У Музеї освіти діє виставка про філософа, науковця та педагога Романа Арцишевського
9 липня 2021 року виповнюється 75 років з дня народження Романа Антоновича Арцишевського (1946-2017) – відомого українського філософа та педагога, доктора філософських наук (1988), професора (1989), члена-кореспондента Національної академії педагогічних наук України (1994), академіка Міжнародної академії педагогічних і соціальних наук (2002), заслуженого діяча науки і техніки України (2008), багатолітнього викладача, завідувача кафедр Інституту соціальних дисциплін, проректора з наукової роботи Волинського національного університету імені Лесі Українки, професора кафедри теорії та методики викладання шкільних предметів Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти.
З нагоди ювілею в музеї історії освіти Волині ВІППО розгорнуто фотодокументальну виставку «Роман Арцишевський: філософ, науковець, педагог», на якій вперше широко представлено матеріали та документи із родинних та приватних архівів Олени Романівни Кононович-Арцишевської, Наталії Василівни Ясінської, Галини Дмитрівни Романчук, фондів бібліотеки та музею інституту, Волинського краєзнавчого музею, Волинської обласної державної наукової універсальної бібліотеки імені Олени Пчілки. Виставку підготовлено працівниками відділу виховної роботи, науково-дослідної лабораторії соціологічних досліджень та розвитку освіти, музею.
24 червня заступник директора інституту з науково-педагогічної діяльності О. Й. Дем’янюк та методист відділу виховної роботи А. М. Силюк провели презентацію виставки для учасників академічних читань «Світоглядна освіта молоді: філософський та психолого-педагогічний аспекти», організованих Національною академією педагогічних наук України, Інститутом філософії імені Г. С. Сковороди НАН України, Волинським національним університетом імені Лесі Українки та Волинським інститутом післядипломної педагогічної освіти з нагоди ювілею Романа Арцишевського.
Виставка складається із двох тематичних розділів. У першому – мовою унікальних особистих речей (друкарська машинка, мобільний телефон, рідкісні фотографії із родинного архіву, копії документів, книги із автографами, газетні та журнальні публікації тощо) розкривається насичений життєвий і творчий шлях Р. А. Арцишевського, здобуття середньої та вищої освіти, захист кандидатської та докторської дисертацій, активна наукова та журналістська діяльність, сімейне життя, захоплення та хобі.
У другому – представлено комплекси документів і матеріалів активної наукової діяльності з часу повернення до Луцька в 1979 р., зокрема розробка проблем світоглядної освіти учнівської та студентської освіти, створення однієї із найуспішніших відомих у світі науково-педагогічних шкіл Волинського національного університету імені Лесі Українки «Світоглядна освіта молоді в умовах переходу до інформаційного суспільства», створення понад 30-ти підручників та посібників для шкіл та вишів України, виданих тиражем понад мільйон примірників, ряду монографій, численних методичних розробок та біля 200 наукових статей і публікацій. П’ять підручників і посібників стали переможцями Міжнародного конкурсу «Трансформація гуманітарної освіти в Україні» й визнані кращими серед підручників суспільно-гуманітарного циклу в Інституті навчальної книги імені Георга Еккерта (Брауншвейг, Німеччина). Окремий блок матеріалів розкриває діяльність Романа Арцишевського на посаді старшого викладача кафедри теорії і методики викладання шкільних предметів Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти, його вагомий внесок у розробку та удосконалення змісту і методів сучасної суспільно-гуманітарної освіти, проблем віталогії (філософського вчення про життя людини), структури духовної культури, формування самосвідомості та світогляду учнівської молоді.
І сьогодні не втратили актуальності думки Романа Арцишевського, висловлені у 2003 році: «Сучасна школа не додає їм (учням) тих знань, які необхідні кожній людині і без яких вона не зможе стати у сучасному, дуже складному, суперечливому і динамічному світі справжньою, повноцінною людиною, здатною самостійно вирішувати різноманітні життєві проблеми. Ми якраз і виходимо з того, що сьогодні необхідний «коперніковський переворот» в освіті. У ній потрібна діаметральна зміна орієнтацій: від сцієнтизму, тобто орієнтації змісту освіти переважно на відтворення основ наукових знань, до гуманоцентризму, або, інакше кажучи, – до орієнтації насамперед на потреби та інтереси дитини, задоволення яких дозволило б їй стати активними громадянами, доброю людиною і неповторною особистістю. І наші курси й підручники якраз і спрямовані на досягнення цієї мети».
Завданням запропонованої виставки є привернути увагу освітян, педагогів, науковців і краєзнавців краю до вивчення і дослідження життєвого шляху та творчої, зокрема педагогічної, спадщини Романа Арцишевського, використання їх потенціалу в навчально-виховному процесі сучасної школи.
Виставку можна оглянути протягом червня-серпня в приміщенні музею історії освіти Волині при ВІППО.
Основні віхи життя та діяльності
Романа Антоновича Арцишевського (1946-2017):
- 1946, 9 липня – народився в робітничій сім’ї в м. Ківерці Волинської області.
- 1959 – надрукував перший вірш у Ківерцівській районній газеті.
- 1961 – закінчив восьмирічну школу, початок трудової діяльності.
- 1963-1964 – здобуття середньої освіти у Ківерцівській середній вечірній школі робітничої молоді.
- 1961, 1 вересня – 1962, 16 лютого – Ківерцівський лісгоспзаг, сезонні будівельні роботи.
- 1962, 18 квітня – 1962, 20 серпня – Ківерцівський лісгоспзаг, сезонні меліоративні роботи.
- 1962, 20 жовтня – 1964, 29 квітня – Ківерцівський лісгоспзаг, столяр.
- 1964, 1 вересня – 1969, 30 червня – студент денного відділення факультету журналістики Московського державного університету ім. М. Ломоносова.
- 1967, 1 листопада – 1968, 20 червня – інспектор із протипожежної профілактики відділу держпожнагляду Фрунзенського району м. Москви.
- 1968, 2 грудня – 1969, 16 січня – сторож в відділах охорони Фрунзенського, Київського районів м. Москви.
- 1969, 12 листопада – 1970, 7 грудня – літературний співробітник редакції Ногінської районної газети «Знамя коммунизма».
- 1970-1971 – асистент кафедри філософії Московського авіаційного технологічного інституту.
- 1970 – одружився з Іриною Петрівною Тимошенко.
- 1972-1973 – співробітник науково-дослідної соціологічної лабораторії Московського державного університету ім. М. Ломоносова.
- 1973 – народилася дочка Маргарита.
- 1973-1979 – старший редактор групи з проблем підручника головної редакції видавництва «Просвещение», м. Москва.
- 1974-1979 – співредактор і співупорядник щорічника «Проблеми школьного учебника» (Вип. 1-7, м. Москва).
- 1975, 29 червня – вступив до Всесоюзного товариства любителів книги.
- 1977-1979 – аспірантура при Московському державному педагогічному інституті.
- 1979 – захистив кандидатську дисертацію з філософії «Світогляд у структурі суспільної свідомості» у Московському державному педагогічному інституті.
- 1979, 1 вересня – 1991 – старший викладач Луцького державного педагогічного інституту імені Лесі Українки.
- 1984-1986 – старший науковий співробітник Луцького державного педагогічного інституту імені Лесі Українки.
- 1984 – доцент Луцького державного педагогічного інституту імені Лесі Українки.
- 1984 – вийшла монографія «Мировозрение как общественное явление: монографія. М.: ИНИОН АН СССР, 1984. 468 с.».
- 1986 – вийшла монографія «Мировозрение: сущность, специфика, развитие: монография. Львов: ИО „Вища школа“, 1986. 198 с.».
- 1986 – присвоєно звання професор Луцького державного педагогічного інституту імені Лесі Українки.
- 1987-1991 – проректор з наукової роботи Луцького державного педагогічного інституту імені Лесі Українки.
- 1988 – захистив докторську дисертацію з філософії на тему «Світогляд як суспільне явище» в Інституті філософії АН СРСР.
- 1988 – народилася дочка Олена.
- 1990 – створено інтегрований шкільний курс «Людина і суспільство»: примірна програма курсу «Людина і суспільство», експериментальний підручник для 11-го класу «Світ і людини» в трьох частинах укр. і рос. мовами.
- 1991 – нагороджений медаллю «А. С. Макаренко» Міністерства народної освіти УРСР.
- 1991-1994 – проректор з навчально-експериментальної роботи Луцького державного педагогічного інституту імені Лесі Українки.
- 1991-1994 – керівник Республіканського центру світоглядної освіти молоді Луцького державного педагогічного інституту імені Лесі Українки.
- 1992 – розробка програми перехідного курсу та підручників «Людина і суспільство» (у співавторстві).
- 1993 – засновник і видавець газети Українського центру світоглядної освіти молоді «Людина і суспільство».
- 1993 – підтримав студентський страйк.
- 1994 – обраний членом-кореспондентом Академії педагогічних наук України.
- 1994, 4 лютого – зареєстрований кандидатом у народні депутати України по Луцькому – Центральному виборчому округу № 65.
- 1994-2002 – директор Інституту соціальних дисциплін Волинського державного університету імені Лесі Українки.
- 1996 – нагороджений почесним знаком Міністерства освіти України «Відмінник освіти України».
- 1990-ті, друга половина – 2012 – професор кафедри теорії та методики викладання шкільних предметів Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти.
- 1997 – участь у розробці проєкту і затвердженні Державних стандартів загальної середньої освіти та початкової ланки освіти (Освітня галузь «Суспільствознавство». Керівник авторського колективу Р. Арцишевський).
- 2001 – розробка програми і підручників для учнів 1-4 класів «Я і Україна». Науковий керівник Р. Арцишевський.
- 2001-2002 – розробка програми і навчальних посібників «Громадянська освіта» для 9-11 класів. Науковий керівник Р. Арцишевський.
- 2003 – обраний дійсним членом Міжнародної академії педагогічних і соціальних наук, м. Москва.
- 2002-2009 – завідувач кафедри філософії та релігієзнавства Волинського державного університету (тепер – Волинський національний університет) імені Лесі Українки.
- 2003 – член Української асоціації імені Василя Сухомлинського, керівник Волинського обласного відділення.
- 2005-2007 – проректор з наукової роботи Волинського державного університету імені Лесі Українки.
- 2006 – нагороджений почесним знаком «Ушинський К. Д.».
- 2007 – керівник Науково-методичного центру світоглядної освіти молоді ВНУ імені Лесі Українки.
- 2008 – присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України».
- 2010 – нагороджений заохочувальною відзнакою ВНУ імені Лесі Українки «Золотий нагрудний знак ім. Лесі Українки».
- 2011 – видання вибраних праць з педагогіки «На шляху до людини. Вибрані педагогічні статті. Луцьк: ВНУ ім. Лесі Українки, 2011. 348 с.».
- 2011 – видання навчального посібника «Філософська антропологія (філософія людини): навч. посіб. для студентів. В 2-х т. Луцьк, 2011».
- 2011 – нагороджений медаллю Національної академії педагогічних наук України «Г. С. Сковорода».
- 2011 – нагороджений Почесною відзнакою Української Ради Миру.
- 2013 – видання монографії «Світоглядна освіта: теорія, історія, методика: монографія. Луцьк: ВНУ ім. Лесі Українки, 2013. 304 с.».
- 2013 – керівник секції Волинського відділення Малої академії наук України.
- 2017, 28 січня – помер в Києві, похований в Луцьку.
А. М. Силюк,
методист відділу виховної роботи
Джерело: ВІППО
|