Головна » 2021 » April » 27 » Тимчасовий пам’ятник Липинському в Затурцях стоїть уже 19 літ і потрохи розвалюється...
10:02
Тимчасовий пам’ятник Липинському в Затурцях стоїть уже 19 літ і потрохи розвалюється...
Тимчасовий пам’ятник Липинському в Затурцях стоїть уже 19 літ і потрохи розвалюється...

Адже мав бути вилитий з бронзи, а не із крихкого гіпсу, – про це пише Катерина Зубчук на інтернет-сторінці «Волинь-нова»:

17 квітня виповнилося 139 років від дня народження українського історика і громадсько-політичного діяча. З нагоди цієї дати працівники меморіального музею В’ячеслава Липинського (його у Затурцях Локачинського, а нині Володимир-Волинського району було відкрито в 2011-му) поклали квіти до пам’ятника видатному земляку. Шану йому віддали представники місцевої влади, юні краєзнавці з Луцька.

Видатного земляка вшанували музейні працівники

Напередодні ми зустрілися із завідувачкою музею Вірою Чопко й поцікавилися тим, яка перспектива встановлення на місці поховання уродженця Затурців нової скульптури – мова про це ведеться вже не один рік на рівні обласної влади.

– Пам’ятник В’ячеславу Липинському – а він перший в Україні – було відкрито у 2002-му, до 120-річчя від дня його народження, – розповіла Віра Юріївна. – Коштів на бронзу тоді не знайшлося. А гіпсове погруддя не може стояти довго. Опади, вітер роблять свою руйнівну справу. Його, виконаного в гіпсі, не потрібно було ставити – це перша думка. А якщо вже так сталося, то з часом, як і обіцялося, поміняти на якісніший. І час цей настав, адже в наступному році будемо відзначати 140-літній ювілей В’ячеслава Казимировича.

Власне, це був, за словами скульптора Ірини Дацюк (вона та її брат Іван Дацюк – автори пам’ятника), лише макет.

Проєктна модель пам’ятника Липинському виглядає солідно. Фото Ірини Дацюк

– Погруддя мало бути відлите у бронзі, – сказала пані Ірина. – Але сталося так, що перед виборами, коли різні партії старалися продемонструвати свою активність, його забрали з нашого двору (навіть без відома авторів!) і встановили. На той час в облдержадміністрації були проблеми із коштами, тож вирішили, що трохи згодом, років за три – п’ять, зведуть добротніший пам’ятник. Питання про його заміну досить часто порушувалося, зокрема і в обласній раді, але безуспішно. Сподіваюся, до 140-річчя він постане таким, яким був задуманий, згідно з проєктом.

Затурцівський меморіальний музей у цьому році відзначатиме свій 10-літній ювілей.

– За роки його існування, – розповіла завідувачка Віра Чопко, – ми маємо нові напрацювання і хочемо поміняти експозицію першого залу, де будуть матеріали з історії села, костелу, церкви, стародавнього городища, а також про родовід Липинських. В етнографічному куточку представимо ремесла, які в нашому краї були розвинуті на початку XX століття. На сьогодні в процесі створення панорама Затурців, над якою працює Олена Зв’ягінцева (внучка місцевого художника Євгена Дацюка, патріарха талановитої родини скульпторів, художників. – Авт.).

Щоб меморіальний музей став реальністю, нагадала Віра Юріївна, свої зусилля доклало багато людей, починаючи з 1989-го. Тоді в селі вже діяв осередок Народного Руху, і саме рухівці в час піднесення національного духу подбали про впорядкування місця поховання Липинського. З допомогою свідчень старожилів було відновлено його символічну могилу. І музей як одиниця існував ще з 1995 року: правда, на той час стояв будинок – родинна садиба Липинських, який потребував величезного ремонту й добудови, оскільки другий поверх був зруйнований. А ще ж його належало наповнити цікавими експонатами. І це сталося у серпні 2011-го значною мірою завдяки першому завідувачу Віталію Кушніру, якого підтримали однодумці. І, звичайно,  – тодішньому голові обласної держадміністрації Борисові Клімчуку, який, як тут сьогодні кажуть, захотів, аби цей музей – єдиний в Україні й світі – був.

Категорія: Затурцівський меморіальний музей В.Липинського | Переглядів: 400 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]