Головна » 2016 » October » 21 » Скарби землі волинської у Музеї волинської ікони (ФОТО, ВІДЕО)
19:08
Скарби землі волинської у Музеї волинської ікони (ФОТО, ВІДЕО)
Скарби землі волинської у Музеї волинської ікони (ФОТО, ВІДЕО)

19 жовтня 2016 року у Музеї волинської ікони відкрили виставку «Скарби землі Волинської. Пам’ятки сакрального мистецтва Волині XVII – XVIII ст. з колекції Національного художнього музею України» (м. Київ).

На виставці представлені 26 ікон і 16 скульптурних зображень херувимів, що походять з теренів історичної Волині. Волинські старожитності у збірці Національного художнього музею України представлені поліхромною скульптурою, металопластикою, портретом, але найчисельнішим є іконопис. Пам’ятки надходили у збірку від 1899 р., коли відкрився музей. Вже на виставці 11-го Археологічного з’їзду були представлені 7 плащаниць, 35 ікон і релігійних композицій. Волинська ікона, як самобутнє національне явище, тоді вперше постала перед науковою спільнотою. Організатором створення колекції був багаторічний директор музею Микола Біляшівський. У 1910, 1912 та 1926 роках завідувачем історичного відділу Данилом Щербаківським були організовані експедиції на історичну Волинь: Ковельщину (Нудиже, Турійськ, Ратне), південну Волинь (район Заслава) та частину Волині, що залишилася в складі радянської України (Старокостянтинів, Шепетівка, Славута). Документи зафіксували у фондах 210 предметів сакрального мистецтва та портретів. Помітним поповненням «волинського розділу» музейної збірки стало надходження до музею невеликої, але вагомої групи з п’яти ікон від Житомирського краєзнавчого музею. Серед них був і «Спас у Славі» першої пол. XVI ст. – одна з найбільш цінних ікон в нинішній музейній збірці і, яка представлена на виставці. Експедиції музею на Волинь поновилися у 1960-их роках, коли завідувач відділу дореволюційного мистецтва Лариса Членова, мистецтвознавці Людмила Міляєва та Григорій Логвин привезли ікони з с Низкиничів, Радехова, Дубна та Волинську ікону Богоматері з Луцька. У 1998 та 1999 роках Благодійний фонд «Український Ренесанс» подарував музею ікони «Христос Вседержитель» та «Моління» кін. XVII ст. Нині у Національному художньому музеї України знаходиться 41 ікона походження з Волині, переважно це твори XVII – XVIIІ ст. Серед пам’яток – ікони «Волинського іконописця 1630 року», Острозького малярського осередку та іконописної майстерні Почаївської Лаври XVIIІ ст., роботи народних майстрів. Перлиною не тільки музейної колекції, а й усього українського мистецтва є Волинська ікона Богоматері середини XІV ст.

На виставці у Музеї волинської ікони представлені найцінніші пам’ятки сакрального мистецтва Волині зі столичного музею. Серед них: символічні композиції «Христос Виноградна Лоза», образи Чудотворної Почаївської ікони Богородиці, ікони Покрови Богородиці, Христа Вседержителя, Святого Миколая з житієм та ін. Ікони «Старозавітна Трійця» Волинського іконописця 1630 року та «Святі Володимир, Борис і Гліб» кін. XVII ст. для експонування на нашій виставці зняті з постійної експозиції Національного художнього музею України.

Виставка дає унікальну можливість дослідникам і пошановувачам давнього релігійного мистецтва побачити експонати, які були репрезентовані у багатьох наукових виданнях, але зазвичай більшість з них зберігаються у фондосховищі НХМУ.

Фото Л. Максимова

Джерело: Музей волинської ікони

Відео ДП «Телерадіокомпанія «Аверс»:

Категорія: Музей волинської ікони | Переглядів: 855 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 4.0/7
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]