Головна » 2018 » January » 18 » У Музеї волинської ікони презентували ікону «Святий Василій Великий»
14:11
У Музеї волинської ікони презентували ікону «Святий Василій Великий»
У Музеї волинської ікони презентували ікону «Святий Василій Великий»

З нагоди 25-річчя Музей волинської ікони започаткував проект «Ікона місяця. Пам'ятки з фондосховища». Відвідувачі матимуть можливість побачити твори волинських малярів ХVІІ–ХІХ ст., які зазвичай не експонувалися у залах музею.

У січні Музей волинської ікони представив образ першої половини ХІХ ст. «Святий Василій Великий».

14 січня християни вшановують пам'ять Святого Василія Великого, одного з найвидатніших отців Церкви.

Святий Василій народився 330 р. в Неокесарії Понтійській у християнській родині. Його дідусь, бабуcя, батько, матір, брати Григорій та Петро, а також сестра Мокрина шануються як святі. Отримав освіту у Константинополі й Афінах, саме там він засвоїв науку християнства. Після закінчення навчання прийняв хрещення та присвятив життя служінню Господу. Відвідував християнські громади Єгипту, Палестини й Сирії. Аристократ за походженням, він став аскетом, учителем – богословом, добродійником. У 364 р. Василія висвятили на священика, а через чотири роки – на єпископа Кесарії й митрополита Кападокії. Всі свої особисті кошти і доходи церкви він використовував на користь бідних; в кожному окрузі своєї митрополії святитель створив богадільні для бідних, старих, хворих і сиріт.

Хвороби, праця без відпочинку, рано виснажили сили святителя. Помер Св. Василій 1 січня 379 р. у віці 49 років. Після смерті Святого церква дуже швидко стала вшановувати його пам'ять. Його чесноти та велич оспівуються у богослужіннях в дні празника. У них Василій прославляється як «святий Христовий язик», «пастир Христової Церкви», «Божественна і священна бджола Христової Церкви».

Згідно традиції ікони Св. Василія можуть встановлюватися у вівтарі, на стулках царських чи дияконських врат. Найдавніший образ Святого походить з VІІ ст. та зберігається у монастирі святої Катерини на Синаї. В Україні найбільш раннім його зображенням вважається мозаїка ХІІ ст. у Софії Київській, закладеній князем Володимиром Хрестителем, названим при хрещенні Василієм.

Ікона невідомого волинського маляра «Св. Василій Великий» представляє поширену іконографічну схему – Святитель зображений на повен зріст, в облаченні архієрея.

Обабіч постаті на темному тлі напис: «Святий Василий Великий Архиерей Кападокийский». Внизу зліва зберігся дарчий напис: «Сии врата сєвєрниі справила раба Божія Марія Калишиха», з якого слідує, що ікона була написана для встановлення на північних дияконських вратах.

На фото: ікона «Святий Василій Великий». Полотно, олія. Походить з церкви Казанської ікони Богородиці с. Буцин Старовижівського району.

Джерело: Музей волинської ікони

Категорія: Музей волинської ікони | Переглядів: 535 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]