Головна » 2019 » May » 11 » У Любомльському музеї стартувала акція «Збережи пам’ять – подаруй музею експонат»
11:50
У Любомльському музеї стартувала акція «Збережи пам’ять – подаруй музею експонат»
У Любомльському музеї стартувала акція «Збережи пам’ять – подаруй музею експонат»

Нещодавно, з нагоди наближення професійного свята (18 травня - Міжнародний день музеїв) у Любомльському краєзнавчому музеї стартувала акція «Збережи пам’ять – подаруй музею експонат»! Її метою є зібрання та збереження пам’яток матеріальної та духовної культури Любомльщини, їх популяризація та примноження до Музейного фонду України!

Одним із перших, до акції долучився відомий волинський краєзнавець, колекціонер, головний зберігач фондів музею, заслужений працівник культури України Олександр Остапюк.

Він презентував для музею колекцію срібних монет XVI–XVIII ст. країн Європи (Священна Римська імперія, Нідерланди, Австрія, Угорщина, Чехія, Польща, Прусія та ін.) в загальній кількості 98 штук.

Зауважимо, що всі монети походять зі скарбу, виявленого на околиці м. Любомль в 1959 році. Невідомо на якій глибині, в якій посудині знаходився скарб, та яка кількість монет була в ньому. На цій території до ХVІ ст. знаходився Свято-Іллінський монастир.

Частину монет тоді взяли робітники заводу, основну ж частину забрав додому бульдозерист, який виявив знахідку. Пройшов деякий час і в будинку бульдозериста відбулася пожежа. Коли сусіди почали виносити все з хати, хтось виніс каструлю повну монет. Монети всі були срібними, не окислені, великих і малих розмірів. Тоді молодь перестала тушити пожежу і накинулась напихати монети в кишені. Частину скарбу господар забрав, а інша частина розійшлась серед присутніх. Протягом півроку значна частина учнів носила в кишенях десятки монет. Олександру Остапюку на той час було 11 років і він вже цікавився нумізматикою. Різними шляхами вдалось придбати більше сотні монет. В школі був гурт колекціонерів і між собою називали ці монети «з пожежі». В скарбі були монети Австрії, Нідерландів під владою Іспанії, Голландської республіки, Речі Посполитої, німецьких земель та ін. Серед монет – талери, півталери, чвертьталери, тимфи, орти, шестигрошовики, трьохгрошовики, крейцери. Найстаріша виявлена монета – талер архієпископства м. Зальцбург 1559 року. Наймолодшою монетою є 3 крейцери 1711 року. Можна припустити, що скарб був закопаний в 20-ті рр. XVIII ст., адже початок цього століття був дуже неспокійний і через цю території проходили війська різних країн.

Сьогодні ж, після детального вивчення та атрибуції колекція монет поповнює фонди Любомльського краєзнавчого музею!

Джерело: Любомльський краєзнавчий музей

Категорія: Любомльський краєзнавчий музей | Переглядів: 597 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 4.9/8
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]