Головна » 2017 » March » 7 » „Про Костюшко… словом і співом” повідали в обласному музеї
13:27
„Про Костюшко… словом і співом” повідали в обласному музеї
„Про Костюшко… словом і співом” повідали в обласному музеї

У Волинському краєзнавчому музеї, в рамках Року Тадеуша Костюшко, відбувся тематичний вечір „Про Костюшко… словом і співом”, організований спільними зусиллями Товариства польської культури імені Тадеуша Костюшка та працівників відділу давньої історії музею.

Голова товариства Ніна Поремська представила комплексну програму заходів Року Тадеуша Костюшко в Луцьку та на Волині, підтриману Генеральним консульством Республіки Польща в Луцьку.

Цікаві матеріали із фондів музею представив завідувач відділу давньої історії Михайло Вашета. Серед них: оригінал Патенту підписаний власноруч великим поляком, скульптура англійського митця, зображення Монастиря піарів в Любешові, в школі якого розпочинав освіту юний Тадеуш.

Вечір збагатив патріотичний спів та національні колоритні танці у виконанні молодої зміни товариства.

Довідково:

Найціннішим експонатом музейної збірки, який відноситься до основного фонду, є оригінальний документ, датований 1794 роком, за особистим підписом Тадеуша Костюшка [І,1]. Це „Патент, виданий начальником збройних сил Тадеушем Костюшком на ім’я поручика 13 піхотного полку Юзефа Конашевського про присвоєння йому чину штабс-капітана.” Документ являє собою друкований польською мовою текст, з вписаними від руки званням, прізвищем таім’ям Юзефа Конашевського. Під текстом патенту – печатка та автограф Т. Костюшка. Вгорі надруковано: „Tadeusz Kosciuszko naczelnik naywyższey sily zbroyney narodowey.”

Ще один предмет основного фонду – це скульптурне зображення Т. Костюшка [І,2]. Автор – відомий французький скульптор ХІХ століття П’єр-Жан Давід д’Анжер (1788-1856). У 1811 році він отримав від Парижської академії мистецтв велику премію за барильєф „Смерть Епамінонда”, після чого продовжував навчатися в Римі. Упродовж 1828 - 1834 років він подорожував Європою і прославився ліпкою бюстів відомих людей. Ймовірно, що саме в цьому часі Давід д’Анжер і створив унікальне скульптурне зображення Т. Костюшка у повний ріст. Скульптура відлита з бронзи. Т. Костюшко зображений в головному уборі – конфедератці та польському військовому строї ХІХ століття. Тулуб розвернутий на ¾ поворота вправо. Гордовита постава воїна, погляд спрямований вперед. Права рука зігнута в лікті, лежить на бедрі, лівою опирається на шаблю, яка вертикально поставлена на підставку, ледь похилена вбік. Скульптура встановлена на квадратній підставці зі зрізаними кутами та написами „Kosciuszko” та „DAVID D’ANGERS”. Скульптура встановлена в експозиції відділу давньої історії ВКМ.

______________________

В. Білик. Комплекс матеріалів Тадеуша костюшка у фондах Волинського краєзнавчого музею / Волинський музей: історія і сучасність: Науковий збірник: Вип. 4. – Луцьк, 2009. – С.50-54.

Категорія: Волинський краєзнавчий музей | Переглядів: 612 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]