Головна » 2021 » August » 13 » На Волині працювали дослідники Голокосту
10:59
На Волині працювали дослідники Голокосту
На Волині працювали дослідники Голокосту

На Волині упродовж 2-6 серпня працювала розвідкова історична експедиція від Меморіального музею Голокосту США у Вашингтоні. Про це розповів волинський дослідник Олексій Златогорський у видання Район.Історія.

Метою експедиції був збір інформації про збереження пам’яті про Голокост у нашому регіоні, запис свідчень очевидців про праведників світу, наших земляків, що рятували євреїв під час ІІ світової війни.

Дослідження проводили науковці Музею Другої світової війни у Гданську (Польща) доктор історії Дмитро Панто та Бартоломей Гарба у співпраці із науковцями Ківерцівського музею  (Оксана Сущук, Степан Войчик), Камінь-Каширського музею (Наталія Пась), Маневицького музею (Петро Хомич), Іваничівського музею (Лариса Куль), волинськими дослідниками Артуром Альошиним, Іваном Цимбалюком та Олексієм Златогорським.

Голова правління Луцької громади урочисто освятив приміщення Великої синагоги, нещодавно їм переданої, прикріпивши на двері мезузу і промовивши благословіння. Ханна Матусовська розповіла гостям про трагедію іудеїв Луцька.

Мойше Меір Матусовський

В Луцькій синагозі

«Нашою метою не було повноцінне дослідження регіону. Це швидше рекогносцировка, перевірка можливостей глибших досліджень і  підтвердження факту, що на Волині є усні матеріали, важливі та цікаві для Меморіального музею Голокосту у Вашингтоні.

Досить неочікуваним для нас був факт виявлення інформацію про рятівника євреїв у селі Коритниця в родині Артура Альошина. Бабця його дружини, Ольга Торчинюк, розповіла про свого тата Тараса Максимовича Федонюка, що врятував єврейського хлопця під час Голокосту. Всю цю інформацію ще потрібно перевіряти, але, однозначним є факт, що вона не відома дослідникам і спеціалістам.

Цікаві записи очевидців зробили у Камені-Каширському зі слів Івана Бащука про криваві події в Клітицьку, також цінною є розповідь колишнього партизана Миколи Мосюка у Маневичах про цивільні табори євреїв в урочищі Кухів Груд, Марії Брись у селі Кучків біля Павлівка та очевидців у селі Журавники.

Всі ці записи в майбутньому поповнять фонди та експозицію американського музею, а також будуть передані волинським дослідникам, що співпрацювали з нами у проєкті»,  – розповів Дмитро Панто.

Науковці планують продовжити дослідження восени цього року. Дуже дякують за підтримку і сприяння представникам влади місцевих громад, які розуміють важливість таких робіт і надіються на співпрацю та підтримку в майбутньому.

В Ківерцівському музеї. Степан Войчик, Оксана Сущук, Братоломей Гарба, Дмитро Панто

В Коритниці Дмитро Панто з Артуром Альошиним записують спогади Ольги Торчинюк

В експозиції, присвяченій Голокосту у Камінь-Каширському музеї з Наталією Пась

Дмитро Панто, Наталія Пась та Бартоломей Гарба

В Журавниках. Бартоломей Гарба та Іван Цимбалюк

В Журавниках біля старого кіркута з Іваном Цимбалюком

Кучків. Могила розстріляних євреїв на околиці села не ознакована пам'ятним знаком

В Маневицькому музеї з Петром Хомичем

В Маневицькому музеї

Переглядів: 220 | Додав: volyn-museum | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]