Головна » 2015 » May » 7 » У Любомлі розбирають будинок, де народилась Наталія Ужвій!!!
21:56
У Любомлі розбирають будинок, де народилась Наталія Ужвій!!!
У Любомлі розбирають будинок, де народилась Наталія Ужвій!!!

   У ці дні жителі старовинного міста Любомль стали свідками ще однієї втрати – знищення пам’ятки історії – будинку, де народилась відома акторка театру і кіно Наталія Ужвій. Цей випадок є ганебним прикладом бездіяльності місцевої влади, що не шанує свою ж історію і своїх відомих земляків.

Будинок, де народилась Наталія Ужвiй розбирають

   Дерев’яний будинок батьки Н. Ужвій побудували в м. Любомль на вулиці Тильній в кінці ХІХ ст. В ньому 8 вересня 1898 року народилась відома актриса. Через короткий час сім’я переїхала на проживання в Польщу. До свого будинку Наталія Ужвій приїжджала в міжвоєнний період, а також під час відвідин м. Любомль у 1971 році.

Будинок в м. Любомль, у якому народилась Наталiя Ужвiй (таким він був...)

   У будинку постійно проживали члени сім’ї Н.Ужвій. В ньому 7 січня 1927 року народився відомий український поет, громадський та державний діяч Ростислав Братунь.

   Після 1945 року будинок перейшов у приватну власність жителів міста, які не мали стосунку до родини Ужвій. У січні 2013 року помер його останній власник. Тоді ж Любомльський краєзнавчий музей звернувся до райдержадміністрації з проханням викупити будинок у спадкоємців і створити там музей Наталії Ужвій. Ще до того часу зусиллями колективу музею були зібрані експонати для майбутнього музею. На рівні заступника райдержадміністрації було домовлено, що адміністрація викуповує будинок у спадкоємців і в подальшому там буде створено музей Н. Ужвій. Минув рік із того часу. Спадкоємці не змогли довше чекати, коли влада викупить будинок і продали іншому власнику.

   Будинок і територія садиби, як пам’ятка історії місцевого значення, охоронний № 789, охороняється державою. Свого часу Львівський інститут «Укрзахідпроектреставрація» розробив охоронну зону пам’ятки. За охорону і збереження пам’яток на території міста Любомль несе відповідальність голова міської ради. Залишається загадкою, як мер міста дозволив приватизувати територію і сам будинок.

   Сьогодні, коли ще зберігся каркас будинку, місцева влада мала б призупинити руйнування і домовитись із новим власником про цільове призначення будинку. Оскільки Любомль знову може втратити чергову пам’ятку історії. До цього часу місто має і інші проблемні питання по збереженню пам’яток історії і археології. Немає охоронних зон на обидва городища міста – Х-ХІ ст. і ХІІІ-ХV ст., на католицьку муровану каплицю Яна Непомука XVIII ст. За короткий період вже встигли зруйнувати торгові ряди ХVІІІ ст. на площі Ринок, скоро рухне аварійна покрівля палацу Браницьких ХVІІІ ст.

   Уже зараз про випадок повідомлено у відповідні пам’яткоохоронні структури області та району, залучено ЗМІ. Залишається чекати і надіятись що Любомль не втратить чергової пам’ятки історії, а буде містом з багатою історією і культурою.

Олександр Остапюк,

директор Любомльського краєзнавчого музею

Категорія: Любомльський краєзнавчий музей | Переглядів: 1375 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/14
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]