16:31
У с. Затурці Локачинського району урочисто відкрито меморіальний музей В’ячеслава Липинського.
|
|
22 серпня 2011 року, за участю представників місцевої влади, науковців, громадських та політичних діячів, громади села та засобів масової інформації, відбулося урочисте відкриття Затурцівського меморіального музею В’ячеслава Липинського. У родинному будинку садиби Ліпінських створено єдиний в Україні і світі музей відомого історика, політолога і державного діяча початку ХХ століття, уродженця Волині В’ячеслава Липинського.
29 травня 1995 року Волинським обласним управлінням культури було видано наказ про організацію в колишній садибі Ліпінських в с. Затурці меморіального музею В’ячеслава Липинського, відділу Волинського краєзнавчого музею. Розпочались ремонтно-реставраційні роботи по відновленню двоповерхової будівлі 30-х років ХХ століття та пристосування її під музей. Науковці музею налагодили стосунки з родичами В.Липинського у Польщі, зав’язали листування з Президентом Східно-Європейського дослідного інституту імені В. К. Липинського у США, зібрали значну кількість експонатів.
Відновлювальні роботи розпочались ще у 2002 році. Відтоді по 2010 рік було освоєно 1400 тис. грн. Реставрація відбувалась дуже перманентно. Борис Клімчук, рік тому, очоливши облдержадміністрацію, у своїй діяльності виокремив пріоритет – відновити та повернути до життя музей. У 2011 році Волинь на ці цілі отримала субвенцію з Державного бюджету, а це – близько 2400 тис. грн. За короткий термін справу завершено.
Усіх присутніх із знаковою подією як для нашої області, так всієї України привітав голова облдержадміністрації Борис Клімчук: „Сьогодні презентуємо для відвідувачів музей-садибу В’ячеслава Липинського. Після тривалого відновлення музей працює. Зробити ще треба багато і ми зробимо усе, аби Затурці стали ще одним культурним та духовним центром Волині поряд з Колодяжним, Володимиром і Зимним”.
„Липинський походив із польської шляхетської родини. Він мав не лише блискучу освіту, а й був глибоким мислителем. Для українців В’ячеслав Липинський був, є і буде оригінальним і водночас великим інтелектуальним авторитетом. Завдяки йому українці змогли побачити свої вади, які не давали їм стати повноцінною державною нацією”, – наголосив Борис Клімчук.
Голова облдержадміністрації Борис Клімчук від імені всієї волинської громади подякував Прем’єр-міністру України Миколі Азарову та керівникам профільних міністерств за субвенцію, яка допомогла пришвидшити процес відновлення музею.
Борис Клімчук, вітаючи усіх присутніх з Днем Незалежності України, висловився словами Великого Українця – В’ячеслава Липинського: „Ніхто нам не збудує держави, коли ми самі її не збудуємо, і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не схочемо бути”. Ці слова, – наголосив голова облдержадміністрації, – знову набувають особливого звучання напередодні 20-ї річниці Незалежності України”.
Голова облдержадміністрації поінформував присутніх про те, що цьогоріч з його ініціативи засновано щорічну обласну іменну Премію в галузі суспільних наук імені В’ячеслава Липинського. Її перші номінанти сьогодні отримали свої відзнаки, зокрема: першу Премію - директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк, другу - кандидат історичних наук, старший викладач кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн Волинського національного університету імені Лесі Українки Олег Разиграєв та третю – завідувач Затурцівського меморіального музею В’ячеслава Липинського – відділу Волинського краєзнавчого музею Віталій Кушнір.
Борис Клімчук подякував усім причетним за відновлення музею В’ячеслава Липинського, а будівельникам вручив відзнаки облдержадміністрації.
Голови облдержадміністрації і облради у дарунок музею передали два рушники, що були вишиті жінками з Полісся ще у далекі тридцяті роки минулого століття.
З нагоди відкриття музею заступник директора науково-дослідного інституту пам'яткоохоронних досліджень Андрій Гусак зачитав вітальну листівку від імені Міністра культури України Михайла Кулиняка. Надійшла вітальна адреса і від родини Липинських, що проживають у містах Гданськ і Краків Республіки Польща.
Голова облдержадміністрації разом з гостями свята оглянув експозицію музею та етнографічну виставку.
Довідково: Згідно наукової концепції музей має чотири експозиційні, виставковий і конференц зали. Експозиція музею розкриває історико-етнографічне тло середовища, в якому жила родина Ліпінських у Затурцях на Волині, родовід, господарський та селекційний доробок родини; життєвий шлях В’ячеслава Липинського; його громадсько-політичну, державну та наукову діяльність. Відтворено фрагменти інтер’єрів будинку „Кабінет Станіслава Ліпінського”, „Вітальня”, „Кабінет В’ячеслава Липинського”. Експозиція охоплює хронологічний період тривалістю 100 років – з 1839 по 1939 роки.
На Волині пошанування пам’яті Великого Українця – В’ячеслава Липинського відбуваються постійно. Це – щорічні читання В.Липинського, наукової конференції, урочисті академії, поминальні відправи. Крім пам’ятника на могилі, встановлено меморіальні дошки на колишньому будинку Володимира Липинського в Луцьку по вул. Б.Хмельницького, 10 та на приміщенні Затурцівської ЗОШ, яка носить ім’я В’ячеслава Липинського. На його честь названо головну вулицю в рідному селі. Ім’я В’ячеслава Липинського присвоєно Волинському Інституту МАУП.
Прес-служба Волинської облдержадміністрації
|
|
|
Всього коментарів: 0 | |
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
[ Реєстрація | Вхід ]