Головна » 2021 » February » 4 » У Музеї освіти Волині діє виставка, присвячена Агатангелу Кримському
12:57
У Музеї освіти Волині діє виставка, присвячена Агатангелу Кримському
У Музеї освіти Волині діє виставка, присвячена Агатангелу Кримському

У Музеї історії освіти Волині при ВІППО розгорнуто фотодокументальну виставку «Агатангел Кримський — сходознавець, письменник, педагог» до 150 років від дня народження А. Ю. Кримського (1871‒1942), 130-річчя його наукової та літературної творчості та 120-річчя професійної діяльності.

27 січня методист відділу виховної роботи ВІППО, автор виставки Анатолій Силюк повів її презентацію для групи слухачів курсів – заступників директорів шкіл області з виховної роботи.

Виставку створено зусиллями працівників відділу виховної роботи та науково-дослідної лабораторії соцiологiчних досліджень та розвитку освіти ВІППО. В основу лягли матеріали і документи із фондових колекцій Волинського краєзнавчого музею, Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки, наукової бібліотеки ВІППО, науково-дослідної лабораторії вивчення творчості Лесі Українки імені професора О. О. Рисака Волинського національного університету імені Лесі Українки, Музею історії освіти Волині та з приватних зібрань Надії Сташенко, кандидата філологічних наук, доцента ВНУ імені Лесі Українки, Євгенії Назарук, члена Національної спілки письменників України, вчителя загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Лище Луцького району, лауреата обласної премії імені Агатангела Кримського за 2017 рік, лауреата обласної премії імені Лесі Українки за 2005 рік, Галини Романчук, наукового співробітника науково-дослідної лабораторії соціологічних досліджень та розвитку освіти ВІППО та із родинного архіву Олени Маланій, кандидата філологічних наук, доцента кафедри української літератури ВНУ імені Лесі Українки.

Виставка складається із двох тематичних розділів. У першому мовою рідкісних фотографій, копій документів, книг, газетних та журнальних публікацій розкривається складний, трагічний життєвий та творчий шлях А. Ю. Кримського, збереження його історичної пам’яті. В другому — представлено комплекси документів і матеріалів лауреатів-освітян обласної літературно-мистецької премії імені Агатангела Кримського: Олександра Рисака, Миколи Корзунюка, Євгенії Назарук, Лесі Ковальчук, Михайла Кравчука. Виставку завершує блок матеріалів про Володимир-Волинський педагогічний фаховий коледж, якому 7 травня 1971 року рішенням Кабінету міністрів УРСР присвоєно ім’я відомого уродженця міста Агатангела Юхимовича Кримського з нагоди 100-річчя від дня його народження. Одним із напрямків діяльності коледжу є розвиток освітнього краєзнавства в регіоні, зокрема в цьому напрямку організовано і проведено 5 всеукраїнських науково-практичних конференцій, остання з яких присвячена 150-річчю всесвітньовідомого вченого.

Як відомо, після безпідставного арешту А. Кримського в липні 1940 р. й загибелі в ув’язненні у Кустанайській в’язниці, його ім’я, за усталеною практикою тих часів, було вилучено з наукового обігу і майже не згадувалося аж до реабілітації в 1957 р. Але й після того довгі роки його наукова спадщина не перевидавалася, факти з біографії не оприлюднювалися, а ті з них, що з’являлися у пресі, перекручувалися. Попри світове визнання вченого, масштабність його творчості та роль у розбудові орієнталістичної галузі в українській і радянській науці взагалі, й дотепер не існує його фундаментальної наукової біографії. Тому завданням запропонованої виставки є привернути увагу освітян, педагогів та краєзнавців області до вивчення і дослідження життєвого шляху та творчої спадщини Агатангела Кримського, використання їх потенціалу у навчально-виховному процесі сучасної школи.

Виставку можна оглянути протягом січня-лютого в приміщенні Музею історії освіти Волині.

Анатолій Силюк,
методист відділу виховної роботи Волинського ІППО

Джерело: ВІППО

Категорія: Музей освіти Волині при Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти | Переглядів: 310 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 4.7/3
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]