Головна » 2017 » June » 6 » У Волинському краєзнавчому музеї студенти-музейники до Дня Святої Трійці провели навчальну екскурсію «Ой водили ми Куста від хати до хати…»
10:24
У Волинському краєзнавчому музеї студенти-музейники до Дня Святої Трійці провели навчальну екскурсію «Ой водили ми Куста від хати до хати…»
У Волинському краєзнавчому музеї студенти-музейники до Дня Святої Трійці провели навчальну екскурсію «Ой водили ми Куста від хати до хати…»

Напередодні Зелених свят у Волинському краєзнавчому музеї було проведено навчальну екскурсію «Ой водили ми Куста від хати до хати…». Розробили та творчо і креативно провели захід у рамках вивчення екскурсійної методики студенти 3 курсу спеціальності «Музейна справа та охорона пам’яток історії та культури» Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки та викладачі кафедри документознавства і музейної справи (Трофімук-Кирилова Т.М. та Чибирак С.В.). Проведення екскурсії стало можливим завдяки підтримці та методичній допомозі дирекції Волинського краєзнавчого музею та завідувача відділу етнографії і народних промислів Гусак-Мірошниченко Л. А. Захід відбувся у вигляді театралізованого дійства із історичною реконструкцією звичаїв та обрядів українського народу під час Зелених свят.

Екскурсоводи ще у фойє Волинського краєзнавчого музею налаштували відвідувачів на атмосферу свята. Познайомивши екскурсантів із витоками зеленосвятської обрядовості, вони запросили гостей завітати з ними у сусіднє село, де якраз відбувалося приготування до Трійці. Екскурсоводи провели групу у відділ давньої історії України, де у фрагменті етнографічної експозиції було зімпровізовано обійстя української родини, яка саме готувалася до свята.

Батько, мати та дочка у цікавій та жартівливій формі розповіли групі про відомі та маловідомі обряди та вірування, пов’язані із Зеленими святами. Зокрема, про клечання (традицію, коли всі члени родини, від найменшого до найстаршого, прикрашають хату лепехою, квітами та гілочками дерев – дуба, клена, явора, липи, ясена і берези).

Також було пояснено існування певних заборон, яких дотримувалися у цей період. Так, заборонялося рубати на клечання осику, на якій, за народними повір’ями, повісився Іуда Іскаріот, та вербу – з неї було зроблено цвяхи, якими прибивали Ісуса Христа при розп’ятті. Окрім того напередодні свят не можна сіяти муку просто в діжу, бо буде багато русалок. А також не пекли млинців, адже усе літо буде спекотним та інше.

Дуже цікавою частиною екскурсії була зустріч дівчат та відвідувачів із русалкою у полі, яка намагалася залоскотати присутніх. Щоб уникнути небезпеки, необхідно було розгадати три загадки. Екскурсантам пояснили, що в період Зелених свят остерігалися русалок, тому носили при собі полин, намагалися не заснути в полі та не ходили купатися у водойми.

Під час заходу було відтворено традицію водіння Куста – обряду, який виконували у Зелені свята дівчата і жінки. Відвідувачі побачили як гурт дівчат, таємно зібравшись у лісі, вибрав з-поміж себе найвродливішу дівчину, яку назвали “Кустянкою”, і заквітчавши її у зелене вбрання, повів з піснями по селу, бажаючи гостям щедрого та багатого року.

На сам кінець присутнім було запропоновано взяти гілочку з Куста, яка повинна принести добробут у сім’ю.

Тетяна Трофімук-Кирилова,
доцент кафедри документознавства і музейної справи СНУ імені Лесі Українки

Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 649 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 4.0/4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]