення влади УНР. Ця збройна формація хоч була менш потужна за УПА створену в 1942 році ОУН (б), але теж відіграла певну роль на Волині у боротьбі проти німецьких окупантів і червоних партизан. На виставку з Рівненського обласного краєзнавчого музею передані для експонування й раритетні особисті нагороди Тараса Бульби-Боровця – воєнний хрест УНР і орден Українського Вільного Козацтва. Їх свого часу з Канади до Рівного віддала племінниця отамана Марія Лантух. Гості з Рівненського обласного краєзнавчого музею, а саме завідувач відділу «Інституту дослідів Волині» Ігор Марчук, розповіли про привезені ними експонати та передали до фондів Волинського краєзнавчого музею набір повстанський листівок, що були знайдені на Рівненщині.

Також з привітальним словом виступив заступник голови Волинської обласної ради Роман Карпюк, від ветеранів ОУН-УПА Волинського краю ім. Клима Савура до молоді звернувся почесний голова Кушнір Василь Григорович. На захід завітала і представниця Українського інституту національної пам’яті Лариса Бондарук. На завершення Марія Ткачук, ветеран братства зачитала поезію про борців за волю України.

Провідний науковий співробітник та автор виставки Сергій Лис розповів про матеріали представлені на виставці. По завершенні відкриття всі присутні мали можливість поспілкуватися з ветеранами та послухати їхні спогади.

Виставка «Лицарі Волі» буде працювати в дні роботи музею до кінця 2016 року.

Сергій Лис,
провідний науковий співробітник відділу новітньої історії

Фото Л. Максимова

Відео Волинської РДНТКУ:

Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 700 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/6
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]